tr

Kadınlar, Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi

Kadınların blok zincir teknolojisine ve kripto paralara olan ilgisizliğinin nedenleri henüz ortaya çıkmış olmasa da sektöre giriş yapmalarının değeri büyük.

Kadınlar neden kripto paralara önem vermiyor

Blockchain yani blok zinciri teknolojisi alanında yer alan kadınların oranı bu konuda yapılmış bir anket çalışmasının verilerine güvenecek olursak sadece %3-7 arasında. Daha önce bir Blockchain sempozyumu öncesi yaklaşık 400 kişilik bir grup içerisinde sadece 5 kadının sayılabilmiş olması da bu anketin verilerini güçlü kılıyor. Peki neden kadınlar blok zincir teknolojisine ya da kripto paralara bu kadar az önem veriyor ve kadınlar kripto para birimleri hakkında ne kadar bilgi sahibi?

Kadınların Kripto Paralara Etkisi Yok Denecek Kadar Az

Eğer bir blok zincir etkinliğine gitmişseniz ya da en azından herhangi bir video paylaşım sitesinden bununla ilgili bir video izlemişseniz ortamda ne kadar az kadın olduğunu görmüş olmalısınız. Konuyla ilgili kadınlara sorulan sorularda sadece kripto paralara değil teknolojinin ileri basamaklarından birçok farklı alana olan ilgisizliklerinin şaşırtıcı derecelere vardığı görülüyor. Sosyologlar buradan yola çıkarak teknoloji ve kadınların ilgisi konusunda bazı çıkarımlarda bulunuyorlar. Kadınların büyük bir çoğunluğunun teknolojik ürünleri kullanmayı tercih ettiği ancak bunların doğasını inceleme konusunda erkeklere oranla daha az merak beslediği ortaya çıkıyor. Aynı ilgisizlik oldukça karmaşık matematiksel denklemlerin kullanıldığı kripto para dünyasında da geçerli. Blockchain’in geliştiği, dünya piyasasına yayıldığı ve yıllardır teknolojinin en önemli yapı taşlarından biri olan GitHub sitesinde kadınların oranı yok denecek kadar az. Yapılan son çalışmalarda kadınların kod yazmaya ve geliştirmeye erkeklere oranla daha uygun oldukları sonucu çıkıyor. Kadınların buna rağmen yazılım alanını seçmiyor olmaları büyük bir eksiklik olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin ve Kadınlar

Oranları az olsa da kripto para dünyasında yer alan ve büyük kitleler tarafından takip edilen bazı kadınlar var. Bunlardan bir tanesi sık sık CNBC ekranlarında gördüğümüz ve yıllardır Bitcoin ve kripto paralar hakkında Amerikan halkına bilgi veren Meltem Demirörs. Demirörs binlerce kullanıcı tarafında sosyal medya ortamında takip edilen ve kripto paralar konusunda deneyim sahibi olan kadınlardan sadece bir tanesi.

Kadınların kripto paralara olan ilgilerinin gelişmiş ülkelerde daha fazla olduğunun da altını çizmek gerekir. Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinde kadınların kripto paralara olan ilgisi diğer bölgelerle kıyaslandığında gözle görülür bir biçimde daha fazla. Umarım kadınların kripto para dünyasına girmesinin önemi bir an önce anlaşılır ve bu konuda bir adım atılır.

Abone olun, haftalık bültenimiz e-postanıza gelsin

“” için 0 cevap

 1. grafiker dedi ki:

  yazı için teşekkürler. Xrapid güvenli mi acaba? size soruyorum @Coinmoz. teşekkürler

  • Coinmoz dedi ki:

   Selamlar, xRapid test aşamalarından başarıyla geçmiş olmasına rağmen henüz gerçek banka işlemlerinde “sürekliliği” ciddi bir testten geçmedi. Burada önemli olan konulardan biri süreklilik. Medyada dolanan saniye/işlem oranları hep kısa süreli testler sonucunda ortaya çıkan maksimum değer üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu değerleri yarım saat ve üzerinde korumak henüz mümkün olmadı. Ancak xRapid yeni güncellemeler görecektir. Merkezi olmasına karşın Ripple piyasada uzun zaman var olacak gibi görünüyor.

 2. Etimesgut Mobilya dedi ki:

  Dragonchain mi daha güven Xrapid mi acaba bilgi verir misin Coinmoz ekibi?

Haber bültenine kaydolun, haftalık bültenimiz
e-postanıza gelsin
Sporbahis Giriş