Ana Sayfa > Haber > IBM ve Mücevher Sektörü Blockchain Kullanacak

IBM ve Mücevher Sektörü Blockchain Kullanacak

IBM ve mücevher sektörü blockchain kullanacak

Altın ve elmas sektörünün önde gelen isimleri, IBM ile beraber bitmiş ürünlerin kaynağının takibi için blockchain teknolojisi geliştiriyor.

TrustChain Initiative adı verilen bu partnerlikte değer metal madencisi Asahi Refining, mücevher markası Helzberg Diamonds, değerli metal yüklenicisi LeachGarner ve mücevher üreticisi Richline Group ile bağımsız doğrulama servisi sunan UL yer alıyor. Bu birlikteliğin en büyük amacı tedarik zincirindeki şeffaflığı arttırmak.

IBM’in Blockchain Platformu ve Hyperledger Project ile beraber elmasların ve diğer değerli metallerin takibi kaynağından vitrine kadar kolay bir şekilde takibi yapılabilecek. Bu takip ile müşteriler aldıkları mücevherlerin dijital sertifikalarını, doğrulanma raporlarını ve etik bir şekilde elde edilip edilmediğini görebilecekler.

IBM’in yöneticilerinden Bridget van Kralingen yaptığı açıklamada tüketicileri aldıkları mücevherlerin hem kalitesini hem de kaynağını merak ettiklerini ve müşterilerin %66 daha sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen değerli madenlerin kullanılarak yapıldığı mücevherleri satın almak istediklerini belirtti. Kralingen, TrustChain platformunun  blockchainin dünyayı ve büyük endüstrileri nasıl değiştirebileceğini gösteren en büyük örneklerinden birisi olduğunu belirtti.

Bu teknoloji ile beraber konsorsiyumda yer alan şirketler süreci dijital hale getirerek işlemler ağda gerçek zamanlı olarak paylaşılabilecek. Richline Group’un CMO’su Mark Hanna yaptığı açıklamada TrustChain’in alanında bir ilk olduğunu ve IBM’in üstün blockchain teknolojisi ile beraber ürünlerin hem hükümetlerin hem üçüncü parti organizasyonların UL liderliğinde denetleyebileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre müşteriler bu yılın sonu itibariyle bu hizmeti kullanabilecekler.

Bu yılın başında elmas üreticisi Lucara Diamond bir dijital platformu aldı ve  Clara Diamond Solutions ile elmasların hangi madenlerden geldiğini belirlemek için blockchain teknolojisini kullanmaya başladı.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir