Ana Sayfa > Haber > İran Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

İran Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

İran Blok Zincirine Katıldı

Son aylarda özellikle gelişmiş ülkelerin kripto paralara sıcak bakması, birçok ülkenin ardı ardına kendi kripto paralarını çıkarması, block zinciri teknolojisinin durdurulamaz ilerleyişi son olarak İran’ı etkisi altına almış gibi görünüyor. Birçok konuda dünyanın en muhafazakar ülkelerinden bir tanesi olarak bilinen İran, blok zinciri konusunda öncü olma niyetinde.

İnsanlık tarihinin kayıtlı ilk yıllarından itibaren dünyaya şekil vermiş, türlü teknolojilerin ve kültürlerin ortaya çıkmasında pay sahibi olmuş en önemli uygarlıklardan bir tanesi İran. Son yıllarda yeniliklere karşı tutum sergilese de özünde yenilikçi bir ülke. Bilgi ve İletişim Teknoloji Bakanı’nın yapmış olduğu son yorumlar da bu savı destekliyor.

Her ne kadar geçtiğimiz haftalarda Iran Merkez Bankası dijital paraların kullanımını ülke genelinde yasaklamış olsa da, hükümet bakanlarından gelen açıklamalar bu yasağın sadece bir önlem olduğunu gösteriyor. İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromi, kendi kripto para birimlerini oluşturduklarını ve denemelerine başladıklarını bildirdi. Reuters’dan yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz hafta bu deneysel kripto paranın hazır olduğu belirtildi.

Iran Merkez Bankası’nın kripto paraları yasaklamış olmasının, bu gelişmelerin önünden duramayacağını belirten bakan Jahromi, blok zinciri teknolojisindeki yeniliklerin yasaklara rağmen ilerleyeceğini söyledi.

Yenilikçi bir karaktere sahip olan ve ülkenin en genç bakanı konumundaki Mohammad Javad Azari-Jahromi twitter üzerinden yaptığı bir bilgilendirmede, ülke genelinde 14,500 ofise sahip olan İran Post Bankası’nın yerel uzmanlar ile çalışarak deneysel bir ulusal kripo para ürettiklerine değindi.

Eranico dergisinin yayınında Azari-Jahromi’nin açıkladığı bildiride, ICT Bakanlığı’nın araştırma bölümü ve merkez bankasının para ve finans araştırma enstitüsünün finansal teknolojiler için yasal çerçeveyi incelemek ve oluşturmak amacıyla işbirliği yaptıklarını bildirdi. Ayrıca, “Bu işbirliğinin sonuçlarının iyi olduğu ve pilot örneğin uygulamaya konulduğunu” belirtti. Jahromi sözlerine şu şekilde devam etti;

“Kripto para birimlerinin ülkemizin geleceği için çok önemli olduğuna inanıyorum. Ancak her şeyden önce bu teknoloji piyasaya sürülmeden araştırmaların tamamlanmasını beklemeliyiz”

Bakan ayrıca, yabancı medyanın İran’a karşı yaptırımlarını atlatmak için ulusal kripto parası geliştirmesini desteklediğini de sözlerine ekledi.

“Dijital para birimlerinin özelliklerini düşünecek olursak, sanal para birimleri üzerinde herhangi bir mali düzenleyici kurumun merkezileştirilmesi olmadığından ve tüm düzenlemelerin ABD mali düzenleyicisinin gözetimi altında olmadığı için ülkeye karşı açılan yaptırımları engelleme kabiliyeti vardır.”

Son yıllarda Avrupa Birliği ve Amerika, İran ekonomisini hedef alan birçok yaptırım kararı almıştı. Ülke için, çoğunlukla nükleer tesisler konusunda yaşanan anlaşmazlıkların neden olduğu bu yaptırımları açmak için kripto para birimleri ve blok zincir anahtar bir önem teşkil ediyor.

İran Merkez Bankası’nın yapmış olduğu yasaklama kararının sadece yabancı kripto paralar için geçerli olacağı ancak hükümetin kendi üretimi olacak olan İran kripto parasının kullanılmasının önünde bir engel olmayacağı bildirildi.

news-bitcoin

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir