Ana Sayfa > Haber > Ethereum Vs EOS | Platform Analizi

Ethereum Vs EOS | Platform Analizi

Eos ve Ethereum Mücadelesi

Ethereum ve EOS birbiri ile rekabet halinde olan iki büyük kripto para birimi platformu. Kripto para sektöründe oldukça iddialı olan bu iki platform EOS ayrımı gerçekleştiğinden beri birbiri ile rekabet halinde. Ethereum akıllı sözleşme alanında öncü ve lider konumunda olduğu için EOS’un bir adım ötesinde diye düşünebilirsiniz. Fakat EOS hayranları EOS’u “Ethereum Katili” olarak adlandırıyorlar. Bunun ana sebebi ise EOS’un gün geçtikçe kendini yenilemesi ve Ethereum’a rakip olabilecek boyutta bir topluluğa ulaşması. Aslında EOS ve Ethereum’un oldukça benzer yönleri var fakat iki grupta özünde ölçeklenebilirlik üçlemesi açısından ciddi farklar bulunduruyor.

Ölçeklenebilirlik Üçlemesi (Scalability Trilemma) Nedir?

Ölçeklenebilirlik üçlemesi terim olarak üç ihtimalden birinin seçilmesinin ölçeklendirilmesi olarak düşünülebilir. Ölçeklenebilirlik üçlemesi blok zincir teknolojisinde hiç kimsenin çözemediği içsel bir sorundur. Temelde her blok zincirin üç ana özelliği olduğunu belirtir:

Güvenlik: Blok zincir teknolojisinin değişmez kalması ya da herhangi bir %51 saldırısı gibi ağ saldırılarına dayanıklı kalabilmesini ifade eder.

Merkezsizleşme: Sansüre karşı direnç seviyesini ve blok üretici sayısını temsil eder.

Ölçeklenebilirlik: Ağın işleyebileceği herhangi bir zamanda yapılan işlem sayısını ifade eder. Blok zincir bu özellikler arasındaki değişimlerle karşı karşıyadır. Bu üç özellikten en fazla iki seviyeye sahip olabilir. Ölçeklenebilirlikte yaşanan herhangi bir artış ya daha fazla merkezileşmeye ve daha az güvenliğe ya da her ikisine de neden olabilir. Ethereum ve EOS toplulukları ise belirttiğimiz üçlemeyi temelde iki farklı biçimde ele alır:

Ethereum- Merkezsizleşme

ETH topluluğu her şeyden önce merkezsizleşmeye önem veriyor. ETH platformu şu an madencilik işlemlerinde Proof of Work (PoF) algoritmasını kullanıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ise daha elverişli olduğu düşünülen Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçmeyi planlıyorlar.

Ethereum’un oldukça önem verdiği merkezsizleşme politikasının bazı dezavantajları bulunuyor. Hali hazırda ETH ağı saniyede en fazla 15.000 işlem (TPS) yapabiliyor. Bunu VISA’nın 24.000 TPS’siyle karşılaştırdığımız zaman büyük çapta bir engel olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıl CryptoKitties adlı bir oyun çok fazla trafiğe neden olmuştu ve ağ yavaşlayarak daha fazla maliyete neden olmuştu.

EOS- Ölçeklenebilirlik

EOS’u tercih edenler geliştirilmiş ölçeklenebilirlik için daha az merkezsizleştirme tercih edenlerden oluşuyor. EOS ağı Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritmasını kullanıyor. Bu sistem ile 21 ağ yeni blok üretiliyor.

Bir EOS jeton sahibi olarak platformda oy verme işlemlerine katılabilirsiniz. Aslında bu yapılanma Ethereum’dan biraz daha merkezi.

EOS ayrıca ağdaki olayları yönlendiren bir anayasa içeriyor. Eğer anayasal kuralları ihlal ederseniz paranızı kaybetme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yıl bu olaya örnek oluşturacak birkaç hesap dondurulmuştu.

Ethereum ve EOS’un Diğer Farklılıkları

İşlem Ücreti

EOS’da yaptığınız işlemler için herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. ETH ise akıllı sözleşmeleri yürütürken ETH harcamanız gerekir. Burada harcamanız gereken ETH miktarı değişiklik gösterebilir. Ödemeniz gereken tutar ağ tıkanıklığı ve sözleşmenin karmaşıklığına göre farklılık gösterebilir.

Programlama Dilleri

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri için kullanılan programlama dilleri Solidity’dir. EOS’da ise çoğu geliştirici C++ kullanır ancak herhangi bir WebAssembly dili de bunu yapabilir. Geliştirici topluluğu arasında EOS en fazla geliştiriciye sahip topluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Zaman Çizgisi ve ICO

Ethereum EOS’dan oldukça önce başlatılan bir proje. Proje 2014’de düzenlendi ve 2015 yılında başlatıldı. Bu alanda 18.4 milyon dolar kazandı.

EOS’un hikayesi ise biraz farklı. Proje Haziran 2017’den 2018’e kadar 4 milyar dolarlık bir artışla bir yıllık ICO düzenledi. Proje geçtiğimiz Haziran ayında ise ana ağını başlattı.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir