Ana Sayfa > Haber > Kripto Para Borsaları Hakkında Merak Edilenler

Kripto Para Borsaları Hakkında Merak Edilenler

Kripto para borsaları kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştiği platformlardır.

Kripto para borsaları temelinde bir kripto parayı bir diğerine çevirmeye, coin alıp satmaya ve resmi para birimi ile kripto para satın almaya yarayan araçlardır. Kripto para borsaları hem kripto paraların hem de bu platformlarda kullanılan token adı verilen jetonların fiyatlarını belirler. Kripto para fiyatları ise alıcıların ve satıcıların hareketlerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca fiyata etki eden bazı farklı faktörler de bulunmaktadır.

Çeşitli kripto para borsaları farklı seçenekler ve işlevler sunar. Bazıları sadece ticaretle uğraşan kişilere hitap ederken bazı borsalar sadece resmi para ve kripto para değişimine olanak sağlar. Ticaretle uğraşanlara hitap eden kripto para borsaları, resmi para ve kripto para değişimi hizmeti veren borsalara göre daha düşük komisyon ücreti alırlar. Kripto para borsaları ayrıca hesaptaki parayı çekmek için de komisyon alırlar.

Basitçe kripto para borsaları normal borsalar gibi çalışmaktadır. Kripto para borsaları ile borsalar arasındaki tek fark birinde kullanıcılar hisse değişimi gerçekleştirerek para kazanırken diğerinde kullanıcılar yüksek oynaklık gösteren kripto para fiyatlarından para kazanmaya çalışmaktadır.

Kripto Para Pariteleri Nelerdir?

Kripto para pariteleri kullanıcıların değişim fiyatlarından gelir elde etmesini sağlamaktadır. Birçok kripto yatırımcı kripto para yatırımları ile gelir elde etmektedir. Paritede para türünün sırası oldukça önemlidir. Eğer BTC’nin yakın gelecekte USD karşısında değer kazanacağını düşünüyorsanız BTC/USD paritesini almanız gerekmektedir. Burada BTC ilk sırada USD ise ikinci sırada olmalıdır. Eğer BTC’nin USD karşısında değer kaybedeceğini düşünüyorsanız bu sefer almanız gereken USD/BTC paritesidir.

Bazı popüler borsalar resmi paraları bir kenara bırakarak sadece kripto para paritelerini sunuyor. En popüler kripto para pariteleri arasında BTC/LTC ya da LTC/BTC, ETH/BTC ya da BTC/ETH pariteleri yer alıyor. Bu şekilde para kazandıktan ya da kaybettikten sonra işleme son vererek bir yenisini gerçekleştirebilirsiniz.

Neden Kripto Para Fiyatları Borsalara Göre Değişiyor?

Kripto para fiyatları, kripto para borsalarına göre değişiklikler gösteriyor. Bunun nedeni ise borsaların birbirine bağlı olmaması. Kripto para fiyatları, o borsadaki alış ve satış işlemlerine göre değişiklik gösteriyor. Her borsa bitcoin fiyatını kendi bünyesindeki değişim hacmine, doğal olarak kullanıcıların alış ve satışlarına göre belirliyor. Bu da hacmin yüksek olduğu borsalarda daha doğru fiyatlar görülüyor.

Bitcoin’de ya da Ethereum, Litecoin gibi herhangi bir altcoin’de sabit bir fiyat bulunmuyor. Kripto paraların fiyatları sürekli olarak marketin o anki durumuna göre değişiyor. Google ve birçok haber servisi Bitcoin ve diğer coinlerin yekun fiyatlarını gösteriyor. Cointelegraph ise BTC, ETH ve diğer coinler için kendi fiyat endeksini kullanıyor. Cointelegraph’ın fiyat endeksinde en popüler 27 kripto para borsasının ortalama değerleri baz alınıyor.

Fiyat Farklılıklarından Kar Elde Etmek Mümkün Mü?

Farklı borsalarda kripto paraların farklı fiyatlarda olması doğal olarak anlık değişimlerden elde etmeyi mümkün kılıyor. Eğer fiyat farklılıkları komisyon ücretlerinden daha fazla ise bu karlılığı elde etmek mümkün oluyor. Bu da çok az da olsa farklı fiyatlar üzerinden para kazanmayı mümkün hale getiriyor.

En popüler 5 borsada BTC fiyatları göz önünde bulundurulduğunda en fazla %1 ya da %2’lik fiyat farklılıkları gözüküyor. Hacmin yüksek olduğu günlerde ise farklılıklar %5’e kadar yükseliş gösterebiliyor.

Eğer elinizde bulunan Bitcoin’i bir borsada yüksek fiyattan satıp başka bir borsada daha düşük fiyattan almayı düşünüyorsanız borsaların komisyon fiyatlarını göz önünde bulundurmalısınız. Komisyonlar da borsalara göre farklılık gösteriyor ve bu nedenle bazen fiyat farklılıklarından kar elde etmek oldukça önemsiz hale geliyor. Diğer taraftan internette arbitrajları gösteren bazı yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımlar ile küçük karlar elde etmek mümkün. Bu durum tamamen araştırma yapmaya harcadığınız vakit ile alakalı.

Kripto Para Ticaretine Nereden Başlamalıyım?

Kripto para dünyasına adım atmak için önce kripto para satın almanız gerekmektedir. Herhangi bir kripto para borsasına üye olarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınıza yükleyeceğiniz para ile buradan kripto para satın alabilirsiniz. Satın aldığınız parayı da borsanın size verdiği hesaba transfer etmeniz yeterli. Bazı platformlar dolar, PayPal ya da kredi kartı gibi ödemeleri kabul ediyor. Bu şekilde kripto para dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Eğer ticaret yapmak için yeterince paranız yoksa bunu bir kripto para borsasından borç olarak alabilirsiniz. Buna kredili alım satım adı veriliyor. Bu durumda kaldıraç faktörünü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kaldıraç ile gelirinizi arttırabildiğiniz gibi kaybınızı da arttırabilirsiniz.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir