Ana Sayfa > Haber > Google Blockchain Teknolojisini Geliştirmek İstiyor

Google Blockchain Teknolojisini Geliştirmek İstiyor

İnternet Devi Google, Kripto Platformuna Oldukça İlgili

Charles Hoskinson, Cardano ve diğer kripto paraların geleceği hakkında bir söyleşi yapmak üzere Google’a davet edildi. Google’ın Londra’daki genel merkezinde düzenlenen bu toplantıda, dünyanın dört bir yanından aramalar yapıp, IOHK CEO’suna ve IOHK Mühendislik Direktörü Duncan Coutts’a sorular yönelten Google çalışanları, bu konuya ne kadar ilgili olduklarını herkese gösterdiler.

Günümüzün teknolojik altyapısının temelini oluşturan Google, tam da kendisinden beklenildiği üzere, çok bilinçli ve hedefi tam 12’den vuran sorular yöneltti. Google çalışanları tarafından sorulan bu sorular, Charles’ın bu yıl yaptığı söyleşiler sırasında sorulan sorular arasında en hassas ve bilinçli sorular olarak değerlendirildi.

Google’daki bu söyleşi sırasında Hoskinson, Cardano’nun güncel ve planlanan gelişmeleri hakkında bilgilendirmeler yaptı. Temmuz ayında geliştiricilerin kullanımına açılacak olan ve akıllı sözleşmeler üzerinde oynama yapmaya imkan sağlayabilecek olan bir test ağı aktif edilecek. Bu test ağının tam olarak merkezsiz (decentralization) olabilmesi ise muhtemelenen bu yılın soruna doğru gerçekleşmiş olacak. IOHK üzerinden yapılan paylaşımda Google tarafından sorulan sorular ve verilen cevapları görüntüleyebilirsiniz.

Google Kripto Paralara ve Blockchain Teknolojisine Olumlu Yaklaşıyor

Bazı uzmanlar tarafından Cardano’nun Ethereum’un yerine geçme potansiyelinin çok yüksek olduğu düşüncesi ve sunduğu akıllı sözleşmelerin sağlamlığı, ölçeklenebilirliği ve sürdürülebilirliğinin yanı sıra, platformun üretkenliği, yetenekli geliştiricilerin operasyonel konular için devamlı aktif olarak görev almaları ve diğer konularda etkin bir şekilde diğer stratejik imkanlar sunulması, internet devi, Google’ın IOHK’yi kendi çatısı altına alıp, Cardano’yu kendi projelerinde kullanma ihtimalini akıllara getirdi.

Tabi ki, internet devi Blockchain alanındaki bütün detayları inceleyip, detaylı olarak değerlendirmeden bir karar vermeyecektir. Sorulan sorular arasında, Cardano’nun kendi yol haritası dışındaki gelişmeleri dışında, kripto alanında genel olarak yaşanması beklenen Hashgraph gibi yeni gelişmelerin neler olduğunu soruldu. Yapılan soru cevap söyleşisi incelendiği zaman açıkça görülebiliyor ki, Hoskinson ve Coutss bu alan ile alakalı olarak Google’a büyük ölçüde bilgi akışı sağladı. İnternet devi Google’ın kripto dünyası ile alakalı olarak atacağı adım merakla bekleniyor.

Google’ın artık 90’lı yıllardaki o küçük şirket olmadığını unutmamak gerekiyor. Google artık Facebook gibi bir internet devi ve bilişim dünyasında ciddi bir güce sahip. Bu şekilde büyük bir güce sahip olan internet devleri genellikle hükümetlerle iş birliği yaparlar. Bu yüzden kaçınılmaz olarak ellerinde gücü her daim artırmayı ister ve arzularlar. Google ve Facebook’un Blockchain konusunu benimsediğini varsaydığımızda atacakları adımın, Bitcoin ve Ethereum kurucularının gizlilik odaklı, tekno-liberter yaklaşımından çok farklı olacağını tahmin edebiliriz.

Google’ın Gizlilik hakkında sorduğu bir diğer soru ise şöyleydi;

“Monero veya Zcash tarzında, gizli işlemlerin uygulanabilmesi için bir planınız var mı?”

Hoskinson bu soruya verdiği cevapla, hükümetlerin gizlilikle ilgi bir sorun yaşadığının farkında olduklarını ifade etti ve şunları ekledi:

“Örneğin, Japonya muhtemelen gizlilikle alakalı olarak sorun yaşayan tüm kripto paraları listesinden çıkaracağını ifade etti. Bu yüzden, eğer Japonya pazarında olmayı hedefliyorsak, Monero tarzında bir gizlilik politikasını benimsememiz gerekiyor. Aksi halde bizim yüksek öncelik verdiğimiz Ada, orada pek fazla talep görmeyecek. Tabi öte yandan, gizlilik ahlaki bir haktır.”

Google ve Facebook gibi internet devlerinin kripto para ve Blockchain dünyasına bu derecede ilgili olması, gelecekte kripto dünyası ile alakalı daha güzel haberlere yer vereceğimizin işareti gibi görünüyor. Bu internet devlerinden sadece bir tanesinin atacağı bir adım bile her şeyi çok farklı bir konuma taşıyacaktır.

cryptotrends

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir