Ana Sayfa > Haber > Geleceğe Yön Verecek Teknoloji: Blockchain ve Yapay Zeka

Geleceğe Yön Verecek Teknoloji: Blockchain ve Yapay Zeka

Sağlıktan finansa kadar pek çok alanda öne çıkan blockchain teknolojileri şimdi de yapay zeka projelerinde öne çıkıyor.

Blockchain ve yapay zekanın birlikteliğinin çok uzun süreceğine garanti gözüyle bakılıyor. Bu yıl Blockchain tabanlı yapay zeka projeleri neredeyse zirve yaptı ve iki büyük teknoloji yaratıcı bir şekilde iç içe geçmeye başladı. Kullanım amaçları doğrultusunda bir kategori oluşturmak son derece zor ancak bazı projeler gerçek anlamda diğerlerinden ayrılıyor.

Blockchain ve Yapay Zeka Neden Birleşiyor?

Basitçe blockchain teknolojileri, yapay zeka teknolojilerini aktif hale getirmede kullanılıyor. Yapay zeka büyük ölçekte veri işlemek için çok miktarda işlem gücüne ihtiyaç duyuyor ve bu gücü merkezi veri merkezleri üzerinden işletmek oldukça maliyetli oluyor. Bu nedenle günümüzdeki büyük yapay zeka projeleri Google ya da IBM gibi projelere yatırım yapabilme gücüne sahip dev şirketlerin altında yürütülüyor. Dağınık yapıdaki işlem gücü küçük girişimlerin de yapay zeka projeleri geliştirebilmesinin önünü açıyor.

Blockchain aynı zamanda yapay zekaya şeffaflık ve güvenlik gibi çeşitli artılar da getiriyor. Makine öğrenimi için gerekli olan kararlar ve sonuçlar merkezi şirketlerde daha  gizli tutuluyor. Yapay zeka kötü bir karar aldığında ya da kötü bir sonuca ulaştığında insanların ona tekrar güvenmesi zaman alıyor. Daha önemlisi ise büyük şirketler bunu saklayabiliyor ya da kötü sonucu değiştirebiliyor. Blockchain ise yapay zekaların kararlarını kayıt altına alıyor ve yapay zekaların kullandığı verileri güvenli ve açık bir şekilde gösteriyor. Bu şeffaflığın ise insanları, yapay zekalara daha kolay güvenmesini sağlıyor.

Blockchain Tabanlı Yapay Zeka Projelerinin Sınıflandırılması

Şu anda blockchain tabanlı yapay zeka projeleri dağınık zeka, alım satım, iletişim ve öngörü olmak üzere dörde ayrılıyor. Bu sınıflandırma tam olarak bilimsel bir sınıflandırma değil ve potansiyel birçok kategori daha bulunuyor. Ancak bu dört kategori altında dikkate değer bazı projeler yer alıyor.

Dağınık Zeka Servisleri

Dağınık zeka servisleri konusunda iki büyük isim bulunuyor. SingularityNET ve DeepBrainChain. SingularityNET herhangi bir teknoloji girişiminin yapay zeka servisi oluşturmasına ve bunun üzerinden para kazanmasına olanak sağlıyor. Platform yapay zekalı makinelerin birbiri ile iletişim kurmasını ve makine öğrenimi sürecinin paylaşılmasını sağlayarak yapay zekaların kendi kendine gelişmesini sağlıyor.

Zekanın havuz haline getirilmesi ile yapay zekanın karşılaştığı ölçeklendirme problemlerini de ortadan kaldırıyor. Bir yapay zeka, diğer makinelerin öğreniminin optimize edilmediği ortamlarda bir görev oluşturuyor. Bu da diğer makinelerin gelişmesini sağlıyor.

SingularityNET’in arkasında ise ünlü yapay zeka robotu Sophia’nın geliştirilmesinde yer alan Ben Goertzel yer alıyor. Sophia, SingularityNET’in ilk örneği olarak öne çıkıyor. Robot diğer makinelerin ağa yükledikleri bilgilerden yararlanırken kendi öğrendiklerini ve zekasını yine bu ağ üzerinden diğer makineler ile paylaşıyor.

DeepBrainChain ise benzer bir görev yürütüyor. Firma yapay zeka için gereken işlem gücünü sağlamak ve bunu dağınık bir şekilde gerçekleştirmek için yapay zeka bulut ağı oluşturuyor. Dağınık yapı sayesinde giderler %70 oranında düşüyor ve yeni geliştiriciler kendilerine pazarda bir yer bulma şansı yakalıyor. DeepBrainChain ve SingularityNET yakın zamanda bir işbirliğine gittiklerini açıkladı. İki firma birbirlerinin platformlarında yer alan bilgileri paylaşacak ve bu şekilde dağınık yapay zeka teknolojiden tam anlamıyla yararlanacak.

Yapay Zeka ve Alım Satım

Auton.iove AiX ticaret alanına yeni bir soluk getirecek iki yeni blockchain tabanlı yapay zeka projesi. Auton.io, çeşitli algoritmaları kullanarak yüksek frekanslı kripto para ticaretini sağlayan bir yapay zeka botu. Yapay zeka yazılımı kripto para borsalarını takip ediyor ve kullanıcılar tarafından belirlenmiş durumlar dahilinde kripto para alım satımı yapıyor. Bu yapay zekayı kullanarak Kraken ve Bittrex gibi popüler borsalarda alım satım gerçekleştirmek. Şirket aynı zamanda kendine ait dağınık yapıda bir kripto para borsası geliştiriyor.

AiX ise yapay zeka ve blockchain teknolojini kullanarak geleneksel hisse alım satımında aracıdan aracıya işlemin yerini almaya hazırlanıyor. Bu işlem herhangi bir resmi değişim olmadan finansal pazara fiyat ve likidite gibi bankalar arasındaki değişimin bilgisini veriyor. Aradaki kişiyi çıkarmak blockchain teknolojisinin yaptığı en iyi şeylerden birisi. AiX makine öğrenimi ile blockchain platformunu tam da bu noktaya koymak istiyor. Şirket bu yollar aracıdan aracıya gerçekleştirilen işlemlerdeki giderleri %50 düşürmeyi planlıyor.

İletişimde Yapay Zeka

Talla, bilgi işlem bölümü gibi geri planda yer alan işlemleri yerine getiren, yapay zeka destekli bir chatbotu sağlıyor. Şirket blockchain ile yapay zekanın karar alma mekanizmasını bir araya getirerek Botchain’i geliştiriyor. Botchain, Ethereum merkezli bir platform ve bot tabanlı konuşmaları duyulabilir hale getiriyor. Ayrıca sistemin dağınık olması farklı chatbot’larının bir arada çalışabilmesini sağlıyor. Bu birliktelik Talla’nın bilgi merkezini daha güçlü hale getiriyor ve botlar, insanlarla farklı şekillerde etkileşime geçebiliyor.

Indorse da iletişimde yapay zekanın bir diğer örneği. Şirket ekonomi gerektiren yetenekleri dağınık hale getirmek için blockchain teknolojisinden yararlanıyor. Indorse, LinkedIn’in blockchain üzerinde çalışan bir versiyonu gibi. Üyeler kendi puanlarını yükseltiyorlar ve yetenekleri ile projelerini ekleyerek tokenlar kazanıyorlar. Indorse, kişilerin yeteneklerini onaylayabilmenin önünü açıyor. Örnek olarak bir chatbotu bir kişinin yazılım alanındaki yeteneklerini ona sunduğu birkaç satır kod ile sınayabiliyor. Makine öğrenimi ve doğal dil işleme gibi teknolojiler geliştikçe chatbotlarının bu yetenekleri değerlendirme özellikleri de zaman içerisinde gelişecek.

Tahminde Bulunabilen Yapay Zekalar

Endor ve Senno isimli iki yapay zeka projesi, yapay zeka ile çeşitli öngörülerde bulunuyor. Senno, NEO blockchain alt yapısı üzerinde çalışırken Endor’un kendi blockchain platformu bulunuyor. Ancak her ikisinin de benzer özellikleri bulunuyor. Kullanıcılar yapay zekaya geleceğe yönelik yorum isteyen bir soru soruyor ve yapay zekalar buna bir cevap veriyor. Daha önce bu teknolojiyi Facebook gibi büyük firmalar kullanıyordu. Bu firmaların elindeki çok büyük miktarda kullanıcı verisi, bütçesi ve sağladığı işlem gücü bu tarz yapay zekaların kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Diğer taraftan yapay zeka şirketleri dağınık yapının diğer özelliklerini de kullanmak istiyor. Dağınık yapının doğal dil işleme ve makine öğrenimi gibi diğer yapay zeka özellikleri ile bir araya gelmesi yapay zekaları güçlü bir tahmin motoru haline getiriyor.

Geleceğin Teknolojisi

Bu projeler blockchain tabanlı yapay zeka sistemlerinin sadece birkaç örneği. Bu alana giren birçok firma yeni teknolojiler ile fikirlerini daha da ileri götürmeyi hedefliyor. Blockchain teknolojisi ile yapay zekayı bir araya getirmek şu anda hayal edebileceğimizden bile daha fazla potansiyele sahip. Yapay zeka ile Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti gibi yeni teknolojileri bir araya getirmek gelecekte daha önemli gelişmelerin yaşanmasına olanak sağlayacak. Bu gelişmeler sıradan kişileri bile önemli derecede heyecanlandıracak cinsten.

Bu yazı daha önce CoinCentral sitesinde yayınlanmıştır ve Sarah Rothrie tarafından kaleme alınmıştır.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir