Ana Sayfa > Haber > Hoskinson: BitTorrent Ölçeklenebilir Bir Protokole Sahip

Hoskinson: BitTorrent Ölçeklenebilir Bir Protokole Sahip

Bittorent Tron

Cardano (ADA)’nın kurucusu ve CEO’su ve Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson, kripto ICO Zirvesinde yaptığı konuşmasında BitTorrent programının ölçeklenebilirlik protokolüne sahip olduğunu belirtti. Hoskinson konuşmasında geçtiğimiz aylarda Tron tarafından satın alınan ve yeni proje Atlas için işbirliğinde kullanılacak olan BitTorrent hakkında konuştu.

Hoskinson 2015 yılında IOHK ile kripto paraların üç büyük problemini çözmek için temasa geçmişti. Bu üç problem ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik. Hoskinson konuşmasında şunları söyledi:

“Ölçeklenebilirlik açısından ne yapmak istiyoruz? Ölçeklenebilirliğe sahip protokol örnekleri var mı? Bence buna BitTorrent’i örnek verebiliriz.”

Hoskinson: BitTorrent Ölçeklenebilir Bir Protokole Sahip

Bununla birlikte Hoskinson BitTorrent’in Game of Thrones ve Pee-wee’nin Playhouse örneklerini göstererek neden ölçeklenebilir olduğunu açıkladı. Charles, Game of Thrones’ın indirme hızının BitTorrnt’te çok hızlı olduğunu ve dünyanın bir numaralı izinsiz yayını olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Pee-wee örneğini verdi ve indirme hızının çok yavaş olduğunu ve tercih edilmediğini belirtti. Charles’a göre tercih edilmeyen projelerin en önemli sonucu da gelişme göstermemesi. Charles şu sözlerle devam etti:

“Peki neden daha hızlı indirme hızına sahip? İnsanlar daha çok tercih ettiği için kendini yenileyen bir sistem düşünün. Daha fazla insan, daha fazla tercih edilme, daha fazla kaynak ve dolayısıyla daha hızlı performans. Bu gerçekten iyi koordine edilmiş bir sistem. Neredeyse yarım milyar kullanıcı. Dolayısıyla tüm internet trafiğinin neredeyse üçte biri bu protokolle taşınıyor. Bu çılgınca bir başarı. Uzun yıllar bu başarının devam edeceğine inanıyorum”

Dünyanın en büyük Torrent uygulaması unvanına sahip olan BitTorrent bu yıl Temmuz ayında Tron Vakfı tarafından satın alınmıştı. Tron Vakfı’nın bu satın alma işlemini gerçekleştireceği söylentileri ise bu yıl Mayıs ayından beri piyasalarda konuşulan bir konuydu. Tron Vakfı kurucusu ve CEO’su Justin Sun BitTorrent’ı satın alacağının sinyallerini takipçilerine daha önceden vermişti. BitTorrent kurucu ortağı Cheddar ile yapılan bir röportajda Tron Vakfı’na BitTorrent’ın yaklaşık 140 milyon dolara satıldığı öğrenilmişti. Bu röportaj sonrası Tron şirketin satın alma işlemlerinin onaylandığını belirtti. Vakıf bunun dünyanın en büyük merkezi olmayan ekosistemi olduğunu belirtti.

Şu an BitTorrent, Tron Vakfı’nın büyük projesi Atlas’ın bir parçası oldu. Projenin detayları henüz açıklanmadı fakat geçtiğimiz haftalarda Atlas’ın BitTorrent ve Tron’un bir entegrasyonu olacağı yönünde bir bilgi paylaşımı yapıldı. Atlas’ın detaylarıyla ilgili daha fazla bilgi ise bu ayın sonuna doğru paylaşılmaya başlayacak. Atlas projesiyle ilgili hem BitTorrent ekibi hem de Tron ekibi oldukça heyecanlı. Ekip projeden oldukça umutlu ve çok başarılı bir proje olacağından emin görünüyorlar.

BitTorrent hakkında olumlu özelliklerden söz eden Kripto sektöründeki önemli isimlerden olan tek kişi Hoskinson değil. Bitcoin’in kimliği bilinmeyen yaratıcısı Satoshi Nakamoto’da BitTorrent hakkında konuşan önemli isimlerden.

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir