Ana Sayfa > Haber > Facebook Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek, ICO Reklam Yasakları Devam Ediyor

Facebook Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek, ICO Reklam Yasakları Devam Ediyor

Facebook Kripto Para Reklamlarına İzin Verecek, ICO Reklam Yasakları Devam Ediyor

Facebook 26 Haziran Salı günü yaptığı duyuruda, bazı kripto para birimleri ile ilgili reklam ve tanıtımlara tekrar izin vereceğini açıkladı. Şirket ilk halka arz (ICO) reklamlarına yönelik yasakların ise devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz gün Facebook, Yasak Finansal Ürünler ve Hizmetler Politikasını güncelledi. Güncellemeler sonucu yaptığı bir açıklamayla, artık belirli standartlara sahip kripto para birimlerinin reklamlarının Facebook’ta yayınlanmasına izin verileceğini belirtti. Resmi açıklamayı 26 Haziran’da yapan sosyal medya devi, tüm kripto para birimlerine dayalı reklamları tekrar gözden geçirdiğini açıkladı. Bu doğrultuda bazı değişiklikler yapan şirket, yeni oluşturulan politikanın mevcut politika üzerinde birkaç değişiklik yapılmış hali olduğunu vurguladı.

Kripto Para Birimi Reklamlarına Onay Verildi

Facebook yeni politikasıyla kripto para birimlerinin reklamlarına izin vermeyi kabul etti fakat ilk para arzı (ICO) konusunda herhangi bir değişiklik yapmadı.

Facebook kripto para birimleri ile ilgili reklamları Ocak 2018’de yasaklamıştı. Bu uygulamaya, “yanıltıcı veya aldatıcı tanıtım uygulamalarıyla birlikte finansal ürün ve hizmetleri teşvik etme” olarak gerekçe göstermişti. Facebook’un bu kararı doğrultusunda Twitter ve Google’da kripto para birimlerine ilişkin reklamları yasaklamıştı.

Facebook’un yenilediği Finansal hizmetler ve Gizlilik Politikasıyla ilgili sitede şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde mevcut politikamızı iyileştirmenin yollarını inceledik. Bazı reklamlara izin verebilmemiz için, onların güvenli olduğundan emin olmamız gerekiyordu. Bu yeni politikamızda, 26 Haziran’dan başlayarak gerekli koşulları yerine getirebilen kripto para birimleri ile ilgili reklamlara izin vermeye karar verdik. Fakat çift değişkenli opsiyonlar ve ilk para arzı (ICO) ile ilgili reklamların yasakları hala devam ediyor.”

ICO Yasağı Devam Ediyor

Açıklamada belirtilen gerekli koşullar ise şu şekilde:

Öncelikli olarak kripto para birimiyle ilgili reklam vermek isteyen kuruluşların, bir kamu borsasında kayıtlı olup olmadıklarıyla ilgili bilgi vermeleri gerekiyor. Bununla birlikte sahip oldukları lisanslar hakkında da doğru bilgi paylaşmaları gerekecek. Başvuru sonrasında Facebook gerekli araştırmaları yaptıktan sora reklamın sitede yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verecek.

Facebook Ürün Yönetimi Müdürü Rob Leathern konuyla ilgili bir paylaşımda bulunarak şunları söyledi:

“Koşul olarak öne sürdüğümüz maddeler göz önüne bulundurulduğunda, reklam vermek isteyen bazı kuruluşlar bunu yapmak istemeyebilir. Ancak biz bu konuyla ilgili geri dönüşleri dinliyor olacağız. Bizim görmek istediğimiz bu politikanın ne kadar iyi çalıştığı. Geri dönüşlere göre gerekirse önümüzdeki yıllarda bunu revize edeceğiz. Aynı zamanda ekip olarak kripto para birimlerinin arkasında yatan teknolojiyi izlemeye devam edeceğiz.”

Facebook’un yeni kararı elbette ki kripto para birimi ile ilgili reklam vermek isteyen çok sayıda kuruluşu memnun etti.  Ditto PR kurucusu Trey Ditto, Facebook’un bu hamlesini “güvenilir blockchain projelerine ve kripto şirketlerine yeni potansiyel müşteri ve yatırımcı çekmenin ilk adımı” olarak değerlendirdi ve şunları ekledi:

“Bu Facebook reklam gelirleri için de önemli bir destek olacaktır çünkü kuruluşlar bunun için ciddi paralar vermeye hazır gibi görünüyor.”

Facebook bu yeni uygulamasında Reklam Politikalarının ihlal edildiğini fark eden herhangi bir kullanıcının da bunu bildirmesini özellikle vurguluyor.

coindoo

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir