Ana Sayfa > Haber > Kosta Rika’da Kripto Para ile Maaş Dönemi

Kosta Rika’da Kripto Para ile Maaş Dönemi

Kosta Rika Maaşları Kripto ile Ödenebilir

Kripto paralar, klasik ödeme yöntemlerine alternatif olmak için uğraşıyor. Bunun bir örneği de küçük bir Latin Amerika ülkesi Kosta Rika’da görüldü. Ülkede çalışanlara maaşlarının bir kısmının kripto para ile ödenmesi mümkün olabilir. Ülkenin kanunlarına göre, prensip olarak çalışan maaşlarının bir kısmının Bitcoin ya da herhangi bir altcoin ile ödenmesi yasal. 

Kripto paralar, para olarak değil quasi-para olarak kabul ediliyor. Bu aynı fonksiyonlara, benzer özelliklere sahip ancak farklı bir para anlamına geliyor. Kosta Rika’da kripto para yanlıları bu durumdan son derece memnun ve kripto paraların bölgedeki para akışını arttırarak ülkenin ekonomisini canlandıracağını düşünüyor. Ayrıca bu girişimin ülkede hem çalışan hem de işveren tarafında hızlı bir şekilde yayılacağı düşünülüyor. 

Maaşların Bir Kısmı Ödenebilir

Ülkedeki kanunlara göre asgari ücret sadece resmi para ile ödenebilir. Ancak bir çalışan asgari ücretten fazlasını kazanıyorsa aradaki fark herhangi bir kripto para ile ödenebilir. Bu sistem ülkemizde de ayni ücret olarak biliniyor. Diğer taraftan bu tam anlamıyla yasal bir değişiklik değil ve bu teknolojik gelişimin tüm yararlarından faydalanabilmek için düzenlemede bazı değişikliklerin yapılması gerekiyor. Şu anda Bitcoin ya da herhangi bir altcoin ile ödeme gerçekleştirilemese de bu şirketlerin kripto paralar ile maaş ödeyemeyeceği anlamına gelmiyor. Üstelik ülkede hizmet veren şirketlerin önemli bir kısmı kripto parayı bir ödeme yöntemi olarak kullanmaya sıcak bakıyor. 

Kripto Para ile Maaş Ödeme Nasıl Mümkün?

Kosta Rika, açıkça yasaklanmamış şeylerin zımnen kullanılabileceğine yönelik bir hukuk ilkesi ile yönetiliyor. Bu da hukuken yorumlandığında açıkça yasaklanmamış olan Bitcoin ve diğer altcoinlerin maaş ödemelerinde kullanılabileceği anlamına geliyor. Ülkede aynı yorumdan dolayı quasi-malların, quasi-kontratların kullanımı oldukça yaygın ve bugüne kadar herhangi bir yasal problem meydana gelmedi. Bu da ödeme yöntemi olarak kripto para kullanımının elini güçlendiriyor. Çalışan ilişkileri, ödeme yöntemleri, tazminat ödemeleri her geçen gün daha da değişiyor bu da yeniliklere daha kolay bir şekilde adapte olmayı gerektiriyor. Ülkede başta hukukçular olmak üzere birçok kesim, kripto para trendinin Kosta Rika’ya olumlu etkilerinin olacağını savunuyor.

EthereumWorldNews

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir