Ana Sayfa > Haber > Hoskinson Neden Ethereum’dan Ayrıldı ve Cardano’yu Kurdu

Hoskinson Neden Ethereum’dan Ayrıldı ve Cardano’yu Kurdu

Hoskinson Vitalik Buterin Sorunu

Blok zinciri teknolojisinin en önemli markalarından biri olan Ethereum platformu Vitalik Buterin ve birkaç arkadaşı tarafından yazıldı. O günlerde Bitcoin’in bazı yönlerden eksik olduğu ve geliştirilmesi gerektiği düşünülüyordu. Bitcoin’in özellikle ölçekleme konusunda ağır kalması kripto paraların piyasaya hazır olmadıkları anlamına geliyordu. Aynı zamanda Bitcoin farklı uygulamaların yazılıp içerisine eklenmesi için de yeterli kolaylıkları sağlayamıyordu. Bitcoin hızla çatallanmaya başladı ve yıllardır birçok fork çıkardı. Ancak Vitalik Buterin ve ekibi o dönem için Bitcoin forklarının da yeteri kadar başarılı olamayacağını düşünerek yeni bir blok zincir platformunu baştan yazdı. Şu anda Input Output Hong Kong’un (IOHK) CEO’su olan ve Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson’da o ekibin içerisinde yer alıyordu. Hoskinson verdiği yeni bir röportajda neden Ethereum’u bıraktığını anlattı.

Ethereum Yaratıcı Ekibi İkiye Ayrıldı

Ethereum piyasaya sürülmeden önce BitShares platformunun yaratılış sürecinde de ekibin bir parçası olan Charles Hoskinson projenin araştırma ekibinde görev alıyordu. Daha çok iş adamları ve finans alanı çalışanları ile görüşüp, vizyon belirleme konusunda çalışıyordu. Vitalik Buterin ise projenin teknoloji kolunda yer alıyordu ve platformun oluşması için bilgisayar başında çalışıyordu. Proje ilerlemeye başladığı sırada ar-ge bölümü ile teknoloji bölümü vizyon ayrımına girmeye başladılar.

O günlerde Ripple gibi merkezi bir platform hazırlayan şirketlere Kripto-Google diyorlardı. Kar amacı gütmeyen şirketlere ise Kripto-Mozilla. Artık Ethereum için de bir yol belirleme vakti gelmişti ve ar-ge ekibi kar amacı gütmeyen bir platformun başarısızlıkla sonuçlanacağına inanıyordu. Ancak Vitalik ve teknoloji bölümünden diğer arkadaşları Kripto-Mozilla yolunu seçmeye karar vermişlerdi. Charles, yaptığı açıklamaya göre bu proje için (Ethereum) her iki yolun da artık uygun olmadığına karar vermişti. Bu konuyu tartışmaya kapatan taraf da yine teknoloji ekibi oldu.

Charles Hoskinson Ethereum Çalışma Disiplinini Eleştirdi

Bu tartışmalardan uzaklaşmak isteyen Hoskinson ekipten ayrılma kararı aldı. Uzun sayılabilecek bir süre kripto dünyasından uzakta kaldıktan sonra yine Ethereum’da birlikte çalıştığı Jeremy Wood ile IOHK’u kurdu. Ethereum’u bırakma nedenlerinin başında çalışma prensiplerinin geldiğini söyleyen Charles, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Eğer insanları başıboş bırakırsanız, onların sıkı çalışmalarını bekleyemezsiniz. Örneğin bir elektrikçiye evin tadilat işlerini yaptırmak istediniz ve bütün parayı peşin verdiniz. Adam günlerce ortaya çıkmayabilir. Bu durumda ne yaparsınız? Yapacak bir şey yok çünkü zaten adamın parasını verdiniz. Eğer işten sonra parayı verirseniz, ona iyi bir iş çıkarmak için motivasyon sağlamış olursunuz”

Gerçekte Charles Hoskinson neden Ethereum’dan ayrıldı bilinmez. Eğer bir projeniz varsa bunu benzer özellikteki insanlarla yapmak her zaman daha kolay olacaktır.  Hoskinson da bir diğer röportajında kripto dünyasına geri dönme nedeni olarak aklında kalan projeyi öne atıyordu. Bu proje, yani Cardano için Hoskinson şunları dile getirdi:

“Kripto dünyasından uzak kaldığım yıllarda kafamı kurcalayan şeyler vardı. Henüz son sözümü söylememiştim. Tamamı benim felsefemle ilerleyecek bir proje başlatmak ve sonunu görmek istedi. Başarılı olup olmayacağını görmek istedim”

 

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir