Ana Sayfa > Haber > İsrail Vergi Dairesi, Bitcoin Tüccarlarını Avlıyor!

İsrail Vergi Dairesi, Bitcoin Tüccarlarını Avlıyor!

İsrail Vergi Dairesi, Bitcoin Tüccarlarını Avlıyor!

İsrail Vergi Dairesi sosyal medya üzerinden takibe başladı. Rapor etmeden Bitcoin ticareti yaptığından şüphelendiği hesapların sahiplerine tek tek mektup göndermeye başladı.

Bu mektuplarda, hesapların geçmiş işlem özeti ve mevcut varlıklarla birlikte kişilerin kripto para piyasasındaki bütün katılımlarını açıklamalarını istiyor. Bununla birlikte sahip oldukları tüm hesaplar ve cüzdanlarını belirtmeleri talep ediliyor. Bu uygulamayla madencilikle uğraşanlarında da ortaya çıkartılması hedefleniyor..

Uygulamayla Bitcoin ticareti yapanların ortaya çıkmasıyla bu kişilerin sadece gelir vergisi vermeleri gerektiği belirtiliyor. 2018 başlarında İsrail Vergi Dairesi Bitcoin’in bir varlık olarak kabul edildiğini ve bu işten para kazanan ker vatandaşın %25’lik Sermaya Kazanç Vergisi ve bununla ilgili bir işyeri yöneten kişilerin %17’lik Katma Değer Vergisi ödemek zorunda olduğunu açıklamıştı. Vergi Dairesi ekibinin Globes gazetesine yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Kurum, sanal para ticareti ile ilgili genelgeyi yayınladıktan sonra bu konuda üzerine düşeni yapmayanları tespit etmek için çalışıyor. Bu konuda gizli yollarla bu ticareti yapmaya çalışanları daha sıkıntılı süreçler yaşamadan, üzerlerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz.”

Sosyal Medya Hesapları İzleniyor

Vergi Dairesi, gizli bir şekilde bu işi yapanları nasıl tespit ettiklerini açıklamaktan kaçınıyor. Uzmanlar ise kurumun bunu nasıl yaptığına dair birkaç yol olduğunu belirtiyor. Bunlardan bir tanesinin, bankacılık sistemi olabileceği düşünülüyor. Bankacılık sektörünün Bitcoin işlemine karşı olabileceği ve bu yüzden tüm hesapların, gelen giden işlemlerini proaktif bir şekilde rapor etmeleri olasılıkların en başında geliyor. Bununla birlikte İsrail’deki birkaç yerel ticaret kanalının önemli bir emirle müşterilerinin listesini sunmaya zorlanmış olabileceği de bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

news.bitcoin

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir