Ana Sayfa > Haber > Google Bazı Kripto Para Birimi Reklamlarına İzin Verecek

Google Bazı Kripto Para Birimi Reklamlarına İzin Verecek

Google Bazı Kripto Para Birimi Reklamlarına İzin Verecek

Google reklam politikasının önümüzdeki ay güncelleneceğini duyurdu. Güncellenen bu yeni politika belirli kripto para birimindeki şirketlerin Google üzerinden reklam yapabilmelerini sağlayacak. Google bu kararı alırken şirketlerin hileli işler yapmayacağının garantisini almak istiyor. Bunun için tüm kripto para birimlerinin reklamları yayınlanmayacak ve Google sertifikası ile sadece düzenlenmiş şirketlerin yani güven verebilen şirketlerin reklamlarına izin verilecek.

Google Sertifikası Alan Şirketler Reklam Verebilecek

Teknoloji devi Google tarafından yayınlanan resmi bir duyuruya göre, Google reklam politikaları düzenlenmiş kripto para birimi şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da reklam vermesini sağlayacak. İlan şu şekilde yayınlandı:

“Finansal ürünler ve hizmetler hakkındaki Google Reklam Politikası 2018 Ekim ayında, ABD ve Japonya’da reklam yayınlamaya yönelik kripto para birimi değişimlerine izin verilecektir. Reklam verenin reklamlarını vereceği belirli bir ülke için Google ile sertifikalandırılması gerekir. Politikalar Ekim ayında yürürlüğe girdiği zaman reklam verenler sertifikasyon başvurusunda bulunabilecekler.”

İlana göre Google şirketlerden Google sertifikası isteyecek. Sertifikayı alabilen dolayısıyla güvenilir olduğunu gösteren firmalar Google üzerinde reklam verebilecek. Daha önce Google kripto para birimleri ile ilgili reklamlara ve tanıtımlara yasaklama getirmişti. Yasaklamaların ana sebebi olarak ise hileli operasyon yürüten firmalar olmuştu.

Temmuz ayında şirket Google Play Store’daki tüm madencilik uygulamalarını yasakladığını açıklamıştı. Fakat kripto para biriminin madenciliğini uzaktan idare eden uygulamaların aktif kalmasına izin verilmişti. Geçtiğimiz Nisan ayında da Chrome uzantısı madencilik uygulamalarını yasaklayan başka bir yasak getirdi.

Mart ayında ise Google, tüm kripto para birimleri ile ilgili Google’ın AdWords platformunda reklam satın almasını yasaklama kararı aldı. Yasak duyurulurken gerekçe olarak, müşterileri hileli projelerden korumaya yönelik bir hamle olduğu belirtildi. Bu yasağa ICO’lar, kripto para ticaret borsaları ve kripto para depolama cüzdanları ile ticaret danışmalığı da dahil edildi.

Yılın başlarında sosyal medya üzerinde ciddi derecede kripto para yasak dalgalanması gerçekleşti. Ocak ayında Facebook, web sitesi üzerinde kripto reklamını yasakladığını açıkladı. Daha sonra Mart ayında Twitter ve Snapchat üzerinde de yasaklar devam etti.

Şu an ise Google kısıtlamaları hafifletmek istiyor gibi görünüyor. En azından sular duruldu ve test edilen kripto para birimlerini kontrol ederek reklamlara izin vermek istiyor. Yönetmeliklerin nasıl işleyeceği ve tam olarak nasıl yayınlanacağı henüz açıklanmadı. Tüm detaylar Ekim ayında açıklanacak ve bu durum kripto para birimlerinin ciddi bir yarış içerisine girmesine neden olabilir. Çünkü Google sadece bazı kripto para birimlerinin reklamlarına izin verecek ve bu işin temelinde güven sistemi yer alacak. Bu duruma sevinen ciddi bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Karar vermekte zorlanan müşteriler ve nasıl güveneceğini bilemeyen kullanıcılar için iyi bir danışman olabilir. En azından Google sertifikası olan firmalara öncelik tanınabilir.

coininsider

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir