Ana Sayfa > Haber > Komplo Teorisi! Gerçekten Bitcoin Gizli bir Proje Olabilir Mi?

Komplo Teorisi! Gerçekten Bitcoin Gizli bir Proje Olabilir Mi?

Bitcoin Gizli bir Proje mi?

Bitcoin ve Satoshi Nakamoto hakkında yazılı birçok komplo teorisi var. Bunlardan en yaygını Bitcoin’in “gizli büyük güçlerin” uzun süren bir çalışma sonucu geliştirdiği bir proje olduğu yönünde. Bitcoin tek bir kişi tarafından değil bir grup uzman tarafından geliştirildi yorumlarını da mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta bu teoriler yalanlanmadıkları için uzun bir süre daha varlıklarını korumaya devam edecekler gibi görünüyor. Peki gerçekten böyle bir şey mümkün mü? Ya da neden “gizli büyük güçler” böyle bir şey yaparlar?

Teknolojiye Hazır Olmak Bir Adım İleride Olmak Anlamına Geliyor

Ortak inanışlar, gerçeklerden daha gerçektir. Bu fenomeni esas alarak geliştirilen teknolojilerin sonuçlarının olumlu katkıları hakkında yaratılacak bir algı, bu sonuçların kendisinden daha gerçek olacaktır. Bitcoin’in çıkış amacı çoktan unutuldu. Bitcoin ve Blockchain daha özgür, bağımsız, merkezsiz ve şeffaflığı tartışmaya kapalı bir platform olarak ortaya çıktı. Ancak çok kısa bir süre sonra forklar çıkmaya başladı. Bu forklardan EOS gibi bazıları ana sistemden bağımsızlık ülküsünü kaldırdı. Bazıları merkezsizlik kuralını yok saydı. Bazıları gizliliğin ve mahrumiyetin önemi vardır diyerek şeffaflığa darbe vurdu. Şu anda ortada dolanan sistemlerden Bitcoin dışında hiç biri, ki buna Ethereum’u da dahil ediyorum (En azından Vitalin Buterik var olduğu sürece).

Bitcoin’in amacının unutulmuş olması ve şu anda dünyanın yeni ekonomik sisteminin SEC onayı, devlet yasa düzenlemeleri, banka işlemleri vs. gibi eski düzene hizmet eden kurumların isteklerine göre şekilleniyor olması ileri yönlü değil yerinde zıplayan bir gelişme yaşadığımızın bir numaralı kanıtı. Yani Blockchain teknolojisi elbet sahada yerini alacak. Ancak ortaya çıkışındaki amacından çok daha uzak bir kullanım biçimi ile kullanılacak. Tıpkı barutun tünel kazmak için keşfedilip savaşlarda kullanılması gibi. Bu yeni teknoloji de bazı ülke, topluluk ya da kişilere aşırı derecede güç sağlayıp diğerlerine de bu gücün içerisinde sanal bir özgürlük bırakabilir.

Bitcoin Komplo Teorisi

The Economist 30 Yıl Önce Bu Yılı İşaret Etmiş

1843 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde kurulan ve o günden bu yana dünyanın geleceği hakkında önemli yorumlara yer verilen The Economist dergisi her zaman kapakları ile gündemde kalmayı başarıyor. Bu yılın başında yayınladığı kapak üzerinde onlarca yorum ve teori geliştirildi. Geçen yılın kapağında da çeşitli mesajlar veriliyordu. Ancak kripto dünyasını asıl ilgilendiren kapak bundan 30 yıl öncesine dayanıyor.

1988 yılında The Economist dergisi kapağında, küllerinden doğan bir anka kuşunun boynuna asılı bir coin’i resmetmişti. Coin’in üzerinde 2018 yılı yazılıydı ve manşette “Ortak para birimi için hazır olun” başlığı yer alıyordu. Bunun üzerine 2017 yılının sonlarına doğru Bitcoin’in aşırı derecede değer kazanması, bu Phoenix Coin olarak resmedilen yeni dünya parasının Bitcoin olacağı algısı yaşattı. Bakalım yılın ilerleyen dönemlerinde Bitcoin bu kadar iddialı bir konuma erişebilecek mi?

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir