Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > Waves ile Kripto Para Basmak Çok Kolay!

Waves ile Kripto Para Basmak Çok Kolay!

Satoshi Nakatomo, 2008 yılında Bitcoin’i çıkardığında kripto para dünyası resmen başladı. O yıl dünya ekonomisi Büyük Durgunluk adı verilen krize gidiyordu.

Satoshi Nakatomo, 2008 yılında ilk Bitcoin’i çıkardığında kripto para dünyası resmen başlamış oldu. O yılda dünya ekonomisi Büyük Durgunluk adı verilen krize doğru adım adım ilerliyordu.

Genel olarak merkezi bankaların ve hükümetlerin krizden çıkış yolu para basmak ve bunu piyasaya sürmek. Ancak bunun aksine Bitcoin, sonu olan bir finansal sistem ortaya koydu. Bitcoin’in ortaya çıkması ile beraber blockchain teknolojisi herkesin kendi kripto parasını çıkarabilmesinin önünü açtı ve bu düşünüldüğü kadar zor bir şey değil.

Kendi Kripto Paranızı Çıkarın

Tutkulu bir mühendisseniz kendi kripto paranız için gerekli olan kodu sıfırdan başlayarak kendiniz yaza bilirsiniz. Yenilikçi konseptleri göz önünde bulundurarak mevcut kompleks problemleri çözerek kendi yolunuzu açabilir ve yeni çözümler sunabilirsiniz. Ancak elinizde güçlü kaynaklar ve yeteri kadar vakit olmadığında bunu başarmak son derece zor.

Diğer taraftan açık kaynaklı yazılımlar programcıların kendi yazılımlarını çıkarmaları ve bunu paylaşmaları için son derece popüler bir yöntem. Projeler GitHub gibi herkese açık platformlarda yer alıyor. Bu projeler herhangi bir lisans anlaşması olmadan herhangi bir kişi tarafından indirilebilir, değiştirilebilir ve açık kaynaklı olarak yeniden yayınlanabilir. Bugün Bitcoin’i alıp bunu kendi paranız için altyapı olarak kullanabilir ve kendi kripto paranızı çıkarabilirsiniz. Litecoin’in arkasındaki isim Charlie Lee, Litecoin’i bu şekilde çıkardı. Bitcoin’i aldı ve blok büyüklüğünde bazı değişikler gerçekleştirerek farklı bir proje olarak tekrar çıkardı. Litecoin, Bitcoin’in daha hızlı ve ucuz bir alternatifi olarak kullanılabiliyor.

Litecoin gibi kaynak kodları kendilerini hard forklardan ayırarak yeni ağ düğümleri ile karşımıza çıkıyor. Hard fork, kısaca orijinal bir projeyi güncelleyerek, ana coinin kodunu temel alan ve aynı orijinal blockchain üzerindeki aynı düğümleri kullanmak anlamına geliyor. Tıpkı Bitcoin gibi Litecoin’in de kaynak kodları GitHub’da yer alıyor.

Waves ve Ethereum ile Token Basmak

Ethereum ağı, kullanıcıların diğer coinlerin kodlarından ödünç almadan ve sıfırdan kod yazmadan kullanıcıların kolay bir şekilde kendi kripto paralarını çıkarmasını sağlıyor. Ethereum’un ERC-20 standardı kullanıcıların Ethereum blok zinciri üzerinde yer alacak yeni bir token yaratmaları için bir liste sunuyor.

Kripto paranıza ERC-20 token standardını getirmek için gereken, isim, sembol ve kısaltma gibi elementleri kendiniz kodlamanız gerekiyor. Paranız için toplam miktarı belirlemek ve verilen hesaba, mevcut hesabın dönüşünü sağlayacak fonksiyonları belirleme ise bir sonraki adım. Son olarak hesaplar arası para transferi gerçekleştirecek olan fonksiyonları programlamanız yetiyor.

Bu yaklaşımın getirdiği en büyük avantaj kendi blok zinciriniz olmasına gerek olmaması. Tokenınız mevcut cüzdanlarda saklanabilir olacak ve bu sayede yeni bir cüzdan yapmanıza ya da mevcut cüzdanlara ekstra bir özellik eklemenize gerek olmayacak.

Ethereum Organization, bunun nasıl yapılacağını adım adım anlatan bir rehber yayınladı. Waves platformu ise bunu daha kolay hale getiriyor. Waves ile programlama bilgisi olmayan birisi bile kolay bir şekilde kendi kripto parasını çıkarabiliyor.

Ethereum ERC-20 token yatırım kontratları, oyunlar ve daha birçok şey için kullanılıyor. Ancak Waves ile sadece alım satım ve transfer mümkün oluyor. Waves ile yapılan tokenlar resmi bir paraya bağlanabiliyor ve bu şekilde alım satım gerçekleştirilebiliyor. Bu transfer maliyetini düşürürken transferlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

 

CoinCentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir