Ana Sayfa > Haber > HSBC Blockchain İnovasyonunda Öncü Konumda

HSBC Blockchain İnovasyonunda Öncü Konumda

HSBC Blockchain İnovasyonunda Öncü Konumda

HSBC blok zincir teknolojisinin benimsenmesi açısından en fazla çalışma yapan şirketlerden biri oldu. 2015’ten bu yana blok zincir teknolojisi konusunda adım adım ilerleyen şirket blok zincir yarışında öncü konuma yükselmeyi başardı.

Sadece üç yıl önce HSBC blok zincir teknolojisini araştırmaya ve konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladı. Daha önce blok zinciri konusunda öncü olan ve blok zincir teknolojisinde 45 farklı denemeyi finanse eden Barclays Bank ve kendi blok zincirinde çalışan Citigroup gibi rakiplerinin oldukça gerisinde kalıyordu. Fakat şimdi HSBC blok zincir adaptasyonunu hızlandırmak için ING ve IBM ile güçlerini birleştiriyor. Üstelik geçtiğimiz yıl şirket bloğunda yer alan bir makalede blok zincir teknolojisinin dijital çağda nasıl ticaret yapılır konusu üzerine bir yazı yayınlandı.

HSBC Blockchain Teknolojisiyle Ticaret Yapabiliyor

HSBC’ye göre bankacılık blok zincir teknolojisinden yararlanmak için oldukça uygun bir alan. Hatta şirketin ana odak noktasını oluşturan konu bankacılık ve sınırlar arası işlem. Şirket temelde blok zincir teknolojisiyle dünyanın her yerinden insanların ve işletmelerin daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli ticaret yapabileceğine inanıyor. Şu an dünya dijital bir çağda yaşamasına rağmen küresel ticarette hantal bir süreç devam ediyor. Sık sık rastlanılan gecikmeler, bürokrasi ve çok sayıda gereksiz kağıt belgeler mevcut. Hatta birçok endüstride tedarik zincirinde verimsizlik, insan hatası ve yolsuzluklar bulunuyor. İşlemler sırasında kaybolan mallar, çoklu imza gereksinimleri gibi aksilikler işlemlerin gecikmesinin ana sebepleri arasında bulunuyor. Konuyla ilgili Smart Containers’in CEO’su Richard Ettl CoinCentral ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

“Şu an sınırlar arası bir paket gönderiyorsanız ne yazık ki bu tedarik zincirinde neredeyse 200 iletişim gerektirir.”

Açıkçası iyileştirilmesi gereken çok fazla yer var. Aslında bu süreçte zaman sıkıntısı yaşatan en önemli sorun kredi mektubudur. Yani bankalar ithalatçı ve ihracatçılara bir güven aracı olarak kredi mektubu düzenler. Bu ödeme güvenliğini sağlarken ticaretle ilgili riskleri azaltır. HSBC ise bu belgelerin dijitalleşmesiyle bürokrasi ve hata ihtimalini azaltacağını düşünüyor. Yani ticareti tüm taraflar için daha karlı hale getirir. HSBC Kredi Mektubu’nu dijitalleştirerek dünya çapında ticareti bir gün içerisinde gerçekleştireceğini düşünüyor.

HSBC blok zincir atılımlarını gerçekleştirmede yardımcı olmak amacıyla ING Bank ile ortaklık kurdu. Dünyanın ilk ticari olarak uygulanabilir ticaret işlemi olarak adlandırdığı proje için ING ile birlikte çalışıyor. Bunun için gerçekleştirilen ilk iş olarak kredi mektubu ya da kağıtlı onay sistemini kaldırdıklarını açıkladı. Bu değişim sadece 24 saat içerisinde gerçekleşti. Bu işlem normal süreç içerisinde dört ile on gün arasında gerçekleşmesi gereken bir işlemdi. Birçok kullanım alanında blok zincir ile ilgili farklı atılımlar yapılıyor olsa da HSBC bu değişimlerde ilk olarak somut adım atan kurumlardan biri olarak değerlendiriliyor.

HSBC bu başarısıyla birlikte blok zincir teknolojisinin yeniliklerini her alanda kullanacağını açıkladı. Üstelik bu yıl teknoloji meraklısı müşterilerine ulaşmak için Al ve blok zincir teknolojilerine 2.3 milyar dolar harcama yaptıklarını açıkladı.

coincentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir