Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > ICO’lar Nasıl İncelenir?

ICO’lar Nasıl İncelenir?

ICO'lar Nasıl İncelenir?

1- ICO’lar neden kıyaslanır?

Bitcoinleri kıyaslamak hem kripto para yatırımcıları hem de ICO ekiplerinin kendileri için faydalı olabilir.

Farklı tarafların bir ICO’nun durumunun pazarın geri kalanına kıyasla nasıl olduğunu bilmek istemesinin farklı sebepleri var.

Yatırımcılar için bu sebep, belirli bir ürünün uzun vadede beklenen yatırım getirisini sağlama potansiyeline sahip olup olmadığını ve benzer projelere bakıldığında en iyi seçeneğin hangisi olduğunu belirlemek olabilir.

ICO ekiplerinin benzer bir başarı düzeyine ulaşmak için projelerini hangi alan üzerinde çalışacaklarını veya geliştireceklerini belirlemek adına özellikle iyi bir orana sahip olan diğer token satışlarına bakması faydalı olabilir.

Bir de piyasanın geri kalanının belirli bir ICO hakkında ne düşündüğünü ve sağlanan çözümün ne ölçüde gerçek bir devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu görmek isteyen genel bir meraklı kitlesi vardır.

Sorun şu ki, günlük olarak piyasaya sürülen ICO’ların sayısı her yıl binlere ulaşmaktadır. Bazı projeler benzer veya aynı olacaktır, ayrıca aralarında birkaç tane çok da harika olmayan ürünlerin yer alması kaçınılmaz olacaktır.

Piyasaya hücum eden çok fazla token’ın satışıyla birlikte; bireysel ICO’lar ve bunların hedef piyasaları üzerine derinlemesine ve zaman alan bir analiz yapmak zorunda kalmadan iyi olanları kötü olanlardan ayırmak zor ve sıkıntılı olabilir.

2- Nasıl inceleyebilirim?

En etkili yol bir dizi önemli ICO başarı göstergesine dayanan bir derecelendirme sistemi oluşturmaktır.

Bu, projenin arkasındaki ekibi, ICO’nun kendisi hakkında bilgileri, ürünün nasıl sunulduğunu ve nasıl pazarlandığını da içerecektir.

Ekip: Ekip üyelerinin profillerinin kolayca erişilebilir olması ve her bireye yeterli miktarda bilginin açıklanması önemlidir. LinkedIn gibi harici profesyonel sitelerde fotoğraf ve bağlantılar göstermek, güven ve itibar aşılamaya yardımcı olacaktır.

Dahası, katılan takım üyelerinin sayısı da belirleyici bir derecelendirme faktörü olabilir. Projede çalışan sadece iki kişi varsa başarılı olma olasılığının olmadığını bilirsiniz. Ancak çok sayıda kişi ICO’nun farklı yönleri üzerinde çalışıyorsa başarı şansı çok daha büyük.

ICO Bilgisi: Gerçek ICO hakkında bilgi açıkça görülebilir ve erişilebilir olmalıdır. Satış öncesi ve resmi ICO’larda başlangıç ​​ve bitiş tarihleri, bireylerin kitle satış sürecine nasıl girebileceği ve hangi para birimlerinin kabul edildiği, satışın başlangıcına/sonuna doğru olan geri sayım ve her bir token’ın fiyatı yatırımcıların tahmin yapmalarına yardımcı olacak ve bu da onlarda daha fazla güven oluşturacaktır.

Ürünün Nasıl Sunulduğu: Bu, büyük ölçüde tanıtım belgesinde bulunan bilgilere dayanacaktır. Ürünün ne olduğunu (yani platform, servis vb.), şirketin ulaşmayı umduğu farklı kilometre taşlarının neler olduğunu ve bunlara ne zaman ulaşmayı planladıklarını, ekip üyeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi ve dijital token’ın gerçek kullanımlarını içermelidir. Ürün hakkında genel bilgi veren profesyonel bir video sunumun olması, ICO ekibinin kalite ve bağlılığını daha fazla göstermektedir.

3- MVP (Minimum viable product, yani en küçük yaşayabilir ürün) hakkında da bir şeyler duydum, bu nedir?

MVP veya en küçük yaşayabilir ürün, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli minimum özelliklere sahip bir üründür.

Genel olarak gelecekteki ürünün prototip, alfa veya beta sürümüdür. Geri bildirim almak ve projede değişiklik yapmak için kullanılır. Kripto endüstrisinde henüz yaygın bir kullanımı olmamakla birlikte yaygınlaşması durumunda yatırımcıların ürüne olan güvenini kesinlikle arttıracaktır.

Açık kod şirketin herhangi bir temel çalışmasının olup olmadığını görmenizi sağlar. Tanıtım belgesinde anlatılan kavramın uygulanışını ve ürünün iş üzerindeki ilerleyişini kontrol edebilirsiniz: Optimizasyon, hata düzeltme, fonksiyonel genişletme vb.

Programcı olmayan bir kişi kodu tam olarak kavrayamayabilir; ancak alanında uzman diğer çok sayıdaki kişinin görüşlerine güvenebilirler.

4- Sosyal medyaya dikkat etmeli miyim?

Kesinlikle etmelisiniz!

Pek çok ICO’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte bireysel projelerin ürünlerine yeterince dikkat çekmesi gereği doğmuştur. Bunu değerlendirmenin en iyi yolu şirketin pazarlama çabalarıdır.

Facebook, Twitter, Medium gibi farklı sosyal medya sitelerinde aktif mi? BitcoinTalk gibi ilgili kripto para forumlarında ve GitHub gibi açık kaynak kodu topluluklarında bir yeri var mı? Ve orada ne tür bilgiler veriyorlar? Bunlar ICO’ları kıyaslarken yanıtlanması gereken tüm önemli sorular.

5- Uzmanların görüşlerini dinlemeli miyim?

ICO’nun derecelendirilmesi sırasında bakılması gereken en önemli faktörlerden biri, kripto para dünyasındaki uzmanların görüşleridir.

Bu uzmanlar aynı ölçütlere farklı açılardan ayrıntılı olarak bakacaktır.

Ekip: Kripto para deneyimine sahip bir ekip, genel olarak tüm endüstri acentelerinden daha güçlü bir seviyede olacaktır.

Bu geliştirme, kodlama, proje yönetimi, topluluk yönetimi ve pazarlamayı içerir.

Bir danışma kurulunun bulunması belirli bir projenin bütünlüğünü daha da geliştirecektir.

Ürün Bilgisi: ICO’nun genellikle iki farklı amacı vardır. Biri tamamen yeni bir kavramın finanse edilmesi, diğeri mevcut bir projenin genişletilmesine kaynak sağlamak ya da projeyi Blockchain tabanlı bir ağa taşımaktır. İkincisi, kanıtlanmış bir ürün veya hizmete dayandığından başarıya ulaşma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle uzmanlar bu projeleri destekleyecektir.

Piyasadaki gerçek bir sorunu ele alan bir ürün veya hizmet daha yüksek bir seviyede derecelendirmenin keyfini sürecektir.

Ticari Deneyim Birikimi: Açıkça tanımlanmış uzun vadeli hedefleri olan, bunların nasıl gerçekleştirileceğine dair belirli bir planları olan ve başarıya ulaşmak için gereken yatırım miktarını belirleyen projelerin başarıya ulaşma şansı daha fazladır. Uzmanlar, halihazırda var olan bir kullanıcı tabanının olup olmadığına ve faaliyet gösterilecek alanı daha iyi anlamak için bir rekabet analizi yapılıp yapılmadığına da dikkat edecektir.

Piyasa sağlamlığı: ICO sektörü büyük ölçüde düzenlemelere tabi olmayan bir sektördür. Bu her an değişebilir ve farklı bölgelerde farklı yasalar uygulanabilir. Değişen piyasa koşullarına uyum sağlama ve bunların üstesinden gelme esnekliğine sahip bir proje nispeten daha üst sıralarda derecelendirilmelidir.

6- Projenin değerlendirmesini otomatikleştirmek mümkün mü?

Bu kesinlikle süreci hızlandıracaktır. İnsan ve yapay zeka işbirliği değerlendirmeyi kolaylaştırabilir.

Yapay zeka şimdiye kadar önemli adımlar attı ve kapasiteleri önemli ölçüde arttı. Yine de düzgün çalışması için hala bazı temellere sırtlarını dayamaları gerekiyor. İnsanların farklı projeler hakkındaki görüşleri bu noktada devreye giriyor. Program katılımcıların davranışlarını belirlenen parametrelere göre analiz edecek ve projeler hakkında kendi kararını verebilecektir. Sonraki kullanıcıların değerlendirmeleri de programın veri tabanını güncel tutacak ve çalışmalarını geliştirecektir. Ağ, projeleri derecelendirecek ve karar veremeyenlere yardım edebilecektir.

Bu süreç akışı aslında DropDeck olarak adlandırılan proje tarafından zaten gerçekleştirildi. Bu proje yatırımcıların yapay zeka tarafından derecelendirilmesini mümkün kılıyor.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir