tr

Kripto Para Boğa Piyasası Nedir?

Kripto para dünyasında sıklıkla gördüğümüz Boğa Piyasası Nedir ve hangi anlamlarda kullanılıyor. Boğalar ve ayılar neden bu kadar önemli?

Ayı Piyasası Nedir?

Kripto para dünyasına yeni girdiniz ve haberleri okurken sürekli ayılardan ve boğalardan bahsedildiğini görüyorsunuz. Doğal olarak nereden çıktı bu hayvanlar diye düşünebilirsiniz. Daha önceki bir yazımda Ayı Piyasası Nedir sorusunu cevaplamıştım. Şimdi de piyasaya yeni girenler ve terimleri merak edenler için Boğa Piyasası Nedir sorusunun cevabını verip ardından tarihte yaşanan önemli bazı kripto para boğa piyasaları hakkında bilgiler vereceğim.

Boğa Piyasası Nedir?

Kripto para dünyasında kendine özgü birçok anlatım bulunuyor. Aslında ekonomi ve borsa dünyasında bulunanlar bu garip anlatımlara çok da yabancı sayılmazlar. Japon ev hanımlarıyla ilgili bir terim görüp afallamak gayet normal bu dünyada. Şimdilik Japonları bir kenara bırakalım ve kripto para dünyasındaki terimlere geri dönelim. Bir reddit kullanıcısının HOLD (yani satma, tut) yazmak isterken HODL yazması ile başlayan çılgınlık kripto paralar yaşadığı sürece yaşayacak muhtemelen.

Kripto para dünyasında yer alan terimlerden en çok kullanılan ikincisi Ayı ve Boğa Piyasası terimleri olmalı. Bu terimler piyasa dramatik bir biçimde değer kaybettiği ya da kazandığında kullanılıyor. Peki ama neden?

Bu terimlerin kullanılmasındaki neden bu hayvanların saldırı stratejilerinden kaynaklanıyor. Daha önce İspanya'da oldukça popüler bir eğlenme biçimi olan Boğa Güreşlerini izleyenler Boğaların matadorları nasıl yukarı fırlattıklarını görmüştür. Boğalar rakiplerini ekarte etmek için önce boyunlarını aşağı indirir ve ardından çok sert bir şekilde kafalarını yukarı kaldırarak düşmanlarını havaya fırlatır ve bu arada boynuzları ile çok sert bir darbe indirirler. Burada rakibi kripto para borsası olarak gördüğümüzde Boğa darbesi ile piyasanın yukarı fırladığını yani değer kazandığını görüyoruz.

Ayı Piyasası Nedir?

Tıpkı Boğa Piyasası gibi ayıda da durum aynı. Ayıların rakiplerini indirmek için kollarını havaya kaldırarak aşağı doğru sert bir darbe vurduğunu belgesellerden ya da Leonardo DiCaprio'nun başına gelenlerden görmüş olmalısınız. Burada rakip kripto para borsası gibi düşünebilirsiniz. Ayının darbesi ile piyasanın çökmesi yani değer kaybetmesi ayı piyasası olarak isimlendiriliyor.

Bu terimler artık ekonomi dünyasında gerçek anlamlarından daha fazla kullanılıyor. Bu yüzden her gün bu terimleri görmeniz oldukça muhtemel.

Abone olun, haftalık bültenimiz e-postanıza gelsin

“” için 0 cevap

 1. grafiker dedi ki:

  yazı için teşekkürler. Xrapid güvenli mi acaba? size soruyorum @Coinmoz. teşekkürler

  • Coinmoz dedi ki:

   Selamlar, xRapid test aşamalarından başarıyla geçmiş olmasına rağmen henüz gerçek banka işlemlerinde “sürekliliği” ciddi bir testten geçmedi. Burada önemli olan konulardan biri süreklilik. Medyada dolanan saniye/işlem oranları hep kısa süreli testler sonucunda ortaya çıkan maksimum değer üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu değerleri yarım saat ve üzerinde korumak henüz mümkün olmadı. Ancak xRapid yeni güncellemeler görecektir. Merkezi olmasına karşın Ripple piyasada uzun zaman var olacak gibi görünüyor.

 2. Etimesgut Mobilya dedi ki:

  Dragonchain mi daha güven Xrapid mi acaba bilgi verir misin Coinmoz ekibi?

Haber bültenine kaydolun, haftalık bültenimiz
e-postanıza gelsin
Sporbahis Giriş