Ana Sayfa > Haber > Google BigQuery ile Ethereum Blockchain’ine Giriyor

Google BigQuery ile Ethereum Blockchain’ine Giriyor

Google BigQuery İle Ethereum Blockchain’e Giriyor

Google Cloud’un Petabyte ölçekli veri ambarı çözümü olan Google BigQuery, akıllı sözleşmelerin incelenmesini sağlamak amacıyla Ethereum veri kümesini kullanıma sundu. Gelişme şirket tarafından bir blog üzerinden duyuruldu. Blogda BigQuery’nin birçok detaylı analizler gerçekleştirdiği ve akıllı sözleşmeler için şeffaflık sağladığı hakkında bilgi verildi. BigQuery, tüm Ethereum tarihsel verilerini incelemeyi mümkün kılıyor. Ethereum’un GitHub’daki ETL projesi, blok zincirden çıkarılan ve BigQuery’e girebilen tüm kaynak kodlarını içeriyor. Google proje için yeni katılımcılar da arıyor.

Blockchain Verilerini Erişebilir Hale Getirmek

Ethereum Blockchain verilerini Google Cloud’da erişime açık hale getirmekteki amaç ise blok zincirde depolanan tüm verilerin kolayca erişimin mümkün hale getirmek. Ethereum’da cüzdan bakiye bilgileri, yazılım gibi verilere kolayca erişim var fakat API uç noktaları blok zincirinde depolanan tüm diğer verilere kolayca erişim mümkün değil. BigQuery’nin OLAP özellikleri ise buna imkan tanıyor. Google tarafından yayınlanan blogda gün geçtikçe gerçekleşen Ethereum transferi ve işlem maliyetlerini gösteren bir tablo yayınladı. Tabloya göre Ethereum üzerinde temel değişikliklerle güçlendirilmesi vurgulandı.

Bunun yanı sıra blogda uygulama oluşturmak için Google Cloud’un Ethereum Blockchain’i bilgisayarlara senkronize edilebileceğinden bahsediliyor. Ayrıca BigQuery her gün veri toplama aracı şeklinde Ethereum Blockchain defterinden veri toplayabilecek.

BiqQuery ve Akıllı Sözleşme Analizi

Google BigQuery akıllı sözleşme işlev süreleri ve akıllı sözleşme işlev analizinden zaten etkilenmişti. BigQuery işlemlere dayalı olarak en çok kullanılan akıllı sözleşmeleri tanımlamak için veri kümesi işlemlerini ve sözleşme tablolarını sorgulamayı kanıtlamıştı. Bu doğrultuda CryptoKitties oyununda kullanılan akıllı sözleşmeler en popüler ERC-21 akıllı sözleşmesi olarak gösteriliyor. Yani birisi CryptoKitties’a benzer oyunları keşfetmek istediği zaman bunu bir JavaScript UDF kullanarak örnek kümelerinin çeşitliliği Jaccard benzerlik katsayısını dağıtarak ölçüyor. Jaccard örnek kümelerin çeşitlilik ve benzerliğini karşılaştırmak amacıyla kullanılan bir istatistik. Başka bir sorgu yönteminde ise işlem hacmine göre en popüler 10 simgeyi ölçüyor.

Daha Fazla Görsellik Mümkün Hale Geliyor

Proje cüzdan adresleri arasında bir transfer seti içerdiği için verilerle ilgili bilgi toplamak amacıyla yönlendirilmiş grafik veri yapısını kullanmayı mümkün kılıyor. Blogda verilen bir örnekte düğüm renklerini gösteren bir görselleştirme yazılımı da paylaşılıyor. BigQuery bu grafiği oluşturmak için modülarite algoritması kullanılıyor.

Akıllı sözleşme kaynak kodunun çoğu ücretsiz olarak kullanılıyor. Bu sayede Google kullanıcıları akıllı sözleşmelerin hangi işlevleri gerçekleştirdiğini keşfedebiliyor. Google Cloud, BidQuery aracılığıyla akıllı sözleşme analizlerine hız kazandırdı. Şirket bu alanda da en kısa süre içerisinde kullanıcı memnuniyeti ve daha iyi şeffaflık elde etmeyi hedefliyor. Akıllı sözleşme üzerinde yoğunlaşılacağını belirten şirket blok zincir teknolojisini en iyi derecede kullanmayı hedefliyor. Şirket bu doğrultuda gerçekleşecek her türlü yeniliğe açık olduğunu ve bunları her oranda kullanmak için bu teknolojinin yakın takipçisi olduklarını belirtti.

ccn

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir