Ana Sayfa > Haber > IOTA ile Norveç’in En Büyük Bankası Ortaklık Anlaşması İmzaladı

IOTA ile Norveç’in En Büyük Bankası Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Tangle Cüzdanı Bankalara Giriyor

IOTA Foundation, geliştirmiş olduğu güvenli ve hızlı bir cüzdan uygulaması olan Tangle çerçevesinde, Norveç’in en yüksek hacimli bankası olan Den Norske Bank ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Anlaşma, şirketin iş geliştirme sorumlusu tarafından IOTA Foundation’ın resmi blog hesabı aracılığı ile duyuruldu. Den Norske Bank (DNB) Norveç’in en büyük bankası olmasının yanında, Kuzey ülkeleri bankaları arasında da en iyiler listesinde yer alıyor.

Den Norske Bank Kripto Dünyasına Olan İlgisini Daha Önce Ortaya Koymuştu

DNB, merkezi olmayan muhasebe teknolojisi dünyasına hiç de yabancı değil. Hızlı ve güvenilir bir cüzdan uygulaması olan Tangle için IOTA ile ortaklık yapmadan önce, banka daha önce R3, Hyperledger, EOS ve Ethereum dahil olmak üzere çok sayıda blok zinciri tabanlı firma ile birlikte çok sayıda işbirliği geliştirmiş ve özellikle djital paraların ve blok zinciri teknolojisinin bankalar ile olan entegrasyonuna büyük katkıda bulunmuştur. Bankada Developing Learning and Teaching (DLT) bölümü başkanı Lasse Meholm, IOTA ile gerçekleştirdikleri Mutabakat Anlaşması hakkında şu şekilde konuştu;

Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Makineden Makineye (M2M) iletişim ve mikro hizmetler için yapılacak olan ödemeler gelecekte artacağından, IOTA gibi bir Dağıtık Defter tabanlı teknolojinin bize gelecekteki gelir akışları ve iş modelleri hakkında değerli bir deneyim ve bilgi birikimi sağladığını düşünüyoruz. IOTA ile bu teknolojinin yeniliklerine dalmayı dört gözle bekliyoruz.

IOTA ve DNB, gelecekte birlikte çalışarak Tangle teknoloji uygulamalarına dayanan faydalı çözümler geliştirmeyi hedeflediklerini duyurdu. Ortaklık Anlaşması’nın bir parçası olarak, her iki ortak kendi sektörlerinde önemli paydaşlarla birlikte çalışacaktır. Ortaklığın üç kritik odak alanı olduğu belirtiliyor: yeni iş modellerinin formülasyonu, veri gizliliği yönetim sistemleri ve işbirlikçi çapraz silo hackathons. IOTA vakfı kurucusu David Sønstebø, DNB ile yaptıkları ortaklık hakkında şu yorumda bulundu:

Norveç, toplumumuzun verimliliğini artıran en ileri teknolojik paradigma değişimlerinin benimsenmesinde her zaman öncü olmuştur; Bu geleneği sürdürmek için Norveç’in en büyük finans kurumu ile birlikte çalışan Distributed Ledger Technology ve IoT ödemelerine öncülük eden IOTA Foundation olarak çok heyecanlıyız.

Daha önce DAG projesi ile piyasada kendine sağlam bir yer edinen IOTA, Nesnelerin İnterneti’nin Tangle teknolojisiyle gerçekleştirilmesine yönelik olarak tasarlanmış merkezi olmayan uygulamalara odaklanma kararı aldı.

IOTA ve DNB arasında imzalanan bu ortaklık, IOTA’nın 22 Mayıs’taki Birleşmiş Milletler’le olan ortaklığına da sıkıca bağlı görünüyor. IOTA ve BM’nin ortak girişiminin, Birleşmiş Milletler’in verimliliğini ve şeffaflığını artırması bekleniyor. Bu işbirliğinin odak alanları tedarik zinciri faaliyetlerinin ve BM belgelerinin etkin yönetimi ve takibi olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz yılın son aylarında IOTA Foundation Bosch grubu ile de sözleşme imzalamış ve önemli bir ödenek almıştı. Bunun ardından daha da hızlanan IOTA Porshe Group ile Akıllı Araba Teknolojileri konusunda anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmanın Ardından IOTA Kripto Borsalarında Değer Kazandı

Hafta başında 1,33 dolar seviyelerine gerileyen IOTA, DNB ile yaptığı ortaklık duyurusunun ardında tekrar yükselişe geçti. Şu anda 1,87 dolar seviyesinde işlem gören IOTA %3,45’lik bir büyüme yüzdesi yakaladı. Yakın zamanda ACER ile de bir anlaşma yapacak olan IOTA’nın değeri bu anlaşmadan sonra bir süre daha artış göstermeye devam edebilir.

bitcoinist.com

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir