Ana Sayfa > Haber > Japon Yöneticiler Zaif’in Hacklenmesinden Sonra Açıklama Yaptı

Japon Yöneticiler Zaif’in Hacklenmesinden Sonra Açıklama Yaptı

Kripto Para Hack

Geçtiğimiz günlerde Japonya’nın denetlemeye tabi tutulan kripto para borsalarından Zaif, siber saldırganların hedefi haline gelmişti. Bunun üzerine ülkenin finans düzenleyicileri hemen Zaif ve diğer kripto para borsaları hakkında inceleme başlattı. Ülkenin Ekonomi Bakanı Taro Aso bu duruma dair önemli açıklamalarda bulundu.

Japonya’nın en büyük finansal düzenleyici kurumu olan Japonya Finansal Servisler Kurumu tarafından denetlenen 16 adet kripto para borsası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz gün hacklenen Zaif. Kripto para borsası yaptığı resmi açıklama ile 14 Eylül tarihinde bir güvenlik açığı kullanılarak güvenliğin aşıldığını ancak bu saldırıyı 17 Eylül tarihinde fark ettiklerini duyurdu. Borsa en az 5966 BTC’nin çalındığını ve toplam zararın yaklaşık olarak 60 milyon$ civarında olduğunu duyurdu. BTC’nin dışında önemli miktarda BCH ve MONA’da çalındı. 

Zaif’in bu açıklamasının ardından Finansal Servisler Kurumu acil bir soruşturma başlattı. Soruşturma genel olarak müşterilerin kaynak yönetimine odaklı olacak şekilde sürdürülüyor. Ülke daha geçtiğimiz Ocak ayında yaşanan 534 milyon$’lık Coincheck’in saldırısını konuşurken, Zaif’in de böyle bir saldırıya uğraması büyük yankı uyandırdı. Ocak ayından bu yana yapılan sıkı denetimler sonucunda 23 kripto para borsasında birçok problemlerin bulunduğu açıklandı. 

Zaif’e Önemli Yaptırımlar Gelebilir

Japonya Başbakan Vekili ve Ekonomi Bakanı Taro Aso, 21 Eylül’de gerçekleştirilen kabine toplantısından sonra hem sistemde hem de yönetimde bazı problemler olduğunu ve kullanıcıların korunması için gereken adımları atacaklarını dile getirdi. Borsaya yapılan saldırının açıklanmasından sonra kurum Zaif’in sahibi olan Tech Bureau’ya çeşitli geliştirmelerin yapılması için üçüncü bir uyarı yapmaya hazırlanıyor. Kurum daha önce biri Mart biri Haziran ayında olmak üzere iki tane uyarıda bulunmuştu. 

Japonya Sanal Para Borsası Birliği de bu konuda bazı açıklamalarda bulundu. Birlik yaptığı açıklamada aralarında Tech Bureau’nun da bulunduğu 165 kripto para borsasının kendi kendisini düzenlemeye yönelik adımlar atılması gerektiğini açıkladı. Japonya’daki birçok kripto para borsası Zaif’in hacklenmesinden sonra yaptığı açıklamalarda önemli geliştirmelerin yapılacağını duyurdu. Japonya’nın market değeri açısından en büyük kripto para borsası Finansal Servisler Kurumu’nun Haziran ayında yaptığı geliştirme uyarısından sonra bir süreliğine yeni üye alımını durdurduklarını duyurmuştu. Japonya’nın internet devi GMO’nun kripto para girişimi GMO Coin ise yaptığı açıklamalarda her gün müşterilerinin hesaplarını takip ettiklerini ve kendi kripto paraları ile müşterilerin sahip oldukları kripto paraları ayrı yerde depoladıklarını duyurdu. 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir