Ana Sayfa > Haber > IBM, Stronghold ile Stablecoin Çıkaracak

IBM, Stronghold ile Stablecoin Çıkaracak

Stablecoin yani sabit coin kavramı ile değerlemesi belirli, hızlı ve güvenilir bir ödeme aracı elde etmek mümkün.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan IBM yeni bir stablecoin çıkaracağını duyurdu. Bu yeni kripto paranın değeri ise Amerikan Doları’na eşitlenecek.

Stablecoin Nedir?

Stablecoin tıpkı diğer altcoin’ler gibi bir kripto para türü. Türkçe’ye “sabit coin” olarak çevrilebilecek olan bu türün fiyatı Amerikan Doları ya da bir ons altın gibi sabit sayılabilecek seviyede. Stablecoin’ler Blockchain teknolojisinin getirdiği şeffaflığı ve dolandırıcılık karşıtı korumaları da sunuyor. Kripto para pazarında fiyatların sürekli oynak olması nedeniyle kullanıcılar ile zor bir güven ortamı oluşuyor. Ancak Stablecoin’ler kullanıcıların yatırımlarının değerinin çok fazla oynamadığı güvenli bir ortam sunuyor. Bitcoin ya da Litecoin’in yerine Tether aldığınızda bu durum ortaya çıkıyor. Klasik kripto paralarınızı Tether ya da bir benzeri kripto para türüne çevirdiğinizde fiyat dalgalanması olmadığı için portfolyonuzun riskini de düşürmüş oluyorsunuz. Ek olarak bu yeni kripto para sınıfı aynı zamanda dünya çapında ödemelerde de kullanılabiliyor. Fiyatların sabit olması da herhangi bir kayıp yaşanmasının önüne geçiyor.

Stronghold ile IBM İş Birliği

IBM, Amerika merkezli finansal servisler platformu Stronghold ile bir iş birliğine gittiğini duyurdu. Bu iş birliği ile geliştirilen Stronghold USD isimli yeni Stablecoin, Stellar’ın Blockchain platformunda çalışıyor. Stronghold alabilmek için alıcıların, şirketin partner bankası, Nevada merkezli Prime Trust bankasında hesabının olması gerekiyor. Kullanıcılar hesaplarındaki dolar miktarı kadar Stronghold USD alabiliyor. Finansal servis sağlayıcısına göre bu yeni kripto para birimi özellikle finansal kurumlar ya da çok uluslu şirketler gibi büyük yapıların yer aldığı sektörler için tasarlandı. Ancak gelecek aylarda sıradan yatırımcılarda Stronghold alabilecek.

Stronghold’un kurucusu Tammy Camp’e göre Stronghold ile ödemeler ya da şirketler arasındaki para geçişleri daha güvenli bir şekilde yapılabilecek. Ayrıca kullanıcılar diğer menkul kıymetler ya da tokenlar gibi Stronghold alım satımı gerçekleştirebilecek. IBM yöneticisi Jesse Lund, şirketin bu coinin kullanım alanlarını geliştireceklerini ve para transferlerinin yüksek hacimli olduğu sektörlerde rahatlıkla kullanılabileceğini açıkladı.

IBM geçtiğimiz günlerde Stellar Lumens ile uluslararası bir ödeme sistemi de geliştirmeye başladı. IBM şu anda Stellar Lumens’i kullanımını oldukça maliyetli buluyor. Ödemeler ilk önce resmi paradan XLM’e ve daha sonra diğer resmi paraya çevrilecek kullanılıyor. Ancak Stronghold USD ile beraber ödeme sisteminin daha düşük maliyetleri sahip olması ve ödemelerin daha efektif bir şekilde gerçekleşmesi hedefleniyor.

Stronghold’u Tether’dan Ayıran Özellikler

Tether, DAI/MKR ve TrueUSD’nin aksine Stronghold, Stellar Blockchain platformu üzerinde çalışıyor. Stellar blok zinciri düşük ücretler ile daha fazla işlem sunabiliyor. TrueUSD’nin yer aldığı Ethereum ağında saniyede ancak 15 işlem yapılabilirken XLM Blockchain’inde saniyede yüzlerce işlem gerçekleştirilebiliyor. Sıradan yatırımcılara hitap eden Tether’in aksine Stronghold daha çok kurumsal müşterilere hitap edecek. Bu sayede Stablecoin anlayışı finansal servislere entegre edilmiş olacak.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu Desteği

Stronghold’un bir diğer en büyük özelliği ise ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından sigorta altına alınacak. Bu sayede Stronghold’un partner bankasında yer alan hesaplar hırsızlığa ya da çeşitli nedenlere bağlı kayıplara karşı sigortalanmış olacak.

EthereumWorldNews

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir