Ana Sayfa > Haber > IOTA [MIOTA] Yönetim Kurulunda Sular Bir Türlü Durulmak Bilmiyor

IOTA [MIOTA] Yönetim Kurulunda Sular Bir Türlü Durulmak Bilmiyor

IOTA yönetim kurulu güven problemleri yaşıyor.

8 Ağustos tarihinde, IOTA Foundation tarafından iki kurucu arasındaki gerilimin arttığı duyurulmuştu. Serguei Popov ve Sergey Ivancheglo arasındaki tartışma kısa sürede çözüleceğe benzemiyor. Ivancheglo yaptığı son açıklamada Dominik Schiener’e artık hiçbir şekilde güvenmediğini ve Schiener’in IOTA Foundation’dan ayrılmasının IOTA’nın geleceği için daha hayırlı olacağını duyurdu. 

Tartışmalar ilk olarak yönetim kurulunda vakıf şeklinin değiştirilmesine yönelik yapılan teklifler ile başladı. Oy hakkına sahip olan delegasyon, temsil hakkını sadece Dominic Schiener’e verdi. Şu anki yönetim kurulunda Dominic Schiener, David Sønstebø ve Ralf Rottmann ile beraber kurucu üyeler Serguei Popov ve Sergey Ivancheglo yer alıyor. Kurucu üyelerin de yönetim kadrosunda yer alması ile anlaşmazlık durumunda işler karışıyor. Bu karmaşıklığı tüzüğe göre danışma kurulunun çözmesi gerekiyor. Ancak danışma kurulu görüşmelerini önümüzdeki Eylül ayında yapacak. Diğer taraftan bu da yapılacak olan değişikliğin beklemeye alınmasına sebep oluyor. IOTA kurucuları neredeyse son 4 ayı yönetim kurulundaki iki koltuğu almayı beklemekle geçirdi. 

Yönetim Kurulunda Güven Problemi

Sergey Ivancheglo kurucuların yönetim kuruluna girme yetkisinin Schiener’ın elinde olduğunu ancak buna izin vermediğini düşünüyor. Diğer taraftan Dominic Schiener ise herhangi bir karar alınacağı zaman kurula Ivancheglo ve Popov’un da katıldığını bu nedenle neden kurula direkt olarak girmeleri gerektiğini sorguluyor. Bu durum yönetim kurulu arasında bir güven problemi olduğunu gösteriyor. 

Sergey Ivancheglo açık bir şekilde IOTA’nın geleceği için Schiener’ın istifa etmesi gerektiğini belirtti. Dominic Schiener ise bunun adil olmadığını düşünüyor. Schiener yaptığı açıklamada tehdit edilmekten sıkıldığını ve gerekirse düşman olabileceklerini dile getirdi. Şimdilik Schiener’ın istifa girişimi ile ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak Schiener bunu dile getirdikten sonra yönetim kurulu üyelerinin hareketlerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti ve Slack grubundan çıktı. Mevcut kurul üyeleri bir mutabakat bildirisi imzalayarak kurucuların da kurulda olması gerektiğini kabul etti. Ancak bu resmi değişiklik olana kadar yapılan geçici bir çözüm. 

Bu karmaşa IOTA’nın da değerinin düşmesine neden oluyor. Kripto para dünyasına hakim olan ayı piyasası ile beraber IOTA’nın geleceğinde büyük soru işaretleri var. Geçtiğimiz dönemde Schiener’ın kadın bir çalışana tokat atmaya kalkışmasının haberleri ile beraber hem IOTA Foundation hem de Schiener büyük tepki çekmişti. Haziran ayının başında ise University College of London’ın IOTA ile olan bütün bağlantılarını kestiğini açıklaması da ortalığı hareketlendirmişti. 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir