Ana Sayfa > Nedir? > ICO Nedir?

ICO Nedir?

ICO Nedir?

Genellikle, ICO olarak da bilinen Initial Coin Offering (İlk Dijital Para Arzı), yeni projelerin bitcoin ve eter karşılığında öncelikli kripto tokenlerini satabildiği bir fon oluşturma mekanizmasıdır. Yatırımcıların bir şirketin hisselerini satın aldığı İlk Halka Arz (IPO) yöntemiyle benzerlik gösterir.

ICO’lar nispeten yeni bir fenomendir, ancak blockchain topluluğu içinde hızlı bir şekilde tartışmaların odak noktası olmuştur. Birçok kişi ICO projelerini; kurucuların haksız miktarda sermaye toplamasına izin veren düzenlemeye tabi olmayan menkul kıymet olarak görürken, diğerleri de geleneksel girişim-finansman modelinde bir inovasyon olduğunu savunuyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), çok sayıda proje ve yatırımcıyı pek çok ICO’nun finansman modellerini yeniden incelemeye zorlayan meşhur DAO ICO’da düzenlenen tokenlerin durumuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir karara vardı. Göz önünde bulundurulması gereken en önemli kriter, tokenın Howey testini geçip geçmediğidir. Eğer bu testi geçerse; menkul kıymet olarak işlem görmeli ve SEC tarafından uygulanan bazı kısıtlamalara tabi tutulmalıdır.

Yeni bir kriptografik varlık oluşturmak için gereken geliştirme sürecinin birçok önemli kısmını özetleyen ERC20 Token Standardı gibi teknolojiler olduğundan ICOların yapılandırılması kolaydır. Çoğu ICO; yatırımcıların fonları (genellikle bitcoin veya ether),  fonları depolayan ve daha sonraki bir zamanda yeni bir tokende bu fona eşit bir değer tanımlayarak dağıtımını yapan akıllı bir sözleşmeye göndermelerini sağlayarak çalışır.

Bir tokenin esasında bir menkul kıymet olmadığı varsayılırsa, bir ICO’ya kimin katılabileceğine dair birkaç kısıtlama mevcuttur. Ve küresel bir yatırımcı havuzundan para aldığınız için ICO’larda toplanan miktarlar astronomik olabilir. ICO’lar ile ilgili temel bir mesele de çoğunun ürün tesliminden önce parayı almasıdır. Bu da yatırımı son derece spekülatif ve riskli hale getirir. Karşıt bir argüman olarak ise bu fon toplama stilinin protokol gelişimini teşvik etmek için özellikle faydalı (hatta gerekli) olduğu yönündedir.

ICO’ların esasları hakkında bir tartışmaya girmeden önce; trendin nasıl başladığına dair bazı tarihsel kavramların bilinmesi gerekir.

ICO’ların Tarihi

Birçok proje 2013’te kendi kalkınma çalışmalarını fonlamak için kitle satış modelini kullanmıştır. Ripple, 1 milyar XRP token’ini önceden çıkarmış ve bunları itibari para ya da bitcoin karşılığında istekli yatırımcılara satmıştır. Ethereum, 2014’ün başlarında 18 milyon dolardan fazla para toplamıştır ve o zamana kadar tamamlanan en yüksek ICO olmuştur.

Ethereum 18 milyon dolardan fazla toplamıştı
Ethereum 18 milyonu aşarak ICO rekoru kırmıştı

DAO, Ethereum’da yeni bir token için ilk para toplama girişimiydi. Diğer blok projelerini finanse edecek dağıtık yapıda bir kuruluş oluşturmaya söz vermişti. Fakat bu yönetim kararlarına özgü bir durumla bu tür kararlar token sahiplerinin kendileri tarafından veriliyordu. DAO, para toplama -150 milyon doların üzerinde-  konusunda başarılı bir seyirde ilerlerken, teknik zayıflıklar nedeniyle bilinmeyen bir saldırgan kuruluştan milyonlar çaldı. Ethereum Vakfı, en iyi çözümün bu olayın üstüne giderek kaybolan fonları bulmakta olduğunu düşündü

Her ne kadar Ethereum platformunda güvenli bir şekilde token fonlama yönündeki ilk girişim başarısız olsa da blockchain geliştiricileri, bir token çıkarmak için Ethereum kullanılmasının normal risk sermayesi modeline göre çok daha kolay olduğunu anladılar. Özellikle, ERC20 standardı, geliştiricilerin Ethereum blokchain’inde kendi kriptografik tokenlarını oluşturmasını kolaylaştırıyor.

Bazıları, kitle fonlaması projelerinin, ICO’ların büyüklüğü ve sıklığı göz önüne alındığında, Ethereum’un “öldürücü bir uygulaması” olabileceğini öne sürüyor. Daha önce hiç bir ürün öncesi girişim için bu kadar kısa bir zamanda bu kadar yüksek bir meblağ toplanmadı. Aragon sadece 15 dakikada 25 milyon dolar topladı. Basic Attention token sadece 30 saniyede 35 milyon dolar topladı ve Status.im birkaç saat içinde 270 milyon dolar topladı. Birkaç yönetmelik ve bu kolay kullanımı ile ICO, toplumdaki birçok kişinin yanı sıra dünyadaki çeşitli düzenleyici kurumlar tarafından da göz hapsine alındı.

ICO’lar Yasal Mıdır?

Kısa bir cevap vermek gerekirse, belki. Hukuksal boyutta bakıldığında ICO’lar son derece gri bir alanda yer alıyor; çünkü yeni, düzenlemeye tabi olmayan finansal varlıklar oldukları göz önünde bulundurulduğunda, hem lehine hem de aleyhine argümanlar sunulabilir. SEC’in vermiş olduğu son karar bu gri alanı biraz olsun temizlemeyi başardı. Bazı durumlarda token sadece hizmet tokenıdır, yani sahibi belirli bir protokole veya ağa erişim sağlayabilir; fakat bu finansal kıymet olarak sınıflandırılmayabilir. Diğer bir yandan, eğer token bir varlık tokeni ise, yani tek amacı değer biçilmesi ise, o zaman bu token daha ziyade bir menkul kıymettir.

Pek çok kişi zaman içinde bir süre sonra temel platforma erişmek için token satın alırken, çoğu token alımının spekülatif yatırım amaçlı olduğu fikrini çürütmek zordur. Bu, henüz ticari bir ürün piyasaya sürmemiş birçok projenin değerleme rakamları göz önüne alındığında kolayca tespit edilebilir.

SEC kararı, hizmet tokenları ve menkul kıymet tokenları konusunda bir nebze açıklık getirse de yasal sınırlamalar konusunda hala birçok boşluk var. Düzenleyici kuruluş tarafından kısıtlamalar getirilene kadar girişimciler bu yeni fenomenden faydalanmaya devam edecektir.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir