Ana Sayfa > Haber > İran Ve Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Kripto Para Çözümü

İran Ve Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Kripto Para Çözümü

İran Ve Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Krito Para Çözümü

Rusya haber ajansı RBC’nin 17 Mayıs’ta duyurduğu habere göre, İran ve Rusya, Batı ülkelerin yatırımlarına karşı kripto para kullanmaya başlayabilir. 

İran Parlamenter Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza Pourebrahimi, Rusya ile birlikte ABD doları ile işlem yapmaktan uzak durmak ve bankalar arası ödeme işlemleri için kripto paraların gelecek vaaddetiğine atıfta bulundu.

Rusya Ekonomik Politikalar Komitesi Başkanı Dmitry Menzentsev ile Pourebrahimi’nin yaptığı toplantıdan sonra şu açıklama yapıldı:

“İran Merkez Bankası kripto para biriminin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için çalışmalara başlayacak. Rusya, kripto para çözümü konusunda bizimle aynı düşünceyi paylaşıyor. Bu işi geliştirmeyi başarırsak, ülkeler arası alışverişlerde kripto para birimini kullanan ilk ülkeler bizler olacağız.”

Konuyla ilgili Mezentsev ise şunları söyledi:

“Rusya’ya ve İran’a karşı şu an yürürlükte olan uluslararası yaptırımlar karşısında, Rusya ve İran arasındaki ekonomik ilişkiler büyük önem taşımaktadır.”

İran’da geçtiğimiz hafta Pourebrahimi’nin yaptığı açıklmaya göre, İran halkının bugüne kadar 2.5 milyon dolarlık kripto para kullanımı yapmayı başardığını söylemişti.

Daha önce Venezuella’nın Petro adıyla çıkardığı petrol destekli kripto parasından sonta, Türkiye ve İran’da bu konuya sıcak baktıklarını açıklamıştı. Rusya kendi CryptoRuble’sini 2019 ortalarında piyasaya süreceğini belirtmişti.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir