Ana Sayfa > Kripto Para Cüzdan İncelemeleri > Kripto Para Cüzdan İncelemesi 2018 : Edge | Airbitz

Kripto Para Cüzdan İncelemesi 2018 : Edge | Airbitz

En iyi kripto para cüzdanı Airbitz

Edge, yeni adıyla Airbitz, bir yazılım cüzdan sağlayıcısıdır ve merkezi San Diego, Kaliforniya’dadır. Şirket 2013’te kurulmuştur ve varlıklarınızla özel bilgilerinizin güvenliğine yönelik olarak özgün bir anlayış geliştirmiştir. Sunucu güvenliği için üçüncü partilere odaklanmak yerine Edge, ürünlerinin müşteri tarafının üzerinde kullanması kolay bir güvenlik katmanı sağlayarak kontrolü size verir.

Edge cüzdanı hala deneme aşamasındadır ancak beta sürümü aşıldıktan sonra aşağıdaki para birimlerini destekleyecektir:

 • Bitcoin
 • Litecoin
 • Bitcoin Cash
 • Augur REP
 • Wings
 • Matryx

Bunun ötesinde Edge, herhangi bir Blockchain veya parayla çalışabilmelerini sağlayacak bir modüler mimari geliştirmiştir. Cüzdanda yeni bir paranın kullanılabilir olması için, para ekibinden bir geliştiricinin, Edge’in sağladığı basit bir yazılım eki aracılığıyla destek sağlaması yeterlidir.

Airbitz cüzdanı aynı zamanda Shapeshift ile entegredir ve bu sayede kolayca desteklenen para birimleri arasında borsaya varlıklarınızı göndermeden değişim yapmanızı sağlar.

Bu kripto para cüzdan incelemesi, Edge cüzdanının getirdiği yenilikleri, şirket tarihini ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını anlamanız için hazırlanmıştır.

İnsanlar bu cüzdan hakkında ne düşünüyorlar?

Yeni Airbitz cüzdanı hala deneme aşamasında olduğu için, değerlendirenler toplulukta favori bir ürün olup olmayacağı üzerine tartışıyor. Fakat Airbitz cüzdanı birkaç yıldır pazarda bulunuyor ve yüzlerce inceleme alıyor. Bu incelemelerin, piyasaya çıktığı anda cüzdanın ikinci versiyonu (Edge) için de geçerli olacağını varsaymak mümkün.

Edge Kripto Para Cüzdanının Artıları ve Eksileri

İyi Yanları: Airbitz, CryptoCompare ve Google Play mağazası gibi birkaç platformda (5 üzerinden) ortalama 4 yıldız aldı. Birçok müşteri, cüzdanın kolay ara yüzünü övdü ve Bitcoin’e yeni başlayan herkese önerdi. Deneyimli kullanıcılar, cüzdanın (kripto para hareketinin temel ilkeleri olan) güvenlik, gizlilik ve merkezi olmama özelliklerini beğendi.

Kötü Yanları: Şaşırtıcı şekilde, Airbitz hakkındaki şikayetlerin çoğunluğu güvenlik ve kimlik saptama süreçleri hakkındadır. Bazı kullanıcılar uygulama üzerinde Bitcoin almak için vermeleri gereken bilginin miktarından memnun değilken, diğerleri coğrafi konumları nedeniyle satın alma işlemi yapamadıklarından şikayet ettiklerini dile getirdi. Bir ABD şirketi olduğu için, bu önlemlerin yalnızca Para Aklamayı Önleme (ALM) ve Para Gönderme ilkelerine uyum sağlamak için alındığını var sayabilirim.

Edge Cüzdanı Ücretli Mi?

Airbitz’i indirip kullanmak ücretsizdir. Ödemeniz gereken tek ücret, cüzdandan para gönderirken gerekli olan madencilik ücretleridir.

Nasıl çalışır?

Airbitz, bir cüzdandan daha fazlasıdır ve aynısını Edge’den de bekleyebiliriz. Para alıp göndermeye ek olarak, cüzdanınızı şu işlemler için de kullanabilirsiniz:

 • Merkezileştirilmemiş uygulamalara (dapp’lar) giriş
 • Bitcoin satın alma
 • Bitcoin harcama

Edge ile, cüzdanınızı Wings ve Augur gibi Edge Security SDK kullanan dapp’larda doğrulama amacıyla kullanabilirsiniz. Doğrulamak için tüm yapmanız gereken uygulama tarafından sağlanan bir barkodu taramaktır. Bu barkoddan Edge cüzdanınızda normalde tutacağınız paralara ulaşabilir ve transfer edebilirsiniz.

Airbitz cüzdanında Bitcoin satın almanın üç yolu bulunur:

 1. ABD banka hesapları için Glidera
 2. Avrupa banka hesapları için Bity
 3. ABD nakit satın alım işlemleri için LibertyX

Airbitz, bu şirketlerle iş birliği içindedir ve satın alma işlemleri için sizi ara yüzlerine yönlendirir. Bitcoin satın alırken sıkıntı yaşarsanız, Airbitz/Edge desteği yerine ilgili şirkete danışmalısınız.

Cüzdan uygulamasında Bitcoin harcamanın yollarını sağlamak için Airbitz ayrıca Card for Coin Inc. ve Bitrefill ile de iş birliği yapmaktadır. Bitcoin’inizi süpermarkette veya Starbucks’ta harcayabilir ve alışveriş yaptığınız her seferde %20’ye varan indirimler elde edebilirsiniz. Bu, popüler mekanlarda kolayca harcama yapmanızı sağlayarak kripto para tutmaya ek bir değer getiren bir avantajdır.

Airbitz/Edge yalnızca iOS ve Android cihazlarında kullanılabilmektedir ve şirket, bir web ara yüzü açmak gibi bir planlarının olmadığını açıklamıştır. Bu, sizi internet sitesi altyapılarında yaygın olan hesaba sızma saldırılarından korumak içindir. Bazı kişiler bunu olumsuz bir özellik olarak görse de bence bazı özellikler pahasına da olsa şirketin hesabınızın güvenliğine adanmışlığı, saygıdeğerdir.

Edge cüzdanı merkezsiz bir şekilde kurulmuştur ve bu da hiçbir üçüncü taraf şirketin varlıklarınıza veya hesap bilgilerinize erişimi olmadığı anlamına gelir. Edge şirketinin kendisinin dahi bu bilgilere erişimi yoktur.

Bunun yerine, özel anahtarlarınız, halka açık adresleriniz ve işlem geçmişiniz cihazınızda yerel olarak oluşturulur. Bu veriler daha sonra şifrelenir ve eşler arası bulut sağlayıcılarında saklanır.

Şirket yok olsa veya sağlayıcılar bozulsa dahi, varlıklarınıza ulaşabilirsiniz. Bu da şirket ve borsaların bazen varlıklarınızı alıp ortadan kaybolduğu bir endüstride önemli bir güvenlik katmanı oluşturur.

Destek Nasıl Sağlanır?

Bu cüzdan için müşteri desteği üst düzeydedir. Google Play mağazasındaki incelemeleri okurken yardım isteyen her bir kullanıcıya şirketten bir kişi tarafından yanıt verildiğini fark ettim. Bu yanıtlar yalnızca ilgili bilgileri içermiyordu, aynı zamanda müşteri sorun yaşamaya devam ederse iletişime geçebileceği bir elektronik posta adresi sunuyordu.

Airbitz’in internet adresinde bir Sıkça Sorulan Sorular listesi de mevcut ve bu listede hesap kurtarma ve sorun giderici gibi yaygın konular yer almakta. Birçok incelemede müşteriler, destek ekibinin her zaman yardımcı oldukları ve gönderilen elektronik posta destek isteklerine yanıt verdiklerini dile getirmekte.

Airbitz/Edge’in sezgisel bir ara yüzü var ve bu kriptoya yeni başlayanlar için oldukça rahat bir izlenim bırakıyor. Aynı zamanda hala en üst düzey güvenlik ve kullanışlılık sağlıyor. Bu gerçekten önemli bir konu. Göründüğü kadarıyla Edge cüzdanı, şu anki emsallerinden daha iyi bir deneyim sağlayacak. 

STEVEN BUCHKO – coincentral

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir