Ana Sayfa > Haber > Google Mastercard Verileriyle Kullanıcıların Harcamalarını Takip Mi Ediyor?

Google Mastercard Verileriyle Kullanıcıların Harcamalarını Takip Mi Ediyor?

Google Mastercard Verileriyle Kullanıcıların Harcamalarını Takip Mi Ediyor?

Google’ın, Mastercard ile anlaşarak kullanıcıları alışveriş verilerini takip ettiği ve bunun için de Mastercard’a milyonlarca dolar ödeme yaptığı iddia ediliyor. Bu ortaklığın gizli olduğu ve  Google’ın bu ortaklı ile insanların çevrimdışı alışveriş alışkınlıklarını takip ederek reklamları ona göre yönlendirdiği söyleniyor.

Bloomberg’in haberine göre Google milyonlarca dolar ödeyerek Mastercard’ın kredi kartı işlem verilerini satın aldı. Google ekibi daha sonra bu verilerin mağaza satış ölçümü adı verilen bir araçla reklam alanında kullandı. Şirket bunu geçtiğimiz yıl bir blog yazısında duyurmuştu fakat Mastercard verilerinin, iş akışına dahil edilmesinden bahsetmemişti.

Google Verileri İzleyerek Reklam Verenlere Fayda Sağlıyor

İnsanlar ise duyduğu bu bilgiden bir hayli rahatsız olmuş gibi görünüyor. Hükumetlerin düzenlediği ve her bankanın titizlikle uymaya çalıştığı “kredi kartınız ve bankacılık verileriniz özeldir” maddesinin ihlal edilmesi doğal olarak insanları rahatsız etti. Bir yerden aldığınız bir eşya sizin, bankanızın ve o mağazanın dışında başka bir kişinin dahil olması rahatsız edici bir durum. Bu durumun sonucunda ise yine kazananlar reklam verenler oluyor. Örnek verecek olursak geçtiğimiz yıl Google’a giriş yaptınız ve bir Hepsiburada reklamını tıkladınız. Buradan Mastercard ile bir şeyler aldığınızda artık Google da bunu biliyor. Belirli seviyelerde de olsa bu verileri kullanarak reklam verenlerin kasalarını doldurmasına yardımcı oluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google ise insanların alışveriş bilgilerine kısmen erişildiğini ve bunun alışkanlık haline getirilmiş davranış olarak reklam motorlarına eklenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Çıkan bu haberleri ise ünlü isimlerden tepki gecikmedi. Electronic Frontier Foundation (EFF) kurucusu Gennie Gephart verdiği bir demeçte şunları söyledi:

“Bilgilerinizi bir platforma güvenerek emanet etmek artık tehlikeli bir boyuta ulaştı. Evinizde dinleme cihazı konulmuş gibi bir şey bu.”

Google reklam veren şirketlerin daha etkili reklamlar verebilmesi için bu tarz bir yardımda bulunmasının yanı sıra bu işlemleri muazzam bir gizlilikte yapmış olması daha enteresan. Bu haberin üstüne herkes geçtiğimiz aylarda patlak veren Facebook skandalı ile karşılaştırmalar yapmaya başladı. Facebook son olarak Messenger için chatbotlar kurmak istediğini ve böylece kullanıcıların mevcut cari hesap bakiyeleri gibi basit bir bankacılık sorusu sorabilme imkanları olacağını belirtmişti. Fakat biraz gerçekçi olmak gerekirse Facebook bundan daha fazlasını yapıyor olabilir. Google haberlerinden anladığımız kadarıyla reklam veren şirketler sahip olduğunuz parayı ve bunu nasıl harcadığınız hakkında bir hayli bilgi sahibi. Ancak geçtiğimiz ayın başlarında bir Facebook sözcüsü bankalardan ve kredi kartı şirketlerinden satın alma verilerini reklam için kullanmıyoruz diyerek bir açıklamada bulunmuştu.

Üstelik tüm bunlar Amerika’da bulunun kredi puanlaması kapsamında değerlendirmeye tabi olabilirdi. Yani Facebook kredileri kimin alması gerektiğine karar veren FICO kredi puanlarıyla birlikte sosyal medya harcamaları da değerlendirme kapsamına girebilirdi. Zaten Facebook bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin Facebook verilerinin analiz edilmesine olanak sağlayan bir teknolojinin patentini de aldı. Sonuç olarak Facebook bu fikirden vazgeçmişti fakat arka planda hala bir çok veriye erişme olanağı var.

gizmodo

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir