Ana Sayfa > Haber > Joseph Lubin ve Daniel Larimer 1. ve 2. Katman Teknolojilerini Tartışıyor

Joseph Lubin ve Daniel Larimer 1. ve 2. Katman Teknolojilerini Tartışıyor

Joseph Lubin ve Daniel Larimer Layer 1 ve Layer 2 Teknolojilerini Tartışıyor

Son zamanlarda gündemde olan konular arasında bulunan 1. ve 2. blok zinciri katmanı teknolojileri yeni bir tartışmanın kapsamına girdi. Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin ve BlockOne şirketinin CTO’su Daniel Larimer Blockchain Live etkinliğinde Blockchain’in 1. katmanı ve 2. katmanı teknolojileri hakkında konuştular. Kripto sektöründe oldukça önemli olan bu iki isim Blockchain katmanları hakkında farklı düşüncelere sahip. 1. Katman teknolojileri blok zincir katmanına yerleştirilen çözüm iken, 2. katman blok zincirin kurallarını değiştirmeden blok zincirin üstüne inşa edilen çözümlerdir.

Joseph Lubin ve Daniel Larimer Katman Teknolojilerini Tartışıyor

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Blockchain Live etkinliğinde konuşan Joseph Lebin ve Daniel Larimer 1. ve 2. katman teknolojileri hakkında görüşlerini açıkladılar. Larimer ve Lubin katmanların işlevselliği hakkında farklı görüşlere sahip. Larimer tüm katmanların blok zincir olduğunu düşündüğünü belirtti ve bunun üzerinden olumlu yorumlarda bulundu. Fakat Ethereum’un kurucu ortağı Lubin temelde Larimer ile zıt düşünüyor ve Lubin’e göre tüm katmanlar blok zincir değil.

Daniel Larimer konuşmasından anlaşıldığı üzere bütün katmanların (Layer 1 ve Layer 2) blok zincir teknoloji olduğunu düşünüyor. Larimer blok zincirlerin birbiriyle iletişim kuran ağlar olduğunu söyledi. Larimer sözlerine şu şekilde devam etti:

“2. katman ile sistemler arası neler olup bittiğini koordine eden başka bir mini blok zincirine sahip oluyorum.”

Larimer teknoloji sektörünün önümüzdeki yıllar içerisinde binlerce özel blok zincire sahip olacağını düşündüğünü ve hatta bundan emin olduğunu da sözlerine ekledi. Hatta Larimer kendini sürekli geliştiren bu teknoloji ile halkın bir süre sonra blok zincir ile iletişime geçeceğini düşünüyor. Larimer’in düşüncesine göre gelecekte çok sayıda blok zincir tabakası olacak fakat bu çeşitli tabakalar tek bir zincir merkezi tarafından yönetilmeyecek. Bu zincirler çok yüksek ihtimalle Peer-to-Peer (P2P – eşler arası) iletişimini kullanacak ve günümüze göre birbiriyle daha fazla bağlantı içerisinde olacak. Larimer düşüncelerini açıkça ifade etti ve katmanların işlevselliğine vurgu yaptı.

Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin de Larimer gibi Layer 1 ve Layer 2 katmanları hakkında yorumlar yaptı. Fakat Lubin Larimer’in aksini düşünüyor. Lubin tüm katmanların blok zincir olmadığını düşündüğünü belirtti. Tüm katmanların bir noktaya kadar merkezsizleşmiş protokoller olduğunu düşündüğünü belirtti. Blok zincir teknolojisinin temel düzeyde ciddi derecede titizlikle bir güven katsayısı sağlamak için var olduğunun farkında olduğunu belirten Lubin sözlerine şu şekilde devam etti:

“Güvenilir işlemler, otomatik anlaşmalar, akıllı sözleşme nesneleri için blok zincire ihtiyacımız var. Bununla birlikte merkezi olmayan bir depolama alanına, aynı şekilde merkezi olmayan bir bant genişliğine ve yine merkezi olmayan bir sert bilgi işlem kanıtına da ihtiyacımız var.”

Lubin sözlerine devam etti:

“Yani Layer 2 teknolojisi gerçekten bir blok zincir olmayan resmi kanallar gibi şeyleri içerir. Bir katman tabanına bağlanan blok zincirleri olan yan zincirleri içerebilirler.”

ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir