Ana Sayfa > Nedir? > Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için kılavuz

Ethereum nedir? Yeni başlayanlar için kılavuz

Ethereum’u, ne işe yaradığını ve toplumumuzu potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini tam olarak anlayabilmek için Ethereum’ın temel özelliklerini ve standart yaklaşımlardan nasıl ayrıldığını öğrenmek önemlidir.

Öncelikle Ethereum dağıtık bir sistemdir. Yani tek bir yönetici gövde tarafından idare edilmez. Çevirimiçi hizmetlerin, işletmelerin ve girişimlerin mutlak çoğunluğu merkezi bir yönetim sistemi üzerine kurulmuştur. Bu yaklaşım yüzyıllardır kullanılmaktadır ve tarih defalarca bunun kusurlu olduğunu göstermiş olsa da tarafların birbirlerine güvenmedikleri durumlarda hala uygulanması gerekmektedir.

Merkezi bir yaklaşım tek bir gövdenin kontrolü anlamına gelirken bir yanda da tek bir hata noktası anlamına da gelir. Bu, sistemi kullanan uygulamaları ve çevirimiçi sunucuları bilgisayar korsanı saldırıları ve hatta elektrik kesintileri karşısında bile oldukça savunmasız kılar. Dahası birçok sosyal ağ ve diğer çevirimiçi sunucu kullanıcıların en azından belli bir dereceye kadar kişisel bilgilerinin toplanmasını gerektirir. Bu bilgiler daha sonra onların sunucularında depolanır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu veriler şirketin kendisi tarafından ulaşılabilir, dolandırıcı çalışanlar veya bilgisayar korsanları tarafından kolayca çalınabilir.

Dağıtık Ethereum, tamamen özerktir ve hiç kimse tarafından idare edilmez. Aksaklığa açık hiçbir merkezi noktası yoktur; çünkü dünya üzerindeki binlerce gönüllünün bilgisayarları üzerinden çalıştırılır. Böylece hiçbir zaman devre dışı kalmaz. Bunun dışında, kullanıcıların kişisel bilgileri kendi bilgisayarlarında kalırken uygulamalar, videolar gibi içerikler, barındırma hizmeti veren App Store ve YouTube gibi ortamların kurallarına uyulması gerekmeksizin tamamen yaratıcılarının kontrolünde olur.

Sürekli birbirleriyle karşılaştırılmalarına rağmen Ethereum ve Bitcoin’in tamamen faklı hedefleri olan iki farklı proje olduğunu kavramak önemlidir. Bitcoin, Blockchain (blok zinciri) adı verilen, kamuya açık bir dağıtık kayıt teknolojisi üzerinde oluşturulmuş ve buradan destek alan bir kripto para ve para aktarımı sistemidir.

Ethereum Logo
Ethereum’un logosu

Ethereum, Bitcoin’in ardındaki teknolojiyi aldı ve imkanlarını önemli ölçüde genişletti. Ethereum kendi internet tarayıcısı, kendi kodlama dili ve ödeme yöntemi olan tam bir ağdır. En önemlisi kullanıcıların Ethereum’un blok zinciri üzerinde merkezi olmayan uygulamalar yaratmasına imkan tanır.

Bu uygulamalar tamamen yeni fikirler veya var olan konseptlerin merkezden koparılmış yeniden üretimleri olabilirler. Bu esasen aracıyı ve üçüncü bir tarafın yarattığı tüm masrafları ortadan kaldırır. Örneğin, Facebook’ta en sevdikleri müzisyeni desteklemek için kullanıcıların verdikleri beğeniler ve paylaşımlardan gelen yegane kar, müzisyenlerin kendi sayfalarına yerleştirildikleri reklamdan üretilmekte ve bu da direkt olarak Facebook’a gitmektedir. Bu tip bir sosyal ağın Ethereum versiyonunda hem sanatçı hem de dinleyiciler olumlu iletişim ve destekten dolayı ödüllendirilirler. Benzer şekilde, dağıtık bir Kickstarter versiyonunda şirkete katkınızdan dolayı sadece ufak bir ödül almaz, şirketin gelecek karından da pay alırsınız. Son olarak, Ethereum tabanlı uygulamalar herhangi bir hizmete etki ettiklerinde üçüncü partilere yapılan her tür ödemeyi kaldıracaklardır.

Kısacası, Ethereum geliştiricilerin dağıtık uygulamalar inşa edip uygulamaya sokmalarına imkan veren, kamuya açık, açık kaynak olan ve Blockchain tabanlı dağılan bir yazılım platformudur.

Daha önce de bahsedildiği gibi, Ethereum dağıtık bir sistemdir. Bu, birebir (peer-to-peer) bir yaklaşımı devreye sokuyor demektir. Etkileşime katılan kullanıcılar arasında gerçekleşir ve bu katılımcılar tarafından desteklenir. Bu durumda kontrolden sorumlu bir üst yetkili bulunmaz.

Tüm Ethereum sistemini “node” ismi verilen küresel bir sistem destekler. Node’lar tüm Ethereum’daki tüm Blockchain’i masaüstlerine indirerek ve sistemi oybirliği ile mutabık kalınan şekilde yürüterek ağın dürüst işlemesini sağlar ve karşılığında ödüllerini alırlar.

Ağın sayısız yönünün yanı sıra, mutabık kalınan bu kurallar “akıllı sözleşmeler”le (smart contracts) belirlenir. Bu sözleşmeler tanımadığınız ve güvenip güvenmeyeceğinizi bilmediğiniz insanlarla ağın içinde para aktarımlarının ve başka belirli eylemlerin otomatik olarak gerçekleştirilmesi için tasarlanmıştır. Her iki tarafın da yerine getirmesi gereken koşullar sözleşmenin içine daha önceden programlanmış olur. Bu koşulları yerine getirmekle bir aktarımın veya belirli başka bir eylemin tetiklenmesi sağlanır. Birçok kişi akıllı sözleşmelerin geleceğimiz olduğunu ve zaman içinde tüm diğer sözleşmelerin yerine geçeceğine inanıyor; çünkü akıllı sözleşmeler geleneksel sözleşme kanunundan daha üstün güvenlik seviyesi sunuyor, sözleşme ile ilgili aktarım maliyetlerini düşürüyor ve taraflar arasında güven ortamı sağlıyor.

Dahası, sistem ayrıca kullanıcılarına Ethereum Sanal Makinası (EVM) sunuyor. EVM esasen Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerin üzerinde çalıştığı bir ortam olarak işlev görüyor. Kullanıcıların programların birbirlerine müdahale edememelerini sağlar, güvenilmeyen bir kod başlatabilmeleri için onlara güvenlik sağlar. EVM Ethereum ağından tamamen izoledir. Bu, EVM’nin test yapmak ve akıllı sözleşmeleri geliştirmek için harika bir araç gereç kutusu olduğu anlamına gelir.

Platform ayrıca bir kripto para token’ı olan Ether’i sunar.

Ethereum’u kim yarattı?

2013’ün sonlarında, Vitalik Buterin, birkaç arkadaşına gönderdiği beyaz bir sayfada fikrini açıkladı. Onlar da kendi arkadaşlarına gönderdiler. Sonuç olarak bu konsepti tartışmak için Vitalik’i 30 kişi aradı. Eleştirel görüşler ve konseptteki noksanları işaret eden insanlar bekliyordu, ama sonuç hiç de öyle olmadı.

Çekirdek ekibi oluşturan Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood projeyi 2014 Ocak ayında halka açıkladılar. Buterin ayrıca Miami’deki bir Bitcoin konferansında Ethereum’u sundu. Birkaç ay sonra ekip gelişmeleri finansa etmek için ağın kendisine özgü token’i Ether’in halka açılmasına karar verdi.

Kripto paraya benziyor mu?

Tanım olarak Ethereum, dağıtık bir internet olarak işlemenin yanı sıra dağıtık bir uygulama mağazası hedefleyen bir yazılım platformudur. Böyle bir sistem, bir uygulama veya bir program yürütmek için gerekli bilgisayar sisteminin kaynaklarını ödemek için bir para birimine ihtiyaç duyar. “Ether”in oyuna dahil olduğu yer burası.

Ether dijital bir taşıyıcı varlıktır ve ödemenin yapılması için bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymaz. Fakat işlevi sadece dijital bir para birimi olmak değildir; aynı zamanda, ağdaki dağıtık uygulamalar için bir yakıt niteliğindedir. Bir kullanıcı Ethereum içindeki uygulamaların birinde bir şey değiştirmek isterse bunun için bir işlem ücreti ödemelidir. Böylece ağ bu işlemi sürdürebilir.

İşlem ücretleri, bir eylemin ne kadar yakıta ihtiyacı olduğuna göre otomatik olarak hesaplanır. Gerekli yakıtın miktarı ne kadar bilgisayar gücü gerektirdiği ve işlemin ne kadar süreceği ile doğru orantılıdır.

Ethereum, Bitcoin'e Benziyor Mu?

Ethereum Bitcoin’e benziyor mu?

Ethereum ve Bitcoin kripto para yönünden bakıldığında bir şekilde benzer olabilir; ama işin gerçeği birbirlerinden farklı hedeflere sahip iki farklı projedir. Bitcoin kendine göre daha stabil bir platform ve günümüzdeki en başarılı kripto parayı hazırlamışken Ethereum, kendi dijital parası olan Ether’in sadece akıllı sözleşme uygulamalarının bir parçası olduğu çok amaçlı bir platformdur.

Kripto para yönüyle bile karşılaştırıldığında iki proje birbirlerinden fersah fersah farklıdır. Örneğin Bircoin’in üretim sınırı 21 milyon iken Ether kaynağı sonsuzdur. Dahası Bitcoin’in ortalama blok üretim süresi 10 dakikayken Ethereum’un üretim süresinin 12 saniyeyi geçmemesi hedeflenmektedir. Bu da daha kısa onay süresi anlamına gelir.

Bir başka büyük fark ise bugünlerde başarılı bir Bitcoin üretimi inanılmaz ölçülerde bilgisayar gücü ve elektrik gerektirdiğinden sadece endüstriyel ölçekte üretim çiftlikleri bunu sağlayabilir. Diğer yandan Ethereum’un efor kanıtı algoritması bireylerin dağıtık üretimini teşvik ediyor.

Muhtemelen her iki proje arasındaki en büyük fark, Ethereum’un iç kodunun Turing testlerine göre tamamlanmış sayılmasıdır; yani, yeterli bilgisayar gücü ve zaman olduğu sürece kelimenin tam anlamıyla her şey hesaplanabilir. Bitcoin’in böyle bir kapasitesi yoktur. Turing testi onaylı tamamlanmış bir kod Ethereum kullanıcılarına neredeyse sınırsız imkan tanırken, karmaşıklığı güvenlik ile ilgili karmaşalara yol açabileceği anlamına da gelir.

Ethereum’un işleyiş biçimi

Daha önce de bahsedildiği gibi Ethereum, Bitcoin protokollerini ve Blockchain tasarımını baz alır; ama para sistemlerinin ötesindeki uygulamaların desteklenebilmesi için üzerinde biraz değişiklik yapılmıştır. Her iki Blockchain’in tek benzerliği kendilerinden sonraki ağların tüm işlem geçmişlerini depolamalarıdır. Fakat Ethereum’un Blockchain’i bundan daha fazlasını yapar; işlem geçmişlerinin yanı sıra, Ethereum ağı üzerindeki her node ayrıca ağdaki her akıllı sözleşmeye dair en son durumu veya bilgiyi, her kullanıcının bakiyesini ve tüm akıllı sözleşme kodlarını ve saklandıkları yerleri de indirmeye ihtiyaç duyar.

Esasen Ethereum Blockchain’i işlem tabanlı bir durum makinası olarak da tarif edilebilir. İş bilgisayar bilimine gelince bunun tanımı bir dizi girdiyi okuma becerisine sahip ve bu verilere dayanarak yeni bir duruma geçiş yapabilen bir şey olarak yapılabilir. İşlemler yürütüldüğünde makine başka bir duruma geçiş yapar.

Ethereum’un her durumu milyonlarca işlem içerir. Bu işlemler “blok”ları oluşturacak şekilde gruplanır. Bu blokların her birisi birbirine zincirleme bağlanır. Fakat işlem deftere işlenmeden önce, onaylanması gerekir. Bu, “madencilik” ismi verilen bir süreçten geçer.

Üretim, bir grup node’un bilgisayar güçlerini iş kanıtı (proof of work)’nın tamamlanması işine (bu matematiksel bir bulmacadır) adaması sürecidir. Bilgisayarlar ne kadar kuvvetliyse bulmaca o kadar hızlı çözülür. Bu bulmacaya verilen bir cevap da kendi içinde bir iş kanıtıdır ve bir bloğun geçerliliğini garanti eder.

Dünya çapındaki birçok üretici bir bloğu yaratmak ve onaylamak için birbirleriyle yarışmaktadır. Ne zaman bir üretici bir bloğu onaylarsa yeni Ether token’i üretilir ve bahsi geçen üreticiye ödül olarak verilir. Üreticiler Ethereum ağının bel kemiğidir; çünkü onlar sadece işlemleri ve ağ içindeki diğer operasyonları onaylamaz, ağın para biriminde yeni tokenlar üretirler.

Ethereum ne için kullanılabilir?

Her şeyden önce Ethereum geliştiricilerin dağıtık uygulama inşa edip kullanıma açmalarına imkan tanır. Dahası, merkezi herhangi bir hizmet Ethereum platformu kullanılarak merkezsizleştirilebilir. Ethereum platformunun uygulama inşa etme potansiyeli sadece yaratıcılık ile sınırlıdır.

Dağıtık uygulamaların şirketler ve takipçileri arasındaki ilişkileri tamamen değiştirmek gibi bir potansiyeli bulunmaktadır. Bugünlerde basit bir yeddi emin hizmeti veya emtia alım satımında kullanılan bir platform için komisyon ücreti alan hizmetler bulunuyor. Ethereum’un Blockchain’i müşterilerin aldıkları ürünü kaynağına kadar takip etme imkanı sunarken akıllı sözleşmelerin uygulanması bir aracı olmadan her iki taraf için de güvenli ve hızlı ticaret imkanı sunar.

Blockchain teknolojisinin kendisinin uzun vadeli sözleşmelerle iş yapan sektörlerin yanı sıra web tabanlı hizmetler alanında devrim yaratma potansiyeli bulunuyor. Örneğin Amerika’daki bir sigorta şirketinin 7 milyar dolardan fazla hayat sigortası parası bulunur. Bu miktar Blockchain kullanılarak adil ve şeffaf bir şekilde yeniden dağıtılabilir. Dahası akıllı sözleşmelerin uygulanmasıyla müşteriler sigorta taleplerini çevirimiçi ortamda basit bir şekilde girebilecekler ve talepleri tüm kriterlere uyuyorsa anında otomatik bir ödeme alabilecekler.

Esasen Ethereum Blockchain’i ana prensiplerini (güven, şeffaflık, emniyet ve etkinlik) herhangi bir hizmete, işe veya sektöre uygulama kapasitesine sahiptir.

Ethereum ayrıca tamamen şeffaf yürütülen ve herhangi bir girişimden bağımsız, tek bir lideri olmayan Dağıtık Anonim Organizasyonlar (Decentralized Autonomous Organizations, DAO) yaratmada kullanılabilir. DAO’lar programlama koduyla ve Blockchain üzerinde yazılan akıllı sözleşmeler bütünüyle, bir organizasyonun tam ve merkezi kontrolü için bir kişi veya bir grup insana duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

DAO’lar token alan kişiler tarafından sahiplenilirler. Fakat satın alınan tokenların miktarı hisse ve sahiplik tanımaz. Bunun yerine token’lar insanlara oy kullanma hakkı sağlayan katkılardır.

Ethereum’un avantajları

Ethereum platformu üzerinde işlediği Blockchain teknolojisinin tüm özelliklerinden faydalanır. Üçüncü tarafların müdahalelerine karşı tamamen korunmalıdır. Yani ağdaki tüm dağıtık uygulamalar ve DAO’lar hiçkimsenin kontrolünde değildir.

Her tür Blockchain ağı bir fikir birliği etrafında oluşturulur. Bu, sistem içindeki tüm nodeların yapılan tüm değişimlerle ilgili aynı fikirde olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu da dolandırıcılık ve bozulma olasılıklarını ortadan kaldırır ve ağı müdahaleye dayanıklı hale getirir.

Tüm platform dağıtıktır. Bu da, tek bir hata noktası yüzünden sistemin çökmeyeceği anlamına gelir. Böylece tüm uygulamalar sürekli çevirimiçi kalır ve hiç kapanmazlar. Dahası, dağıtık oluşu ve kriptografik güvenliği Ethereum ağını mümkün olan tüm korsan saldırılarına ve dolandırıcılık eylemlerine karşı korunaklı kılar.

Ethereum’un dezavantajları

Ağı hatasız hale getirmek için oluşturulmalarına rağmen akıllı sözleşmeler ancak ve ancak kodları yazan kişiler kadar iyi olabilir. Her zaman işin içinde insan hatası riski bulunur ve koddaki herhangi bir hata suistimal edilebilir. Eğer bu durum gerçekleşirse, bir korsan saldırısını veya bir suistimali durdurmanın direkt bir yolu yoktur. Bunun yapılabileceği en iyi yöntem bir fikir birliğine varıp tabandaki kodu yeniden yazmaktır. Fakat, bu Blockchain’in tüm özüne karşıdır; çünkü değiştirilemez ve sabit bir defter olması için yaratılmıştır.

30 Nisan 2016’da başlatılan bir DAO olan “The DAO”ya saldırı düzenlendi ve 3.6 milyon Ether token’inden fazlası çalındı. Saldıran, koddaki bir öz çağrı hatasını suistimal ederek esasen DAO’nun fonlarını The DAO ile aynı yapıya sahip bir alt DAO’ya aktarmış oldu. Saldırının sonucu sadece The DAO’nun yüklü miktardaki fonlarının kaybı olmadı; çünkü temel olarak aslında kullanıcıların tüm Ethereum ağına güvenini sarsmış oldu ve Ether’in değeri $20 üzerindeyken $13 seviyesine düştü.

Ethereum üzerinde hangi uygulamalar geliştirildi?

Ethereum’un hiçbir teknolojik bilgisi olmayan kişilere bile dağıtık uygulamalar dünyasını açma potansiyeli bulunuyor. Eğer bu gerçekleşirse, Blockchain teknolojisi için devrim niteliğinde bir adım olabilir, ki bu da kitlesel olarak kabul görmesini sağlayabilir. Halihazırda ağa, Ether depolama ve alıp satmak için dijital cüzdanın yanı sıra kullanıcı dostu bir arayüzü olan kendi Mist tarayıcısından ulaşılabilmekte. En önemlisi, kullanıcılar akıllı sözleşmeler oluşturup yönetebilmekte ve ağa sunabilmekteler. Alternatif olarak Ethereum ağına Google Chrome ve Firefox için yazılmış bir MetaMask uzantısı ile de ulaşılabiliyor.

Ethereum platformu sigorta, finans, emlak gibi merkezi kontrole dayalı yüzlerce sektörü sarsacak muazzam bir potansiyele sahiptir. Günümüzde platform bir dizi hizmet ve sektör için dağıtık uygulamalar yaratırken kullanılmaktadır.

Aşağıdaki listede bunlar arasından en göze çarpanları bulabilirsiniz.

  • Gnosis — Kullanıcıların havadan seçim sonuçlarına dek her tür konuda oy kullanmalarına imkan tanıyan dağıtık bir tahmin piyasası.
  • EtherTweet — Bu uygulama işlevselliğini Twitter’dan alır ve kullanıcılara tamamen sansürsüz bir iletişim platformu sunar.
  • Etheria — Minecraft gibi görünür ve hissettirir ama sadece Ethereum Blockchain’i içinde varlık gösterir.
  • Weifund — Kampanyaların halk tarafından desteklenmesi için kullanılan ve akıllı sözleşmeler yürüten açık bir platformdur.
  • Uport — Kullanıcılara, doğrulama toplamalarına imkan tanıyacak, şifresiz giriş yapmalarını, dijital olarak para aktarımlarını onaylamalarını ve Ethereum uygulamaları ile etkileşim içinde olmalarını sağlayacak bir kimlik verir.
  • Provenance — Bu proje, tüketicilerin satın alımlarında bilinçli kararlar verebilmeleri için açık ve erişilebilir bir bilgi altyapısı yaratmayı amaçlar. Bu, ürünlerin kaynak ve geçmişlerini taramak yoluyla gerçekleştirilir.
  • Augur —Doğru tahminleri ödüllendiren, açık kaynak bir tahmin piyasası.
  • Alice — Sosyal fonlara ve bağışlara Blockchain teknolojisi kullanarak şeffaflık getirmeyi amaçlayan bir platform.
  • Bitnation — Dünyanın İlk Sanal Ulusu, bir Blockchain hükümeti. Sigorta, eğitim, kimlik kartı, elçiler ve mültecilerle ilgili olanları da dahil diplomasi programları gibi geleneksel bir ulusun sahip olduğu birçok işlevi içeriyor.
  • Ethlance — Başka para birimleri yerine iş gücünün Ether ile değiştirilmesine yarayan bir freelancer platformu.

Ether sahibi olmanın yolları

Ether edinmenin temel olarak iki ana yöntemi bulunur: Satın almak ve üretmek.

Ether satın almanın en yaygın ve en uygun yolu onu döviz üzerinden almaktır. Tek yapmanız gereken Ether ile değiştirilebilen bir döviz bulmak, bir hesap açmak ve banka hesabınızı ya da banka havalesi yöntemini veya bazı durumlarda banka kartınızı kullanarak Ether token almaktır. Daha sonra bu tokenların, paranın kendisinin de sunabileceği bir cüzdanda, Ethereum’un tarayıcısı olan Mist’te veya diğer çeşitli özel hizmetler tarafından saklanması gerekecektir.

Alternatif olarak, yüz yüze alışverişle, Bitcoin ve diğer kripto paralar da dahil olmak üzere, karşılıklı üzerinde önceden anlaşılan bir para birimi ile ödeyerek Ether elde edebilirsiniz. Bu hem çevirimiçi olarak hem de karşılıklı yapılabilir. Bitcoin kullanıcıları arasında kişiler arası ticaret oldukça popülerdir. Fakat, sanal olarak Ether tokenlarının limitsiz kaynağının olması ve Ethereum platformunun tam kullanıcı anonimliğini sistemin önceliklerinin arasına koymaması nedeniyle, Ether genellikle döviz aracılığıyla alınmaktadır.

Ether tokenlarını elde etmenin bir başka yolu da onları üretmektir. Ethereum’u üretmek yapılan çalışmanın kanıtlanmasını (efor/iş kanıtı) gerektirir. Yani üreticiler kapamak (seal off) ve ağ içindeki bir blok eylemi onaylamak için karmaşık bir matematik problemi çözerken bilgisayarlarının güçlerini kullandırırarak katkıda bulunurlar. Bu görevi tamamen bitirebilen üreticiler üretilen her bir blok için bir ödül alırlar.

Ether nereden alınır ve nerede satılır

Döviz Hakkında Özellikler Ülke
Coinbase Güvenilir yatırımcılar tarafından destekleniyor ve küresel çapta milyonlarca müşteri tarafından kullanılmakta Güvenlik, makul fiyat, acemi dostu, saklanılan para birimi Coinbase sigortası güvencesinde. 32 ülkede
Gemini Tam kapsamlı düzenlenmiş ve lisanslı Bitcoin ve Ether satışı Güvenlik ve uyum, kullanıcı dostu tasarım, müthiş mantıksal analiz, yüksek likidite ABD, Kanada, Hong Kong, Japonya, Singapur, Güney Kore ve İngiltere
Cex.io Bitcoin, Ether ve diğer kripto paraların kullanımında geniş bir yelpazede hizmet sunar; kullanıcıların kolaylıkla kripto parayı itibari parayla ve tam tersi yönde değiş tokuş etmesine imkan tanır İyi repütasyon, iyi bir mobil ürün, kredi kartı desteği, acemi dostu, iyi değiş tokuş oranları, dünya çapında destek. Dünya çapında
Bittrex Yaygın bir dijital para birimi desteğine sahip, ABD tabanlı ve tamamen uyumlu bir döviz birimi Güvenlik ve uyum, kullanıcı dostu tasarım, 190’dan fazla kripto paranın desteği, harika mantıksal analiz. Dünya çapında
Coinmama Ether ve Bitcoin’in kredi kartı veya MoneyGram ve Western Union aracığıyla nakitle alınabildiği bir deneyimli brokerlar platformu. İyi repütasyon, acemi dostu, harika arayüz, geniş yelpazede ödeme seçenekleri, hızlı para aktarma süresi Dünya çapında
Kraken Euro hacmi ve likiditesindeki en büyük döviz ve ilk kripto para bankasının ortağı. İyi repütasyon, iyi döviz oranları, düşük aktarım maliyeti, minimal para yatırma imkanı, harika kullanıcı desteği, güvenli. Dünya çapında
GDAX Dokuz alışveriş çiftinde dijital varlıkları alıp satmada güvenli ve kolay bir yol sunan Coinbase’e bağlı. Güvenli, makul maliyetler, acemi dostu, dokuz alışveriş çifti. ABD, Avrupa, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Singapur.
ShapeShift Bir dizi kripto parayı destekleyen lider bir döviz hizmeti. İyi repütasyon, acemi dostu, değiş-tokuş için düzinelerce kripto para, hızlı, iyi fiyatlar. Dünya çapında
Poloniex Bir dizi döviz çifti, avantajlı araçlar ve veri analizi sunan ve dünyanın önde gelen kripto para döviz sitelerinden birisi. Hızlı hesap yaratma, özellikleri zengin, yüksek hacimli ticret, kullanıcı dosyu, düşük alış-veriş maliyeti, açık API (Application Programming Interface). Dünya çapında
Bitstamp Sadık bir müşteri kitlesi oluşturmuş ilk jenerasyon hizmetlerinden birisi. İyi repütasyon, yüksek seviye güvenlik, düşük aktarım maliyetleri, büyük miktarlardaki aktarımlar için iyi. Dünya çapında

Ethereum’un geleceği

Tıpkı Bitcoin gibi Ethereum’un da, sadece son birkaç yıldır ortalıkta olmasına rağmen, ana akım medyanın ve genel halkın dikkatini çekmeye başladı. Birçok uzman, sadece İnternetin çalışma biçimini değiştirmek için değil, aynı zamanda yüzlerce yıldır var olan hizmetleri ve sektörleri de değiştirmek üzere yola koyulmuş, alışkanlıkları değiştirecek bir teknoloji olduğu konusunda hemfikirler.

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin kendi öngörülerini aktarırken çok dikkatli ve mütevazi davranıyor. Verdiği bir röportajda yakın gelecekte teknik sorunlar ve güvenliğin iyileştirilmesi üzerine odaklanarak Ethereum’u Blockchain’le ilgili önder bir platform olarak sürdürme niyetinde olduğunu belirtmişti.

21.co’nun CEO’su Balaji Srinivasan, Ethereum’un 5 ila 10 yıl içinde hala varlığını sürdüreceğine olan kati inancını dile getirdi. Blockchain’in kurucusu Peter Smith, Ethereum’un altyapı uygulamalarını büyüleyici olarak tarif etti ve platformun mülkiyet sigortasını revize etmede yüksek ihtimalle başarılı olacağından bahsetti.

Genele bakıldığında, kripto para uzmanlarına göre Ethereum’un geleceği ile ilgili görüşler olumlu. Fakat Bitcoin ve Ether’in sıra dışı başarısı ve görece istikrarının yanı sıra projelerin arkasındaki teknolojilerin reddedilemez önemine rağmen eski usül finans uzmanları hala bunların yakın gelecekte baş aşağı düşüşe geçeceğini öngörmekteler.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir