Ana Sayfa > Haber > ICO Nedir ve Blockchain En Çok Hangi Sektörlere Uygulama Sunuyor?

ICO Nedir ve Blockchain En Çok Hangi Sektörlere Uygulama Sunuyor?

ICO nedir

Kripto para dünyasında en önemli unsurlardan bir tanesi de ICO satışları. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kripto para birimlerinin zirveye çıktıkları zamanlarda ICO satışları da tavan yapmıştı. O zamanlar ekonomi dünyası ICO nedir diye soruyordu birbirine. Çünkü başarılı uygulamaların ICO hisseleri inanılmaz değer kazanmaya başlamıştı ve kazançlar kripto paralardan elde edilen karın yanında çok fazla kalıyordu. Ancak piyasanın terse dönmesi bu uygulamaların ve projelerin neredeyse %80 gibi büyük bir oranının yok olmasına neden oldu. Ayı piyasasında kripto paralara oranla bu ICO tokenleri çok daha fazla değer kaybediyorlar. Bunun asıl nedeni bu uygulamaların yeterince kullanılmıyor olması. Ancak bazı uygulamalar buralardan çıkmayı başardılar ve hala hayatlarına devam ediyorlar. Hatta bazı uygulamalar içine entegre oldukları Blockchain platformundan çıkarak kendi platformlarını kuracak kadar ilerlediler. Peki bu ICO satışları yapılan uygulamalar en çok hangi sektörler için hizmet ediyorlar?

1 – Finans Sektörü ICO Coin Satışları

Blockchain ve Bitcoin teknolojileri günümüzde kullanılan ekonomi modelindeki pek çok kusuru ortadan kaldırmak amacı ile tasarlandı. Satoshi Nakamoto takma adıyla ortaya çıkan bir insan yanına konusunda uzman yazılımcıları da alarak finans sisteminde devrim olarak nitelendirilen bir teknolojiyi hayata geçirdi. Ardından sessiz sakin bir şekilde ortadan kayboldu. Ancak sorunlar henüz ortadan tamamen kalkabilmiş değildi. Nitekim aylar yıllar geçtikçe sistemde bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bitcoin platformu Visa, Master Card ya da SWIFT gibi teknolojilerle rekabet edebilir bir sistem haline gelemiyordu.

Bunun başlıca nedeni ölçekleme problemi olarak adlandırıldı. Bitcoin blok zincirine her on dakikada bir yeni bir blok ekleniyor. Yeni eklenecek blokta eklenebilecek maksimum transfer limiti bulunmakta. Ancak on dakika içerisinde bu limitin üzerinde transfer işlemi isteği oluştuğunda yeni bloğa giremeyen işlemler için bir yedek liste oluşuyor. Sıradaki on dakikada yine sayı limiti aştığında bu yedek listesi giderek uzuyor.

Geçtiğimiz yılın sonunda insanlar bu yeni teknolojiyi ilk duyduklarında çok heyecanlandılar ve adeta kripto paralara akın ettiler. Bir yandan değerleri yükselen kripto paralar bir yandan da bu yoğun talebi karşılayamadılar. Bu yüzden Blockchain birçok teknolojik değişim yaşamak zorunda kaldı.

Fakat bu değişimler de henüz tam anlamıyla bir çözüm bulabilmiş değil. Bu çözümü bulabilmek adına dünyanın dört bir tarafında yazılımcılar ve geliştiriciler adeta bir yarış halinde. Her gün bir çözüm önerisi ile birçok uygulama ve platform ortaya çıkıyor. Bu platformlar Blockchain ile yazılmış uygulamalar arasında en çok paya sahip olma özelliğini taşıyorlar.

2 – Sosyal Medya Araçları ICO Coin Satışları

Finans sektöründen sonra sosyal medya ikinci sıraya yerleşiyor. Blockchain’in en büyük avantajlarından bir tanesi aracı kuruluşlar olmadan iki tarafın ticaret yapabilme kapasitesi. Bu sayede birçok engel aşılabiliyor. Örnek vermek gerekirse daha önce Javascript’i geliştiren ekip tarafından piyasa sürülen bir tarayıcı olan Brave’in reklam pazarlama yöntemine bakabiliriz. Bu tarayıcıda reklam veren şirketler BAT adı verilen bir kripto para ile sisteme ödeme yapıyor. Bu ödenen paranın gideceği bir merkezi kuruluş olmadığı için paranın tamamı bu reklamı gören insanlara dağılıyor. Ayrıca çıkan yeni uygulamalar sayesinde bu tarayıcılarda geçirdiğiniz her saniye ortaya çıkan ve şu anda dünyanın en değerli şeyi olan “kişisel bilgileriniz” sizin kontrolünüz altına geçiyor. Şu anda Google, Facebook gibi şirketler tekelleşerek bizden sözde izinler alarak tüm bilgilerimizi sömürüyorlar. Bu bilgileri kendileri kullandıkları yetmezmiş gibi bir de üçüncü taraf şirketlere satıyorlar. Aynı zamanda bu bilgileri korumakta da çok başarısızlar. Zira Facebook seçimlerden sonra manipülasyonla suçlanmadan çok uzun zaman önce bazı yasa dışı sitelerde milyonlarca kişinin tüm bilgisi satılıyordu.

Blockchain teknolojisi ile çıkan uygulamaların sanatçılara da büyük bir faydası olacak. Her türlü sanat dalından üretim yapan insanlar bu ürünleri merkezsiz platformlarda pazarlayabilecekler. Spotify benzeri programlar sayesinde şarkı dinlenmeye başladığı anda hiçbir aracı kuruluş olmaksızın tüm değer sanatçıya gidecek. Merkezsiz sosyal medya uygulamalarının yayılmasının önündeki en büyük engel tekelleşmiş internet kurumları.

3 – Sağlık Sektörü ICO Coin Satışları

Blockchain teknolojisi ilk çıktığı yıllarda birçok insan bunun finans alanında yapacağı yeniliklerle ilgilenirken bir grup geliştirici bu teknolojinin veri depolama özelliğinin güvenliğine odaklandılar. Akıllı sözleşmeler sayesinde sisteme girilen bilgilerin güvenliği üst düzeye çıkıyor ve sisteme erişim olan her yerde gerekli anahtarlara ulaşılması halinde bu bilgilere erişim sağlanabiliyor. Öncelikle Estonya bu avantajı sağlık sektöründe kullanmaya başladı. Sağlık sektöründe bir blokchain platformu geliştirildi ve bu sisteme kayıt yaptıran her birey hayatları boyunca geçirdikleri tüm sağlıksal sorunları buraya kaydetmeye başladı. Bu sistem bugün birçok uygulama tarafından çok daha gelişmiş bir şekilde sunuluyor. Yeni uygulamalar içerdikleri yapay zeka unsurları sayesinde girilen bilgileri değerlendiriyor ve insanların olası hastalıklarını bildirebiliyor. Bunun yanında bu sistemler dünyanın dört bir yanında ulaşılabilir olduklarından doktorların eline hastalığı tanımlayıp bir an önce tedavi edebilmek adına büyük bir fırsat veriyor.

4 – Lojistik Sektörü ICO Coin Satışları

Veri depolama konusunda tam bir devrim olan blok zinciri en yaygın olarak kargo şirketleri tarafından kullanılıyor. Hatta bu sistemler şu anda oldukça gelişti. Dünyanın dört bir tarafına her gün binlerce ürün gönderen LG, Samsung, Alibaba gibi şirketler çoktan bu sisteme geçiş yaptılar bile. Alibaba tarafından yayınlanan bir raporda bu sayede elde edilen karın %20’lere yaklaştığı belirtilmişti. Bu oran UPS, Alibaba gibi şirketler için milyonlarca dolar anlamına geliyor. Aynı zamanda limanlara da entegre edilen bu sistemler sayesinde kargoculuk çok daha hızlı bir hal alıyor.

5 – Oylama Uygulamaları ICO Coin Satışları

Dünya şu anda demokrasi çağını yaşıyor. Bu sistemin ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu şimdilik bir kenara bırakmak zorundayız. Ancak önemli olan bu sistemin ne kadar çalıştığı. Demokrasi ölçülebildiği kadar demokrasi olur. Verilen oyların bir güvencesi olmadığı taktirde yapılan seçimin de bir anlamı olmuyor maalesef. Buna rağmen on binlerce insan seçimlerde görev yaparak bir güven ortamı yaratmayı amaçlıyor. Ancak seçimler yüzde yüz doğru ve hilesiz gerçekleşse bile insanların kafasında kocaman bir soru işareti kalıyor. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak için yine blok zinciri teknolojisi devreye giriyor. Blok zinciri teknolojisi ile yapılan ilk seçim Amerika’da gerçekleşti. Burada tam onay alan sistemim bir benzeri daha sonra İsviçre’de denendi. Her iki seçimde de üst düzey başarı elde edildi. Yakın bir gelecekte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu sistemin yerleşmesi bekleniyor.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir