Ana Sayfa > Nedir? > Hizmetlerin İnterneti Parası (IOST) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Kılavuz

Hizmetlerin İnterneti Parası (IOST) Nedir? | Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Kılavuz

IOST Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hizmetlerin İnterneti (IOS –  Internet of Services) Nedir?

Hizmetlerin İnterneti (IOS) blockchain’de bugün belki de en büyük sorun olan ölçeklendirme sorununu çözmeyi amaçlayan bir blockchain altyapısıdır. Platformun temel para birimi IOS parası, kısaca IOST’dir.

Pazar Problemi: Günümüzdeki blockchain mimarisinin bir platoya ulaştığı görünüyor, yani ek kullanımlar yalnızca yüksek ücretlere, yavaş işlem hızlarına ve düşük verimliliğe yol açıyor. Bazı ikinci düzey ölçeklendirme sonuçları uygulanıyor olsa da, bunlar genellikle test edilmemiştir ve Amazon’un gerektirdiği gibi girişim düzeyindeki bir şirketin ölçeklenebilirlik düzeyine ulaşamayabilir.

IOS ekibi günümüzdeki uzlaşı protokollerinin ve blockchain mimarisinin, bu ölçeklenebilirlik bariyerinin temel nedenleri olduğunu düşünüyor. IOS’ye yeni başlayanlar için hazırlanmış bu kılavuzda, blokchain altyapısını tüm açılardan inceliyor olacağız:

 • Hizmetlerin İnterneti (IoS) nasıl çalışır?
 • IOS parası (IOST) ve Servi
 • IOS ekibi ve gelişimi
 • Ticaret
 • IOST nereden alınır
 • IOST nerede saklanır
 • Sonuç
 • IOS üzerine ek kaynaklar

Hizmetlerin İnterneti (IOS) nasıl çalışır?

Hizmetlerin İnterneti (IOS), geleneksel blockchain mimarisine ve uzlaşı algoritmalarına getirilen beş temel yeniliği kullanır. Her birine daha yakından göz atalım. Uyarı: İşler derinleşiyor.

1. Etkili Paylaşımlı Sharding (EDS)

EDS’ye girmeden önce, sharding’in nasıl çalıştığını anlamalısınız. Sharding, bir ağdaki nodları gruplara ayırır ve bu gruplar işlemlerin oransal sayısını doğrular. Gruplandırmalar, eş zamanlı doğrulamaların gerçekleşmesini mümkün kılar ve ağ verimini artırır.

Bu durum doğal olarak birkaç soruyu akıllara getirmektedir. Hangi nodların hangi shard’da olacağına nasıl karar vereceksiniz? Kötü amaçlı nodlara karşı nasıl korunacaksınız? Lider nod seçim süreci nedir? (Bitcoin bunu madencilik yoluyla gerçekleştirmektedir)

Bu soruların yanıtı şudur: IOS Dağıtımlı Rastgele Protokol (DRP) kullanır. Basitçe anlatmak gerekirse bu protokol, taklit edilemez ve rastgele bir değer yaratmak için müşteri-hizmet iletişimini etkileşimsiz sıfır bilgili kanıtlar (NIZK) ve halka açık şekilde doğrulanabilir gizli paylaşım (PVSS) yoluyla gerçekleştirmektedir.

Eğer ağda kötü niyetli veya çalışmayan nodlar olmasını istemiyorsanız DRP işe yarar. Ancak biliyoruz ki durum çoğu zaman böyle değil. Bu nodların neden olduğu etkinliğin etkisine engel olmak için IOS liderleri Algorand ve Omniledger kullanarak seçmektedir. Bu mekanizmalar, lider nodların DRP protokolünü çalıştırdığından emin olur ve eğer çalışmazlarsa ağa katılımları ortadan kaldırılır.

2. TransEpoch

IOS, epoch’lar arasında geçiş yaparken nod yığınlarını değiştirir. Bunu yapmak için TransEpoch’u kullanır. TransEpoch, yeni nodların ön yükleme yapmasını ve geçmiş verilerini indirmesini sağlarken diğer nodların çalışmasına olanak tanıyan bir noddan shard’a geçiş belirleme protokolüdür.

TransEpoch algoritması, her shard’da Bizans Hata Toleransını (BFT) uygular. Bu temel olarak geçiş süresince kötü niyetli nodların shard’ı ele geçirememesi anlamına gelir.

3. Atomix

Herhangi bir sharding sisteminde shardlar arasında işlem yapmanızın gerekmesi muhtemeldir. Bu durum farklı shardların işlem defterleri arasında çifte harcama saldırıları ve tutarsızlıkların meydana gelmesine yol açabilecek ekstra bir karmaşıklık katmanına neden olur.

IOS’un Bizans Shard Atomsal Taahhüt (Atomix) protokolünün uygulanması, bu problemleri problem olmaktan çıkarır. Şu şekilde çalışır:

 1. Shard A’daki nod A, shard B’deki nod B’ye varlık göndermek ister.
 2. A’daki nodlar işlemi onaylarsa bunu A’nın blockchain’ine işler.
 3. Aynı anda müşteri a varlıklarını işlem mesajına kilitler ve B’ye gönderir.
 4. A işlemi B’nin blockchain’ine doğrulama için gönderir.
 5. B’deki nodlar işlemi onaylarsa b varlıkları teslim alır.
 6. Bu süreçte herhangi bir noktada nodlar işlemi reddederse varlıklar a’ya geri döner.

4. İnanılırlık Kanıtı (PoB)

İnanılırlık Kanıtı tüm IOS nodlarını iki gruba ayırır: inanılır ve normal. Öncelikle inanılır gruptaki nodlar işlemleri işler. Sonrasında normal nodlar işlemlerin örneklerini doğrular ve doğrulanabilirliği sağlar.

Bir nodun inanılır gruba dahil olma olasılığı, inanılırlık skoruna bağlıdır. Bu skor, varlık bakiyesi, yorumlar ve topluluğa katkılarla birlikte diğer şeylere de bağlıdır.

Normal nodların amacı, inanılır nodların dürüst şekilde çalışmasını garanti altına almaktır. Eğer normal bir nod, inanılır bir nodun dürüst olmayan şekilde çalıştığını yakalarsa, bu inanılır nod tüm paralarını kaybeder ve inanılırlık skoru sıfıra döner.

5. Mikro Durum Bloğu (MSB)

Ağdaki her nodun tüm blockchain’i depolaması güvenlik ve değişmezlik için harikadır. Fakat daha fazla işlem chain’e eklendikçe bu süreç, zaman ve kaynaklar açısından sıkıntılı bir durum halini alır. Bunun yerine IOS, blockchain depolamasını Mikro Durum Blokları (MSB’ler) aracılığıyla kısaltır.

Bu stratejiyle her shard yalnızca önceki blokların başlıklarını depolar ve blockchain durumu çoklu shardlara dağıtılır. MSB üretim protokolü nedeniyle nodların tüm her şeyi kontrol etmek yerine blockchain’in yalnızca son kısmını doğrulaması gerekir.

IOS parası (IOST) ve Servi

IOS parası (IOST)

IOS parası (IOST), IOS ağındaki borsa aracıdır ve bir nodun inanılırlık skorunu belirleyen faktörlerdendir. Ek olarak, işlemleri doğrulayarak ve akıllı sözleşme gerçekleştirilmesi gibi hizmetler için işletim gücüne katkıda bulunarak IOST edinebilirsiniz.

Ekip tüm IOST arzını (21 milyon) özel ICO etkinliğinde sunmuştur. Paraları şu şekilde dağıtmışlardır:

 • 40%: Para Satışı
 • 35%: IOS Vakfı
 • 12.5%: Topluluk Oluşturma
 • 10%: Ekip
 • 2.5%: Yatırımcı ve Danışmanlar

Servi

Servi miktarı bir nodun inanılırlık skorunun hesaplanmasında bir diğer temel etkendir. Servi’yi topluluğa hizmet sunduğunuzda, üçüncü taraf hizmetlerini değerlendirdiğinizde ve/veya başka yollardan yardımda bulunduğunuzda edinirsiniz.

Servi’nin ticaret veya takasını yapamazsınız ve Servi bakiyeniz bir bloğu doğruladığınızda sıfırlanır.

IOS ekibi ve gelişimi

IOS takımı Asya ve Kuzey Amerika arasında yayılmış 30’dan fazla üyeden oluşur. Bunlar arasında CoinLang yaratıcısı, EtherCap CTO’su, Forbes 30 Yaş Altı 30 Kişi, Enformatik Ulusal Olimpiyatı Altın Madalya Kazananı ve bazı diğer önemli kişiler de bulunmaktadır. IOS aynı zamanda içinde (Jumei kurucu ortağı) Yusen Dai, (Codeacademy kurucu ortağı) Ryan Bubinski ve (500 Startup girişim ortağı) Robert Neivert’ın bulunduğu bir danışma kuruluna sahiptir.

Şirketlerin ve girişim sermayesi şirketlerinin önemli bir kısmı projeyle ortaklıklar kurup yatırım yaptılar. Listede Huobi, FBG Capital ve Sequoia Capital yer almaktadır.

Ölçeklenebilirlik ve girişim düzeyinde kullanıma odaklanmış olan IOS, aynı odaklara sahip olan merkezsizleşmiş uygulama (dapp) platformlarıyla rekabet halindedir. Görünen o ki, IOS’un en büyük rakibi Ethereum. Ancak, EOS ve NEO diğer blockchain projelerini sekteye uğratan ölçekleme sorunlarını çözme planlarını açıkladı.

ICON, Lisk ve VeChain de girişim müşterilerine blockchain çözümleri sunmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak IOS’un rekabet hâlinde olduğu çokça dapp platformu bulunmaktadır (ve muhtemeldir ki bunların sayısı çokça artacaktır).

Ticaret

IOST fiyatı ICO’dan kısa süre sonra ani bir yükseliş gördü, fakat o zamandan beri pek volatilite yaşamadı (volatilite, kripto para aleminde nadiren görülür). Bugüne kadar en yüksek değer olan yaklaşık 0,13 dolara (yaklaşık 0,00001 BTC) ilk yükselişe neyin neden olduğu net değil, ancak yalnızca proje hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışan yatırımcılar dahi olabilir.

Ocak ayındaki para akışının ardından IOST fiyatı hemen neredeyse ICO düzeyine düştü. Yeniden yükselmeden önce mart ayının çoğunda yavaşta düşmeye devam etti. Mart sonundan başlayarak fiyat istikrarlı olarak yükseldi ve şu anda (20.07.2018) 0,02 dolar civarında.

Projenin önünde uzun bir yol haritası var, bu yüzden fiyatı neyin etkilediğini söylemek güç. Genel olarak pazar koşullarının en büyük belirleyici olması muhtemel. Ortaklık duyurularının da fiyat üzerine bazı olumlu etkileri olabilir.

IOST nereden alınır?

IOST’yi Huobi, Binance veya OKEx üzerinden BTC veya ETH ile satın alabilirsiniz. Fakat bu para, bu üç borsanın hepsinde ticari eşi Bitcoin’le birlikte en büyük ticaret hacmine sahip.

Herhangi bir kripto paranız yoksa, öncelikle Gemini veya GDAX gibi bir borsadan bir miktar Bitcoin alabilirsiniz.

IOST nerede saklanır?

IOST şu anda Ethereum ağında olduğu için ERC20 desteğiyle herhangi bir cüzdanda saklayabilirsiniz. MyEtherWallet harika bir çevrim içi seçenek iken Ledger Nano S kullanabileceğiniz sağlam bir donanım cüzdanıdır.

Ekibin ana ağı kullanıma sunmasının ardından paralarınızı sağlanacak olan resmi cüzdanda saklamak isteyebilirsiniz. Ancak ana ağın 2019’daki Q3’e kadar kullanıma sunulması beklenmiyor, bu yüzden ekip cüzdanı henüz piyasaya sürmedi.

Sonuç

IOS, daha ölçeklenebilir bir blockchain altyapısı oluşturmayı hedefliyor. Kripto para alanındaki karmaşık projelerden biri olarak IOS’un başarısını ölçebilmek için en az bir yıl gerekiyor.

Eğer ekip kendilerine belirlediği hedefleri başarabilirse yepyeni bir blockchain altyapısının kripto para alemini fethetmesine şahit olabiliriz. Ancak çok daha ileri projeler için ölçeklendirme çözümleri üzerinde çalışan geliştiricilerin sayısı nedeniyle bunun için çok geç olabilir.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir