tr

Katalanların Kullanacağı Blockchain Oylama Sistemi Nedir?

Katalonya yeni bir oyalama sistemi deneyecek. Blockchain oylama sistemi geleneksel sisteme oranla çok daha kesin ve doğru sonuçlar çıkarıyor.

Blok zincir oylama yöntemi nedir?

İspanya’nın doğusunda özerk bir devlet olan Katalonya, dünyanın her tarafında başkenti Barcelona sayesinde çok sevilen ve tanınan bir toplum. Yenilikçi yanlarını her zaman ortaya çıkarmaya özen gösteren Katalanlar şimdi de blok zincir oylama yöntemini hayatlarına sokmaya çalışıyorlar. Peki son zamanlarda bu kadar çok konuşulan ve hem Amerika’da hem de İsviçre’de resmi oylamalarda kullanılmaya başlayan Blockchain oylama sistemi nedir ve ne gibi avantajlar getirebilir?

Blockchain Oylama Sistemi Nedir?

Blockchain ya da blok zinciri teknolojisi aslında bir veri depolama teknolojisi olarak değerlendirilebilir. Daha doğru bir ifade ile geri dönüşümsüz bir veri depolama sistemi. Bir blok zincirde meydana gelen bir işlem tersinemez bir yapıya sahiptir. Bu yüzden işlemi geri alma seçeneği bulunmaz. Hatta merkezsiz kripto para blok zincirlerinde bu soruyu soracağınız bir merkezi yapı bile bulunmuyor.

Blok zincir depolama sistemi belirlenen bir sürede meydana gelen işlemlerin yeniden ana bloğa yazılması biçiminde çalışıyor. Örneğin Bitcoin blok zincirinde bu süre 10 dakika. Yani her on dakikada bir yeni bir blok oluşuyor ve bu son blokta yer alan veriler tek geçerli veri oluyor.

Bu sistemi oylama işlemi gerektiren herhangi bir etkinlikte kullanmak daha ilk bakışta çok mantıklı görünüyor. Elektronik bir sistem olmasının getirebileceği bazı ufak dezavantajlar olsa da sonucun doğruluğu ve kesinliği bakımından dünyada yeni bir demokratik adımın öncüsü olacak bir sistem. Sisteme girilen oyları sandığa atılan oylar olarak düşünebilirsiniz. Ancak burada artık sandıklardaki oylar çuvallara koyulmayacak ve hatta sayılmayacak bile. Bu çuvallar yer değiştirirken Türkiye’de de sıklıkla karşılaştığımız bazı sorunların ortaya çıktığını söylemeye gerek yok. Basılan fazla oylar, bulunan damgalı oy pusulaları gibi seçimlerin meşruiyetini sarsacak sorunlar Blockchain oylama sistemi ile sona erecek.

Amerika ve İsviçre Blok Zincir Oylama Yöntemini Kullandı

Bu sistem bu yıl hem Amerika’da hem de İsviçre’de kullanıldı. Amerika’nın West Virginia eyaletinde iki kere kullanılan Blockchain oylaması her iki sınavını da başarıyla atlattı. Eyalette tüm vatandaşlar bu sistem ile oy kullanmadılar. Sadece belli bir kesim pilot kullanım yöntemi amacı ile bu şekilde oy kullandı. Ancak alınan olumlu sonuçların ardından sıradaki seçimlerde daha geniş bir kesim bu eyalette blok zinciri oylama yöntemi ile oy kullanacak.

Blockchain oylama sistemini kullanan bir diğer ülke de İsviçre oldu. İsviçre’de bulunan ve Avrupa’nın siikon vadisi olarak tanımlanan Zug bölgesi ilk denemelerini gerçekleştirdi ve oylamadan çok olumlu sonuçlar elde etti. Geçtiğimiz ay yayınlanan Tron gelecek projelerinde daha gelişmiş oylama sistemlerinin de yer aldığını görüyoruz. Umarız yakın zamanda dünya geneline yayılır ve seçim sonuçlarının ardından uzun bir süre sevimsiz tartışmalar yaşanmaz.

Abone olun, haftalık bültenimiz e-postanıza gelsin

“” için 0 cevap

 1. grafiker dedi ki:

  yazı için teşekkürler. Xrapid güvenli mi acaba? size soruyorum @Coinmoz. teşekkürler

  • Coinmoz dedi ki:

   Selamlar, xRapid test aşamalarından başarıyla geçmiş olmasına rağmen henüz gerçek banka işlemlerinde “sürekliliği” ciddi bir testten geçmedi. Burada önemli olan konulardan biri süreklilik. Medyada dolanan saniye/işlem oranları hep kısa süreli testler sonucunda ortaya çıkan maksimum değer üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu değerleri yarım saat ve üzerinde korumak henüz mümkün olmadı. Ancak xRapid yeni güncellemeler görecektir. Merkezi olmasına karşın Ripple piyasada uzun zaman var olacak gibi görünüyor.

 2. Etimesgut Mobilya dedi ki:

  Dragonchain mi daha güven Xrapid mi acaba bilgi verir misin Coinmoz ekibi?

Haber bültenine kaydolun, haftalık bültenimiz
e-postanıza gelsin
Sporbahis Giriş