Ana Sayfa > Haber > Kaspersky’den Çok Önemli Mobil Madencilik Uyarısı

Kaspersky’den Çok Önemli Mobil Madencilik Uyarısı

Kaspersky mobil madencilik ile ilgili verileriyle kullanıcıları uyardı. Yazılımların sadece işlemci gücünü değil verileri de tehdit ettiği ifade edildi.

Kripto paralara zarar veren madencilik saldırıları çeşitlendikçe insanların bu saldırılara yakalanıp yakalanmadıklarını anlamaları da zorlaşıyor. İşlem gücünü kullanmaya yönelik yapılan bu saldırılar genellikle insanlar tarafından zararsız görülmektedir. Ancak durum gözüktüğü gibi değil. Bir siber saldırı her halükarda bir saldırıdır ve bu saldırıya maruz kalanlar risk altındadır. Bu saldırılar sadece hash gücüne yönelik olsa da mobil madencilik saldırıları bilgisayarınızın güvenliğinde açık yaratabilir ve verilerinizi riske atabilir. Bu sadece yüzeysel bir problem değil çözülmesi gereken, ciddi bir problemdir. 

PC ve Mobil Madencilik Üzerinden Yapılan Saldırılar Ciddi Boyutlarda

  • Kaspersky tarafından yayınlanan rapora göre ransomware saldırılarına yakalananların sayısı 2016 – 2017 yılında 2.581.026. 2017 – 2018 yılında ise bu sayı %30 gerileyerek 1.811.937’ye düştü. 
  • Bu saldırıya en az bir kez yakalananların oranı ise toplam saldırılar içerisinde geçen seneye göre %3.88’den %2.80’e geriledi. 
  • Kötü amaçlı kripto yazılımlar ile saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı ise 1.152.299’dan 751.606’ya gerileyerek neredeyse yarı yarıya düştü.
  • Mobil ransomware saldırılarına uğrayanların sayısı ise geçen yıla göre %22.5 düşerek 130.232’ye geriledi. 
  • Genel risk araçları ile algılanabilen kötü amaçlı kripto para yazılımlarının sayısı ise bu yıl neredeyse %8’e ulaştı.
  • Kötü amaçlı kripto para yazılımın bulaştığı mobil cihaz sayısı ise bir yılda %9.5 artış göstererek 4.505’ten 4.931’e yükseldi.Şirketlerin ve kullanıcıların işlem gücünü kullanarak madencilik yapan kötü amaçlı kripto para yazılımları ise büyük bir yükselişe geçerek ransomware saldırılarını geride bıraktı. Yaklaşık son üç yıllık dönemde bu yazılımlara maruz kalanların sayısı %44.5 aratarak 1.899.236’dan 2.753.611’e yükseldi. Bu sırada kullanıcıların bu tarz bir tehditle karşılaşma olasılığı da geçen yıla göre %3’lük artış göstererek %4’e çıktı. Bu noktada kullanıcıların aldıkları risklerin gerçekten farkında olması ve bu farkındalıkla önlem alması gerekiyor.

Tarayıcı Virüslerine de Dikkat Etmek Gerekiyor

Tek sorun bilgisayarın arkasında çalışan virüsler değil. Aynı zamanda tarayıcılara uzantı olarak yapışan bazı kodlar da insanların haberleri olmadan çalışıyor. Bu çalışan programların işlemciyi kullanması ile çözülen düğümlerden gelen kazancı ise kodu yollayan elde ediyor. Yani bu virüsün sizin bilgisayarınızda maden yapıyor olması bu kodu tarayıcıya yapıştıran siber suçlulara yarıyor.

CryptoDailyUK

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir