tr

İlk İslami Kripto Borsası : Sadece Helal Coin'ler

İlk İslami Kripto Borsası : Sadece Helal Coin'ler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan ADAB Solutions projesi şeriat hukuku ilkelerine göre faaliyet gösterecek olan İlk İslami Kripto Borsası olan FICE’yi (First Islam Crypto Exchange) piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirket günlük 146 milyon dolarlık ticaret ve 2020 yılına kadar aylık ciro olarak 4.4 milyar dolarlık bir değere ulaşmayı hedeflediğini açıkladı.

Yeni proje henüz işlem aşamasına geçmedi. Şimdilik sadece planlanan noktalar ve hedefler belirlendi. Fakat şimdiden kripto topluluğu tarafından oldukça merak edilen bir proje haline geldi. İlk İslami kripto borsası yakın tarihte yayınlanan 2018 Yılının En Yararlı İlk On ICO Fikirleri sıralamasında birinci sırada yer edindi. Bu başarı ile de birçok kuruluşun dikkatini çekmeyi başardı. Şirket bu sektörün İslam dünyasına kazandırılması gerektiğini düşünüyor. Bunun için İslami kurallara tam anlamıyla uyulacağını da belirtti.

Sadece Helal Paralar Olacak

Projenin bünyesinde iki özel bölüm olacak. Biri İslami Finans Departmanı diğeri ise Şeriat Danışma Kurulu. Şeriat Danışma Kurulu FICE’de listelenecek kripto para birimlerinin her biri için helal analizi yapacak. Yani bu para birimlerinin İslami kurallar için uygun olup olmadığını kontrol edecek ve onaylama yetkisi olacak. Bu departmanda ünlü İslami finans uzmanları bulunacak dolayısıyla yatırımcılar için bilgi almak açısından güvenli bir yer olacak.

İslami Finansın Patlaması

Uzmanlar son on yılda İslami finansta gözle görülür bir artış olduğunu belirtiyor. Daily News haber portalının Eylül 2018’de yayınladığı verilere göre İslami finansın yıllık büyüme oranı son on yolda yüzde 10-12 oranında arttı. Bunun yanı sıra Thomson Retuers’in Temmuz 2018’de yaptığı bir analize göre İslami finansın değeri yaklaşık olarak 2.2 trilyon dolar. Ayrıca yazdığı yazıda bu sektörün 60’tan fazla ülkeye yayıldığını belirtti. Tüm bu analizlerin yanında uzmanlar 2022 yılına kadar İslami finans sektörünün 3.8 trilyon dolara yükseleceği tahminlerinde bulunuyor. Bu proje ile İslami finans sektörü ciddi bir değere ulaşacak gibi görünüyor.

Pew Araştırma Merkezi’nin yayınladığı verilere göre ise dünyada 1.8 milyar Müslüman var ve bu sayı her geçen yıl artıyor. Bu nedenle ADAB Solutions İlk İslami Kripto Borsasını oluşturmak için seçilen bu dönemin en uygun zaman olduğunu düşünüyor.  Şirket bunun gerçekten gerekli ve mantıklı bir proje olduğunu açıkladı. Yani şirket dünya ekonomisinde böyle bir açık bulunduğunu ve bu açığı değerlendirmek gerektiğini düşünüyor.

İlk İslami Kripto Borsası ICO ve Gelecek Planları

ADAB Solutions kullanıcılara ICO için kendi ADAB jetonlarını satacağını belirtti. İslami dijital para biriminin fiyatı 0.1 dolar ve şirket bunun 2022 yılına kadar 11.5 dolara çıkacağını düşünüyor.

ADAB Solutions 2019 yılında projenin başlatılmasının ardından yaklaşık 730.000 kişinin bünyelerine katılacağını düşünüyor. Projenin hedefleri oldukça iddialı ve bu hedefler için istekli ve profesyonel bir ekip kurulmuş durumda. Ekip bu sayıyı 2022 yılına kadar üç kat artırarak Müslüman olanlar ya da olmayanlar toplamda 1.9 milyon kişiye erişim sağlamayı hedefliyor.

cointelegraph

Abone olun, haftalık bültenimiz e-postanıza gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber bültenine kaydolun, haftalık bültenimiz
e-postanıza gelsin