Ana Sayfa > Kripto Para Cüzdan İncelemeleri > Exodus Cüzdan İncelemesi | Kripto Para Cüzdanları

Exodus Cüzdan İncelemesi | Kripto Para Cüzdanları

Exodus Cüzdan İncelemesi

Bugün, kullanımı en kolay cüzdanlardan biri olan Exodus cüzdanını inceleyeceğiz. Bu Exodus cüzdan incelemesinde, yazılım, cüzdanda saklayabileceğiniz farklı coinler, sunduğu güvenlik önlemleri ve bir avantaj-dezavantaj listesinden bahsedeceğiz.

Rehberin sonunda, Exodus’u nasıl indirmeniz ve yüklemeniz gerektiğini, cüzdanı kullanarak nasıl farklı kripto paralar gönderip alabileceğinizi öğreneceksiniz. Aynı zamanda, cüzdandaki alım satım özelliklerini nasıl kullanacağınızı, cüzdanı nasıl yedekleyeceğinizi ve Exodus’un hangi durumlarda kullanımının iyi hangi durumlarda o kadar iyi olmadığını öğreneceksiniz.

Daha fazla zaman kaybetmeden Exodus cüzdan incelemesine geçelim!

Exodus Nedir?

Exodus Cüzdanı nispeten yeni bir yazılım cüzdanıdır. JP Richardson ve Daniel Castagnoli tarafından yaratılmıştır. Richardson önceden kripto para ürünleri için oldukça fazla kod yazdı ve Castagnoli Apple, BMW ve Nike gibi büyük şirketlerde tasarımcı olarak çalıştı.

Exodus kullanıcı dostu bir çoklu kripto para cüzdanı olarak tasarlandı. Birçok farklı kripto parayı bu uygulama ile birlikte kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz paraları aşağıda listeledik:

0X (ZRX), Aragon (ANT), Augur (REP), Bancor (BNT), BAT (BAT), Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Civic (CVC), Dash (DASH), Decred (DCR), District0x (DNT), Edgeless (EDG), EOS (EOS), ETH Classic (ETC), Ethereum (ETH), FirstBlood (1ST), FunFair (FUN), Gnosis (GNO), Golem (GNT), iExec RLC (RLC), Litecoin (LTC), Matchpool (GUP), Numeraire (NMR), OmiseGo (OMG), SALT (SALT), Status (SNT), WeTrust (TRST), Wings (WINGS) (Not: Bu paralara yenileri eklenmeye devam ediyor.)

Aynı zamanda, desteklenmeyen ve özel ERC20 tokenlarını birazdan size göstereceğimiz şekilde Exodus yazılım cüzdanında saklayabilirsiniz.

Exodus Cüzdan Uygulaması

Exodus Neden Geliştirildi?

Birçok yazılım cüzdanı halihazırda mevcut. Örnek rakipleri Jaxx, Green Address ve Bread Cüzdan. Peki neden Exodus ekibi başka bir tane daha yapmak istiyor?

Exodus’un tasarımcıları sıradan kripto para kullanıcının beklediği her şeyi yapabilen kullanıcı dostu bir cüzdan tasarlamak istediler.Bunun teknolojiye alışkın olmayan insanların kripto deneyimin kolaylaşmasını umdular Eğer acemilerin kripto kullanımında rahat bir deneyimleri olursa, o zaman arkadaşlarına da önermeye daha fazla eğilimli olurlar. Yaygın sahiplenme bu şekilde gerçekleşir.

Bu nedenle, Exodus ekibi varlıkları düzenlemek ve değerlerini diğer kurlarla karşılaştırmak için kolay anlaşılır bir portföy bölümü yerleştirdiler. Aynı zamanda yerleşik alım satım işlevi de eklediler. Bu sayede bir paradan diğerine geçiş yapılabiliyor. Bu şekilde de Exodus da para kazanabiliyor, çünkü yazılımın kendisi bedava.

Not: Fiat para birimi merkez bankalarının kurlarını ifade ediyor. Örneğin dolar ve euro.

Exodus Cüzdanı Farklı Yapan Nedir?

Tasarım

Exodus Cüzdan ekibi kullanımı olabildiğince kolaylaştıran bir yazılım üretmek için çok çalışmışlar gibi duruyor. Kullanıcı arayüzü temiz ve basit kullanıcıların kullanmak istediği gibi. Her varlığa gönderme ve alma seçeneği, eksiksiz portföy görüntüleme, alım satım özelliği ve yedekleme/geri yükleme seçenekleri de dahil.

Tasarım Exodus Bitcoin cüzdanı yaratıcıları için açıkça çok önemli. Ayarlar menüsünde, yazılımın görünüşünü değiştirebilirsiniz. Seçilebilecek birçok teması var. Hiçbiri çok çılgın temalar değil ve hepsi yazılıma profesyonel görünüm katıyor. Aynı zamanda cüzdanın arkasındaki renkleri de değiştirebilirsiniz. Bu seçenek oldukça garip, çünkü sadece koyu mavi, koyu mor ve siyah bandında seçebiliyorsunuz.

Destek

Çoğu cüzdanın ve kripto para servisinin eksiği olan şeylerden biri kaliteli müşteri hizmetleridir. Çoğu cüzdan açık kaynak kodlu ve bedava olduğu için destek sunamıyor. Çünkü insanlara müşterilerin sorularını cevaplamak için para ödemeleri gerekiyor. Ancak Exodus onlardan farklı, çünkü yerleşik alım satım seçeneği ile yapılan takaslardan ücret alıyor ve bu da düzgün e-posta desteği verebilecekleri anlamına geliyor.

Exodus’un müşteri hizmetlerini şahsen kullanmadım, ama internet bunu kullanan insanların hikayeleriyle dolu. Çoğunlukla pozitifler ve Exodus müşterilerini memnun etmek için fazlasıyla uğraşıyor gibi görünüyor.

Müşteri hizmetleriyle beraber,100’den fazla makaleyi web sitelerinden inceleyebilirsiniz. Bu makaleler cüzdanın özelliklerini tamamen açıklıyor. Aynı zamanda ücretlendirme konusunda bilgi ve sorun yaşayan kullanıcılara öneriler de içeriyor. Çoğu makalenin videoları da var. Bunlar size cüzdandaki özellikleri nasıl kullanacağınızı gösteriyor.

Alım Satım

Exodus cüzdanında yerleşik alım satım özelliği bulunuyor. Bu özellik çevirme platformu Shapeshift tarafından sağlanmaktadır. Bir kurdan diğerine geçişi hızlı ve kolay hale getiriyor. CoinBase ve Bittrex gibi ucuz fiyatlandırma yapmasa da, farklı kriptolar almak isteyen acemi kullanıcılar için uygun.

Exodus Cüzdan Güvenilir Mi?

Exodus Güvenli mi?

Hiçbir Exodus cüzdan incelemesi yazılımın güvenliğine bakmadan tamamlanmış denemez. Exodus size günlük kullanımda oldukça güvenli bir Exodus kripto para cüzdan deneyimi sunuyor. Online bir cüzdan olduğu için asla fiziksel cüzdan kadar güvenli olmayacak. Aynı zamanda, daha kompleks olan diğer yazılım cüzdanlarından farklı olarak, bazı güvenlik özelliklerinden yoksun. Ama bunlara bakmadan önce, Exodus’un sahip olduğu güvenlik önlemlerini inceleyelim.

Yedekleme

Eğer Exodus Bitcoin cüzdanının bulunduğu cihazınız kaybolur, çalınır veya hasar görürse, kripto paranıza erişebilirsiniz. Exodus cüzdanı kullanıcılara iki çeşit geri alma yolu sunuyor.

İlki standart 12 kelimelik şifre kullanmak. Size hesabı ilk açtığınızda veriliyor. Bu şifreyi saklamanız çok önemli. Bir yere yazın ve bir kiralık kasada saklayın, çünkü eğer kaybederseniz ve cihazınız bozulursa kripto paranıza erişim sağlayamayacaksınız.

Diğer yedekleme özelliği ise e-posta seçeneği. Hesabı oluşturduğunuzda, yedekleme linkinin olduğu bir e-posta gönderiliyor. Sadece şifrenizi girin ve kriptonuza tekrar erişim sağlayın.

Güvenlik Açıkları

Üstteki özellikler cüzdanınıza tekrardan erişim sağlamayı kolaylaştırıyor, ancak hackerlara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamıyor. Birkaç ekstra özelliklerle beraber, Exodus cüzdanı daha iyi güvenlik sağlayabilir. Ancak bu da kullanım kolaylığını kaybettirir.

Exodus iki aşamalı kimlik doğrulama sunmuyor. Bu hackerların keylogger kullanarak cüzdana erişmesini kolaylaştırıyor. Cüzdanı koruyan sadece bir şifre. Giriş yaptığında, hacker orada depolanan kripto paraya erişebiliyor.

Exodus cüzdanının başka bir eksiğiyse çoklu imza adresi. Çoklu imza adresi iki aşamalı kimlik doğrulama gibidir. Cüzdana bir güvenlik katmanı daha ekliyor. Çoklu imza cüzdanı ile, kaç tane cihazın para göndermek için ağ tarafından yetkilendirileceğine karar verebiliyorsunuz. Örnek olarak e-posta ve sms onaylaması verilebilir.

Laptop ve cep telefonlarında çoklu imza bulundurmak oldukça yaygın. Ağa erişim yapmadan önce iki cihazın da işleme onay vermesi gerekiyor. Bu hackerların işini varlıkları çalmak için iki cihaza birden erişim sağlamasını gerektirdiği için çok daha zorlaştırıyor.

Bu iki güvenlik açığı yüzünden Exodus bile yazılımda yüksek meblağda kripto para saklamalarını önermiyor. Exodus cüzdanı günlük kullanım için çok daha uygun. Gerçek cüzdanınızla kıyaslayabilirsiniz. Cebinizde birikmiş paranızla gezmiyorsunuz, değil mi?

Not: Keylogger klavye tuş kullanımını kaydeden bir kötü amaçlı yazılımdır. E-posta adresleri ve şifreleri bulmaya yarıyor.

Exodus ve Diğer Cüzdanlar Arasındaki Güvenlik Farkları

Web Cüzdanları ile Karşılaştırma

Exodus cüzdanı bir web cüzdanından çok daha güvenlidir. Web cüzdanları, dövizde olduğu gibi en kolay fon kaybedilebilen cüzdanlardır. Başka cüzdanlarda olmayan güvenlik riskleri taşırlar. Bunlar takasın sunucularının hacklenmesi ve şirketin iflas etmesi gibi risklerdir.

Bu nedenle, web cüzdanları kripto para saklamak için uygun değildir. Eğer aktif bir tacirseniz bu riskli almanız gerekiyor, çünkü tacirlikte belirli kripto paraların kurlarından kar elde etmek için kısa sürede paranıza erişim sağlamanız gerekiyor. Başkaları için web cüzdan hizmeti kullanımı gereksiz kalıyor.

Fiziksel Cüzdan ile Karşılaştırma

Exodus cüzdanı kağıt veya donanımsal cüzdandan daha az güvenlidir.  Bunların hiçbiri diğer yazılımsal cüzdanlar gibi sürekli internete bağlı değillerdir. Bu hacklenme ihtimallerini azaltıyor. Eğer yazılımsal cüzdanınız günlük kullanım bilgisayarınızda ise, kötü amaçlı yazılım veya keylogger indirme ihtimaliniz çok yüksek.

Eğer kripto paranızı uzun süre saklamak istiyorsanız, kağıt veya fiziksel cüzdanlar daha iyi bir seçenektir. Exodus cüzdanı gibi cüzdanlar sık, küçük miktarda kripto para kullananlar için oldukça harikadır. Eğer bir kripto parayı bir diğerine çevirmek istiyorsanız da iyi bir seçenek olacaktır. Ancak Exodus profesyonel tacirler için en iyi seçenek değil. Exodus cüzdan ücretleri, bu cüzdanı kullanmak parayı borsalarda tutmaktan daha güvenli olsa da para takasını zorlaştırıyor.

Exodus Cüzdanı Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Şimdi de, Exodus cüzdan incelemesinde size nasıl kendi cüzdanınızı nasıl alacağınızı göstereceğim. Exodus’u kurmak ve kullanmaya başlamak çok kolaydır ama yine de size adımları aşağıda anlattım.

 • Cüzdanı resmi sitesinden indirin. Sahte sitelere dikkat edin. Web sitesindeki yeşil yazıya bakarak güvenlik sertifikasını kontrol edin. Orada “güvenli”  veya şirketin adı yazmalı.
 • Yazılımı indirdikten sonra, yüklemek için belirtilen adımları takip edin.
 • Yüklendiğinde, cüzdanı açın ve ekranın sol tarafındaki “cüzdan” sekmesine tıklayın.
 • Exodus’a eklemek istediğiniz kriptonun kuruna tıklayın. Daha sonra “al” seçeneğine basın.
 • Bir adres ve QR kod verilecek. Bu size kripto göndermek isteyen kişiye vereceğiniz cüzdan adresiniz. Aynı zamanda başka bir cüzdandan Exodus cüzdanınıza kripto göndereceğiniz zaman kullanabilirsiniz. Eğer QR kod okuyan başka bir cihaza kripto gönderecekseniz, QR kodu kullanarak adresi alabilirsiniz.

Note: Sahte websiteleri popüler websiteler gibi görünen sitelerdir. Giriş bilgileri gibi bilgileri çalmak için dolandırıcılar tarafından yapılmıştır. Bu da kurbanın ulaşmaya çalıştığı asıl siteden varlıkları çalmak için kullanılıyor.

Exodus Cüzdan Para Gönderme ve Alma

Exodus Kripto Para Gönderme

Exodus cüzdanınızdaki kripto parayı kullanmak için, aşağıdaki aşamaları takip edin. Merak etmeyin, oldukça kolaydır!

 • Sol taraftaki “cüzdan” seçeneğine tıklayın.
 • Göndermek istediğiniz kripto parayı seçin.
 • Pencerenin ortasındaki “gönder” tuşuna basın.
 • Cihazınızın kamerasıyla QR kod tarayarak veya adres girerek gönderme seçenekleri tanınacak.
 • QR kodu taratın veya alıcının adresini “……adresine gönderin” bölümüne girin.
 • Göndermek istediğiniz değeri girin.
 • “Gönder” seçeneğine tıklayın.

Note: Exodus cüzdanda, her ağ ücretlendermesi sizin için hazırlanmış..Bu yeni kullanıcılar için çok iyi ancak ücretler bazen olması gerektiğinden fazla. Exodus cüzdan ücretleri olabildiğince hızlı olması için tasarlanmış gibi duruyor, olabildiğince ucuz olsun diye değil.

Alım Satımı Kullanma

Exodus cüzdanın diğer özellikleri gibi, alım satımın da kullanımı çok kolay. Aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. Hesabınıza çoktan para yüklediğinizi varsayıyoruz.

 • Pencerenin sağındaki paneldeki “alım satım”’a tıklayın.
 • Solda değiştireceğiniz kripto parayı seçin.Sağda almak istediğiniz kripto parayı seçin.
 • Soldaki seçeneğe tıklayın. Varsayılan olarak “Bitcoin” yazacaktır. Değiştirmek istediğiniz kuru değiştirin.
 • Sağdaki seçenekle tekrar edin.Bu sizin alacağınız kur olacak.
 • Sayfanın sonunda, iki kripto arasındaki cari döviz kurunu göreceksiniz.“1 BTC = 12.6092 ETH” gibi bir şey yazabilir. Böylelikle takas ettiğiniz her Bitcoin için cüzdanınızda 12 Ether olacaktır.
 • Bütün bilgileri doğru girdiğinizden emin olduktan sonra, takas tuşuna basın. Hemen ardından yeni kripto varlığınızı alacaksınız.

Özel Coinler Nasıl Exodus Cüzdanına Eklenir?

Exodus’ta listelenmiş olmasa bile ERC20 tokenları eklemek için Ethereum adresinizi kullanabilirsiniz. Ether cüzdanları ve tüm ERC20 tokanları aynı adreste. Harika değil mi?

Desteklenmeyen ve özel ERC20 tokenlarını da Exodus’a eklemek çok kolay.

Sadece Ethereum adresinizi bulun ve yukarıdaki kripto para alma adımlarını takip edin. Ardından, cüzdanınızdaki coini (genelde MyEtherWallet olarak geçer) Ethereum Exodus adresinize gönderin.

Tamamdır!

Ancak, Exodus tarafından desteklenmediğinden, diğer paralar gibi gözükmeyecektir. Yani geldiğini kontrol etmek için Ethereum blok zinciri gezginindeki Ethereum adresini girmeniz gerekiyor.

Bunları Exodus cüzdanınızdan göndermek biraz daha zor ama endişelenmeyin. Size adım adım anlatacağım.

 • Soldaki panelden yardım menüsüne girin.
 • Aşağı kaydırın ve “geliştirici menüsünü göster” seçeneğine tıklayın.
 • Daha fazla seçenek ekranın üstünde gözükecektir.
 • Sırasıyla “Geliştirici”ye, “Varlıklar”a ve “Ethereum”a tıklayın.
 • Ardından, “Özel Anahtar Dışa Aktar”a tıklayın. Bir pop-up ortaya çıkacak ve özel anahtarınızın dışa aktarıldığını belirtecek
 • Bu dosyayı açın. Özel anahtarı kopyalayın.
 • “MyEtherWallet”a giriş yapın ve “Ether ve tokenları gönder”e tıklayın.
 • “Özel anahtar”a tıklayın ve özel anahtarınızı kutucuğa girin.
 • Ardından cüzdanınızı inceleyebileceksiniz.
 • MyEtherWallet’ın gönderme seçeneğini kullanarak, özel tokenlarınızı diğer cüzdanlarda olduğu gibi gönderin.

Exodus Cüzdan Avantajları ve Dezavantajları

Exodus Cüzdanının Avantaj ve Dezavantajları

Exodus cüzdan incelememizde şimdi, yazılımı kullanmanın avantajları ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. Önce iyi olan özelliklerden başlayalım.

Avantajlar

 • Kolay kullanımlı. Exodus cüzdan gördüğümüz en kullanıcı dostu cüzdanlardan biri.
 • Çoklu döviz desteğine sahip. Varlıklarınızı tek bir yerde taşımak kolay takas ve harcama olanağı sağlıyor.
 • Yerleşik takas ve portföy işlevi. Döviz takası ve kar/zarar takibi yapmak Exodus’ta çok kolay.
 • Otomatik ücretlendirme ayarı. Acemiler işlemler için doğru ağ ücretlendirmesi konusunda kendilerine güvenmeyebilirler. Exodus bu işi onların yerine hallediyor.
 • Harika destek. Kripto para ürünlerinde nadir görülür.
 • Yazılım cüzdanı. Web cüzdanından daha güvenilir. Exodus küçük alımlar için ve günlük harcamalar için uygundur.

Dezavantajlar

 • Bir yazılımsal cüzdan olarak, Exodus cüzdanı hacklenebilir. Cihazınıza kötü amaçlı yazılım veya keylogger bulaşması halinde varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.
 • Sınırlı güvenlik önlemleri. İki aşamalı yetkilendirme veya çoklu imza desteği olmadığı için Exodus cüzdanınızda yüksek meblağ bırakmamalısınız.
 • Mobil uygulaması yok. Daha fazla yerin kripto para ödemesi kabul etmesiyle beraber, bilgisayarınızdan uzakken cüzdanınızı kullanma ihtimaliniz artıyor. Bu henüz Exodus ile mümkün değil.

Sonuç

Exodus cüzdanı kripto parayı yeni kullanacaklar için harika. Kullanımı en uygun cüzdanlardan biri ve kullanıcıları kafa karıştırıcı ekstra ayarlarla kullanıcıyı soğutmuyor. Cüzdanının tüm özellikleri az hata payıyla kullanımı çok kolay.

Exodus’un müşteri hizmetlerini beğendik, bir çok kripto parayı destekliyor. Shapeshift takasına yerleşik erişim de takas denemek isteyen ama varlıklarını Bittrex, Kraken veya benzer merkezi hizmette bırakma riskini almak istemeyenler için aynı zamanda harika.

Maalesef, Exodus cüzdanın bazı dezavantajları var. Bu az para için uygun cüzdan isteyen acemi kullanıcılar dışındakilere önermemi engelliyor. Yüksek meblağda kripto para saklamak için yeterince güvenli değil.

Sizler için hazırladığımız Exodus cüzdan incelemesi burada sonuna geldi. Eğer bize veya diğer okurlara iletmek istediğiniz yorumlar varsa aşağıdaki yorum bölümünden paylaşmayı ihmal etmeyin.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir