Ana Sayfa > Haber > İsrail Polisi Para Aklama Operasyonunda 1000 BTC’ye El Koydu

İsrail Polisi Para Aklama Operasyonunda 1000 BTC’ye El Koydu

İsrail Polisi Para Aklama Operasyonunda 1000 BTC'ye El Koydu

İsrail Başsavcılığı Siber suçlar bölümü ofisi, Pazartesi günü Hilmi Git’i gözaltına aldı. Git, 800’den fazla İsrail kredi kartını 20.000 hileli işlem yürütmek ve parayı Bitcoin kullanarak akladığı gerekçeleriyle gözaltına alındı. 

Tel Aviv bölge mahkemesinde açılan iddianamede, Git’in 280.000 doların üzerinde para akladığı ve bu tutarın on yıl boyunca toplamda 8 milyon dolar olduğu iddia ediliyor. Bu parayı Bitcoin olarak sakladığı ve şu an devlet tarafından Git’in en az 1.071 BTC fonuna el konulduğu belirtildi.

İddianamede Git’in, 10 yıl boyunca birçok web sitesi üzerinden geniş bir suç örgütüyle kredi kartı sahtekerlığı yaptığı, başkalarının bilgisayarlarına uzaktan erişim sağlandığı ve sitelere ziyaretçilerin ilgisini çekmek için çeşitli hileli işler yaptığı yer aldı.

Git’in bu sahtekarlıkları birçok şekilde yaptığı yer aldı.

Bunlar arasında, Git ucuz telefon satıyormuş gibi hizmet veriyor fakat ödemeyi aldıktan sonra kullanıcıları web sitesinden engelliyor. Daha sonra bir problem çıktığına dair kullanıcıyla iletişime geçiyor ve kullanıcının profiline giriyor ve malların alındığını teyit ediyor.

Kullanıcılarına çevrimiçi olarak insanların nasıl hackleneceği ve nasıl soyulacağı hakkında bilgi veren onlara yardımcı olacak rehberler sunun paylaşımlar yaptığı da belirtiliyor. Yerel medya kuruluşu Calcalist, Git’in iddianamesinde verdiği bir ifadenin dikkat çeken bir bölümünü yayınladı:

“Biz hırsızız. Para alabileceğimiz yer, ister İsrail’den, ister ABD’den, hatta Ay’dan olsun, biz onu alırız. ”

Git bir süre daha gözaltında kalacak. Devlet, ilk aşama olarak Git’in daha fazla insanı dolandırmasını engellemek için onu gözaltında tutacağını belirtti.

Bu operasyon İsrail tarihinde bir ilk olacak. İlk defa Bitcoin fonları polis tarafından ele geçirildi ve gelecekteki süreçte kripto fonlarına devlet tarafından el konulabileceğine dair bir emsal oluşturacak gibi görünüyor.

ccn

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir