Ana Sayfa > Haber > Japon Borsası Zaif Hackendi: Zarar 60 Milyon Dolar

Japon Borsası Zaif Hackendi: Zarar 60 Milyon Dolar

Japon Borsası Zaif Hackendi: Zarar 60 Milyon Dolar

19 Eylül 2018 Çarşamba günü, Japon kripto para borsası Zaif siber saldırıya uğradı ve şirket saldırı sonrası yaklaşık 59.7 milyon dolarlık bir zarara uğradığını açıkladı.

Kripto sektörünün iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar gün geçtikçe artıyor. Fakat her ne kadar ilerleme kaydedilse de yaşanan aksilikler ve sorunlar son bulmuyor. Dünya genelinde her ülkede gelişimini sürdüren kripto sektöründe ne yazık ki güvenlik önlemleri ne kadar arttırılırsa artırılsın siber saldırılar tam olarak yok edilemiyor. En son yaşanan siber saldırı ise Japonya’da bir kripto borsasında gerçekleşti. Oldukça ciddi bir zarara uğrayan borsanın bildirdiği rakama göre zarar yaklaşık 60 milyon dolar yani 6.7 milyar Yen. Saldırı sonrası Zaif’de bulunan kullanıcı cüzdanlarına erişim engellendi ve para yatırma ve çekme işlemleri bir süreliğine askıya alında.

Japon Borsası Zaif Hacklendi: Zarar 60 Milyon Dolar

Osaka’da bulunan ve Tech Bureau Corp tarafından işletilen Japon kripto değişimi Zaif bir güvenlik ihlali sonrası siber saldırıya uğradığını açıkladı. Şirketin açıkladığı rakam ise oldukça büyük. Zaif siber saldırı sonrası yaklaşık 59.7 milyon dolarlık (6.7 milyar Yen) zarara uğradığını açıkladı. Şirket çalınan 6000 Bitcoin olduğunu açıkladı. Bu kayıpların yaklaşık 4.5 milyar Yen’i müşterilerinin kripto hesaplarından kalan 2.2 milyar Yen ise genel hesaplardan olduğu açıklandı. Haberi Zaif Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Duyuruda yazanlar şu şekilde:

“Önemli açıklama: Şirketimizde şu an kripto para birimlerinin ve hesapların dondurulması ve işlemlerin askıya alınmasıyla ilgili bir durum yaşanmaktadır. Kripto para çekme ile ilgili şu anki yaşadığımız durumum detayları basın bülteninde veriliyor. Lütfen şirketin basın bülteninde paylaşılan bilgileri okuduğunuzdan emin olun. Lütfen panik yapmayın çünkü bu durum geçici bir durumdur. Anlayışınız için Zaif ekibi olarak çok teşekkür ederiz.”

Şirket, siber saldırı sonrası bütün cüzdan hesaplarını dondurdu ve para yatırma çekme işlemlerine kısıtlama getirdi. Daha sonra ise basın bülteninde saldırı ile ilgili detayları paylaştı. Basın bülteninde verilen bilgilere göre şirket zarar gören kullanıcıların zararlarını telafi edeceklerini belirtiyor. Olayla ilgili verilen bilgilere göre ise şirket 17 Eylül’de bir sunucu hatası fark etti ve daha tüm şifreleme ve para çekme işlemlerini askıya aldı.

Zaif FSA Tarafından Uyarılmıştı

Olayların ertesi günü Zaif’in güvenlik ekibi dava ile ilgili araştırmaların devam ettiğini açıkladı. Ekip zararı Japonya Finansal Hizmetler Ajansına (FSA) aktardığını bildirdi. Fakat geçtiğimiz aylarda FSA’nın Zaif’e güvenlikle ilgili bazı uyarılarda bulunduğu haberleri çıkmıştı. FSA Zaif’e teknik iş geliştirme emri vermişti ve bu doğrultuda güvenlik önlemlerinin arttırılması bildiriminde bulunmuştu. FSA Ocak 2018’den bu yana Japon borsalarında yaşanan saldırılar sonrası oldukça sert bir tavır sergiliyor.

Sonuç olarak ise Zaif zarara uğrayan kullanıcıların hasarlarını telafi edecek mi bilemiyoruz. Basın bülteninde verilen bilgilere göre müşterilerin zararları telafi edilecek ve müşteriler hiçbir koşulda mali bir zarara uğramayacak.

cryptoglobe

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir