Ana Sayfa > Haber > Ethereum’un Kurucusu Ripple ve EOS’un Geleceği Hakkında Konuştu

Ethereum’un Kurucusu Ripple ve EOS’un Geleceği Hakkında Konuştu

Ethereum'un kurucusu Joseph Lubin, EOS ve Ripple'ın geleceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Bu haftanın başında Vitalik Buterin ile beraber Ethereum’u hayata geçiren ve ConsenSys isimli Blockchain firmasının CEO’su olan Joseph Lubin, Bloomberg Crypto’ya önemli açıklamalarda bulundu. Lubin’in konuşmasında Ripple ve EOS’un blockchaindeki yeri, kripto para dünyası, Blockchain teknolojisi ve ölçeklendirilme problemleri yer aldı.

Lubin, ropörtajında ilk olarak kripto para dünyası ile Blockchain dünyasındaki teknolojik gelişmenin arasındaki ilişkiden bahsetti. Lubin işin geliştirici tarafı yerine fiyatlara, fiyat balonlarına ve teknolojiye değindi. Lubin içerisinde bulundukları durumun 2009 yılında Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana yaşanan şeylerden birisi olduğunu ve daha uzun zaman fiyatlarda aşırı yükselişin ve düşüşün olacağını dile getirdi. Lubin bugüne kadar 6 defa fiyat balonu oluştuğunu ve her bir balonun bir öncekine göre daha büyük hale geldiğini açıkladı. Lubin’e bu balonlar her birisi ekosisteme bazı avantajlar da getirdi. Balonların oluşması ile beraber piyasaya girişimciler, geliştiriciler ve para akın etti. Görünen o ki fiyatların aşırı artması ya da aşırı düşmesinin, ekosistemdeki esas yapıyla alakalı. Ethereum’un kurucu ortağı, geliştirici topluluğun inanılmaz bir etki yaptığını ortaya koydu.

Ölçeklendirme Problemi Aşılacak Mı?

Bitcoin’in ortaya çıktığı günden bu yana ölçeklendirme gündemde olan bir mesele. Yazılım geliştiricileri mevcut teknolojileri bir araya getirerek bu problemi ortadan kaldırmak için önemli uğraşlar veriyor. Lubin’e göre şimdiden bu alanda önemli gelişmeler yaşandı ve saniyede yapılan işlem sayısı önemli ölçüde arttı. Blockchain’in yapısı güveni ve garantiyi otomatik olarak oluşturuyor. Bu da onu klasik finansal çözümlerin bir adım önüne geçiriyor. Ancak saniyede yapılan işlem sayısının düşüklüğü çeşitli fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

Ripple ve EOS Rakip Olacak Mı?

Lubin’e göre Ripple bir teknoloji ya da protokol değil bir ödeme yöntemi. Bu nedenle Lubin, Blockchain dünyasında Ripple’ı bir rakip olarak görmüyor. Diğer taraftan EOS ise blockchain ekosistemini oluşturmak için yavaş yavaş dağınık yapıya bürünüyor. Lubin’e göre EOS içerisinde çeşitli tehlikeler ve riskler barından ilgi çekici bir teknoloji. Bunun nedeni ise EOS’un çift katmanlı yapıya sahip olması. Ethereum ağı üzerinde bir akıllı kontrata bağlandığında Ethereum ağındaki güvenliği sağlamış oluyor. Diğer taraftan ikinci katmanda yer alan tokenlarda ilk katman tarafından yani bu senaryo da Ethereum tarafından korunmuş oluyor.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir