Ana Sayfa > Haber > Fransa, Kripto Para Vergilerini Düşürdü

Fransa, Kripto Para Vergilerini Düşürdü

Fransa kripto para vergilerini düşürdü

Fransa Hükümeti, kripto paraların kazançlarından aldığı verginin oranı %45’ten %19’a düşürdü.  26 Nisan tarihinde yapılan açıklamalar ile beraber kripto para üzerinden alınan vergi değişikliğinin ticari veya ticari olmayan faaliyetlerden ayrı olarak değerlendirmesinden olduğu belirtildi. Bu değişiklikle beraber kripto paraların satışı bundan böyle taşınabilir malların sermaye kazanımları kategorisinde yer alacak.

Daha önce kripto para alış satışlarından elde edilenlerin birçoğu endüstriyel ve ticari kazançlar arasında değerlendiriliyordu. Ancak bazı durumlarda ticari olmayan gelir olarak da kabul edilebiliyordu. Bu sınıflandırmanın sonucunda alınan vergiler de %45lere kadar varıyordu. Bunun üzerine Fransa’nın ek vergileri ile beraber alının vergi oranı %62.2 seviyelerine çıkıyordu.

Le Monde tarafından yapılan açıklamaya göre taşınabilir mallar arabalar, uçaklar, mücevherler, patentler ya da telif hakları gibi şeylerden oluşuyor. Kripto paranın da bu sınıflandırmada yer almasıyla beraber vergi oranı %19’a geriledi.

Bu hafta başında Fransa Merkez Bankası yöneticisi kripto paralar hakkında açıklamalarda bulunmuştu. François Villeroy de Galhau yaptığı açıklamada bu alanda dünya çapında üzerinde anlaşmaya varılmış cevapların verilmesi gerektiğini belirtti. Galhau ayrıca klasik bankacılık dünyası ile kripto para ekosistemi arasındaki bağlantının önemli olduğunu da duyurdu.

Şubat ayında Galhau, Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Mahire ile Alman mevkidaşlarına bir mektup yazarak G20 zirvesinde kripto paraların tartışılması gerektiğini belirtmişti. Uluslararası Para Fonu ise kripto paraların finansal stabilitiesi ve potansiyel teknolojiler üzerine öneriler de bulunmuştu.

NewsBTC

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir