Ana Sayfa > Haber >  IBM, Blockchain Güvenliği için Patent Başvurusunda Bulundu

 IBM, Blockchain Güvenliği için Patent Başvurusunda Bulundu

Kripto Para Haberleri

IBM, blok zincir teknolojisinde yaptığı çalışmalar sayesinde bir dünya lideri haline geldi. Fakat son günlerde IBM’nin dünya çapında yankı uyandıracak bir patent üzerinde çalıştıkları söyleniyor. ABD Patent ve Ticari Markalar Ofisi (USPTO) 16 Ağustos’ta IBM tarafından açılan bir patent başvurusunu yayınladı. IBM’nin patent aldığı sistem ise Blockchain’de Ağ Karakterizasyonu olarak tanımlanıyor.

 IBM, Blockchain Güvenliği için Patent Başvurusunda Bulundu

Sistem büyük bir ihtimalle birçok amaç için kullanılabilecek ve bir ağ seviyesinde blok zincir işleminin takip edilmesine yardımcı olabilecek. Bir blok zincirin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, bir blok zincirin çalışmasını sağlayan bir ağda neler olup bittiğini söylemek neredeyse imkansızdır. Bazı projeler kullanıcının neler olup bittiğini görmesine izin verir ancak birleşik sistemler işlemlerin izlenip kaydedilmesine izin vermez.

USPTO’dan alınan bilgiye göre, IBM’in sistemi blok zincir ağlarından çok sayıda veri alabilecek. Özellikle yeni sitemlerin hedeflediği veri türleri olarak varlık çıkarma, metin madencilik, bilgi analizi ve keşif, uyumluluk gibi varlık keşiflerini özellikle belirtiyor.

IBM Gözetim için Yeni Yollar Arıyor

Bitcoin gibi geçmişi daha eski olan kripto para projeleri içim işlemsel anonimlik tasarım felsefesinin önemli bir parçasıydı. Dünyanın büyük çoğunluğu kripto paraların izlenme yetkisinin olmamasından şikayetçiydi ve bu projelerin kötü niyetli gruplar tarafından sıklıkla kullanıldığı belirtiyordu. Tabi ki bütün bunlar kanıtlanamadı henüz iddia boyutunda. Fakat kripto paraların merkezsiz yapısı temelde bu düşüncelerin ana nedenini oluşturuyor.

IBM’nin patent almaya çalıştığı sistem ise esas olarak bu konu ile ilgili. Proje hükumetler ve düzenleyiciler için gelecek yönetmeliklerin uygulanmasına yardımcı bir araç olabilir. Bir ağ seviyesinde gözetim protokolünün nasıl uygulanacağı hakkında öngörüde bulunmak biraz zor. Sonuçta düzenleyicilerin karşılaştığı coğrafi sorunlar da var. Sonuç olarak bir blok zincir sistemindeki ağlar, uluslararası çalışma söz konusu olduğunda herhangi bir sınırlamaya tabi değil. Bu da projelerin genele yayılmasında sorun oluşturabiliyor.

Blockchain Güvenliği için Daha Fazla Düzenleme Gerekebilir

IBM blok zincir teknolojisi alanında gözetimi yükseltmenin yollarını arayan tek şirket değil. ABD merkezli Capital One kullanıcı kimlik doğrulaması için patentli bir blok zincir sitemi oluşturmak için çalışıyor. Capital One şirketinin de üzerinde çalıştığı projenin temelde blok zincir güvenliğini esas aldığı söyleniyor. Bu yeni platformların hedeflerinin doğrudan ne olduğu kesin olarak bilinemez fakat yapılan çalışmalar hükumetler ve yasalar için önemli bir gelişme gibi görünüyor. Tabi ki önemli olan bir diğer unsur da bu yeni uygulamaların gerçek dünyada nasıl kullanılacağı ya da kapsamlarının ne olacağı. Böyle bir platformun dünya genelinde aynı şekilde uygulanıp uygulanamayacağı da ayrı bir tartışma konusu.

IBM projesiyle alakalı henüz net bir bilgi paylaşımı yapmadı. Fakat önümüzdeki günlerde projenin detayları ve kapsamı hakkında detaylı bir açıklama bekleniyor.

cryptodisrupt

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir