Ana Sayfa > Haber > Google, Play Store’daki Bitcoin Madencilik Uygulamalarını Neden Kaldırıyor ?

Google, Play Store’daki Bitcoin Madencilik Uygulamalarını Neden Kaldırıyor ?

Google, Play Store’daki Bitcoin Madencilik Uygulamalarını Neden Kaldırıyor?

Google, kripto para birimlerine karşı olumsuz tavır göstermeye devam ediyor. Son olarak dün Play Store’da yer alan tüm Bitcoin ve kripto para madencilik uygulamalarını kaldırmayı planladıklarını duyurmuştu. Geçtiğimiz haftalarda ise kripto para birimlerine ait Chrome uzantıları yasaklanmıştı.

Google, yaptığı bir duyuruyla Play Store’un geliştirici politikası bölümünde, kripto para madenciliği uygulamalarını yasaklama kararını açıkladı. Bildiri şu şekilde: Cihazlarda kripto para birimi kullanan uygulamalara izin vermiyoruz. Kripto para birimi madenciliğini uzaktan yöneten uygulamalara izin veriyoruz. Yani kullanıcılar artık kendi cihazlarından doğrudan işlem yapamayacaklar ama Google, geliştiricilerin başka yerlerde işlem yapmasına olanak sağlayan uygulamaları yayınlamalarına izin veriyor.

Google, Play Store’daki Bitcoin Madencilik Uygulamalarını Neden Kaldırıyor ?

Kripto para madenciliğinin popülerliği kripto pazarında 2017 sonlarından itibaren büyük bir artış yaşadı. Madencilik süreci içerisinde ciddi miktarlarda bilgi işlem gücü kullanılır ve buradan sağlanan kazancın karı madencinin katkıda bulunabileceği işlem gücü miktarıyla doğrudan ilişkilidir. Daha kazançlı olmak isteyenler daha sağlam cihazlar kullanmak zorundadır ve bu cihazlara erişim o kadar da kolay değildir. Bu cihazların gerektirdiği muazzam elektrik maliyeti bunun en önemli sorunudur.

Uzmanlara göre Google’ın Play Store’daki madencilik uygulamalarını yasaklamasının altında yatan sebep, büyük olasılıkla bir cihaza verebileceği risklerden kaynaklanıyor. Yani süreç düzgün yönetilmezse hem telefonlar hem de bilgisayarlar madencilik nedeniyle iç zarara maruz kalabilir.

Bir Rus güvenlik şirketi Kaspersky Lab. çok kısa bir süre önce bir diz üstü bilgisayarda yapılan Monero madenciliğinin sadece iki günde neden olduğu hasarı açıklamıştı. Cihazın iç kısmında pilin şişerek dizüstü bilgisayarın dış kısmına zarar verdiğini ve buna benzer birçok hasar olduğunu tespit etmişti.

Google’ın Kripto Para Birimlerine Karşı ilk Hamlesi Değil

Mart ayında CNBC’de yer alan bir habere göre Google platformundaki tüm kripto para reklamlarına yasak geldiği açıklanmıştı. Yasak sosyal medya devleri Twitter ve Facebook tarafından kripto reklamlarına yerleştirilen yasaklara benzer yapıdaydı. Bu yasak Google’ın arama motoru aracılığıyla tanıtılan ve insanlara ulaşan dolandırıcılık sayısını azaltma amacıyla uygulandı. Bununla birlikte Coinbase ve Binance gibi resmi borsalarında reklam yayınlamaları yasaklandı.

Google’ın reklam müdürü Scott Spencer kararla ilgili CNBC’ye şunları söyledi:

“Kripto paraların geleceğinin ne olacağıyla alakalı tespitlerde bulunmak imkansız. Biz burada tüketiciye zarar verecek bir potansiyel olduğunu görebiliyoruz. Bu yüzden aşırı dikkatli bir şekilde yaklaşmaya devam edeceğiz.”

Bu uygulamaların kullanıcı cihazlarına ve bilgisayarlarına zarar verme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu düşünen şirket bu yüzden bu yönde bir karar aldığını belirtiyor. Madencilik uygulamalarının cihazları önemli ölçüde yavaşlattığını, pil ömrünü ciddi düzeyde azalttığını belirten firma, olası zararların önüne geçmek adına bu kararı aldığını açıkladı. İlerleyen zamanlarda Twitter ve Facebook gibi Google da zararsız olarak görülen bazı uygulamaların kullanımına izin verilecek mi hep birlikte göreceğiz.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir