Ana Sayfa > Haber > Güney Afrika’da Bitcoin Madenciliği için Rüzgar Enerjili Çiftlik Kuruluyor

Güney Afrika’da Bitcoin Madenciliği için Rüzgar Enerjili Çiftlik Kuruluyor

Güney Afrika'da Bitcoin Madenciliği İçin Rüzgar Enerjili Çiftlik Kuruluyor

Gün geçtikçe işlem miktarı artıyor ve Bitcoin madenciliği daha pahalı hale geliyor. Bunun en temel sonucu ise bu maliyeti düşürebilmek için daha iyi ekipmanların ve daha donanımlı cihazların piyasaya sürülmesi. Bununla birlikte madenciliğin çevreye oldukça zararlı olması artık girişimcilerin bu konuda farklı alternatifler aramaya başlamasına neden oldu. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde Brookstone şirket ortakları Fas’ta Bitcoin madenciliği için 900 megawattlık bir rüzgar çiftliği inşa edeceklerini açıklamıştı.

Karbon Tüketimini Azaltmak için Çevre Dostu Bitcoin Madenciliği

Dünyada artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek var. Bitcoin madenciliği çevreye muazzam derecede zarar veriyor. Uzmanlara göre ilerleyen süreçlerde bu tehdit daha da büyüyecek. Kripto para madenciliğinde Bitcoin ağının İrlanda’da çok fazla enerji harcadığı ortaya çıktı. Bitcoin madenciliği için çok büyük miktarlarda elektrik tüketildiği belirtildi.

Digiconomist ekonomi eleştirmenleri Bitcoin madenciliğinin Çek Cumhuriyeti, Şili ve Avusturya gibi ülkelerde daha fazla elektrik tükettiğini tahmin ediyor. Ayrıca, bu enerji tüketimi azalmanın aksine artarak büyümeye devam ediyor. 2018 yılı sonu itibariyle Bitcoin ağı yılda 125 terawatt-saat üzerinde kullanım sağlayabilir. Bir terawatt, bir trilyon watt’a eşit bir güç birimidir.

Digiconomist’e göre elektrik tüketiminden daha önemli olan, madenciliğin asıl büyük sorunu karbon ayak izi:

“Bitcoin’in en büyük sorunu büyük enerji tüketimi de değil aslında. Asıl sorun ağın çoğunlukla Çin’de kömürle çalışan enerji santralleri tarafından besleniyor olması. Sıkı bir emisyon süzgeci ile bile her bir Bitcoin işlemi için aşırı derecede karbon tüketimi ortaya çıkar. Bu yüzden de artan elektrik maliyetleri ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için Brookstone şirket ortakları, çevre dostu, yenilenebilir yeşil enerji ile çalışan bilgi işlem merkezi Soluna’yı kurdu.”

Temiz, Düşük Maliyetli ve Yenilenebilir Enerji Kullanarak Bitcoin Madenciliği

Bloomberg tarafından yayınlanan raporlarda, Kuzey Afrika’da Bitcoin madenciliği için 900 megawattlık bir rüzgar çiftliği inşa edileceği bildirildi. Çiftliğin kurulacağı alan, Atlantik Okyanusu’nda bulunan Sahra Çölü kenarında Fas’a biraz uzak konumda kalan bölge olan Dakhla olarak seçildi. Soluna’nın resmi internet sitesi proje için şunları söyledi:

“Soluna, çevre dostu, faydalı, ölçeklenebilir  ve yeşil enerji ile çalışan bilişim merkezleri kurarak, madenciliğin çevreye ve ekonomiye verdiği zararları en aza indirmeyi hedefliyor. Misyonumuz, kripto para ekonomisine temiz, düşük maliyetli yenilenebilir enerji sağlamaktır. Bunu yapmak için de kendi yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip bir blok zincir teknolojisi altyapısı ve madencilik şirketi inşa ediyoruz.”

Brookstone, New York merkezli özel bir sermaye şirketi. Projeleriyle stratejik satın alımlar, ek alımlar ve büyüme sermayesi alanında uzmanlaşan firma ayrıca kamu ve özel şirketlerde orta ölçekli pazar yatırımlarına da odaklanıyor.

Şirket Bitcoin meraklılarını rüzgar enerjili çevre dostu proje hakkında daha detaylı bilgi almaya teşvik ediyor. İnsanların, rüzgar enerjisinin en ucuz enerji kaynağı olarak kabul edildiğinin bilincinde olmasını vurguluyor.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir