Ana Sayfa > Kripto Para Cüzdan İncelemeleri > Kripto Para Cüzdanı MetaMask Nedir ve Nasıl Ether Alınıp Gönderilir?

Kripto Para Cüzdanı MetaMask Nedir ve Nasıl Ether Alınıp Gönderilir?

MetaMask Nedir? Kripto Para Cüzdanı

Bu makalede MetaMask aracının ne olduğundan, ne için ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz. Bu yazının içeriğini daha iyi anlayabilmek için lütfen şu makaleleri okuyunuz:

MetaMask Nedir – Giriş

MetaMask, internet uygulamalarının Ethereum’un Blockchain platformuyla iletişimini kolaylaştıran bir Google Chrome, Vivaldi, Opera ve Firefox tarayıcı uzantısıdır. Diğer bir deyişle MetaMask, tarayıcınızın cüzdanıdır.

Resmi internet sitesinden indirebilir veya Google Chrome’un kripto para dostu özellikleri olan fork’u Brave tarayıcısını edinebilirsiniz.

İndirmeden hemen önce uygulama sizden bazı izinler isteyecektir:

Kopyala/yapıştır emirleri üzerinde tam kontrol isteyecektir. Ayrıca dış kaynaklarla (internet siteleri ve blockchain nodları) ile iletişim izni ve ziyaret ettiğiniz her internet sitesinin içeriklerini görüntüleyip üzerinde değişiklik yapma opsiyonunu isteyecektir. Diğer bir deyişle her şeyi isteyecektir. Arkasında saygın bir kuruluş olduğu sürece endişelenecek bir şey yoktur. Yine de bu izinleri akılda tutmakta fayda var – zararlı bir yazılımın ünlü bir uzantıya sızıp hasara yol açması görülmemiş değildir.

MetaMask Tarayıcı Uzantısının Kurulumu

Kurduktan sonra uzantının simgesi araç çubuğunda kullanılabilir olacaktır. Bu simgeye tıklamak kullanıcı ara yüzü pop up’ını ortaya çıkaracaktır. İlk ekranda deneme yazılımı kullandığınıza ve MetaMask ile üretip kullandığınız adresin MetaMask’ten çıkmadığınız sürece ziyaret ettiğiniz her sayfada görünür olacağına dair bir uyarı alacaksınız.

Sonraki ekranda Kullanım Koşulları çıkacak ve olası olumsuz sonuçlardan MetaMask’in hiçbir şekilde sorumlu olmayacağına dair bir uyarı belirecek.

Metni aşağı sürükleyince Kabul Et seçeneğini göreceksiniz. Ardından şifre seçim ekranına ilerleyeceksiniz.

Mist’teki gibi şifre, cüzdanınız hakkında bilgiyi içeren JSON dosyasını şifreleyecektir. Kullanıcı her MetaMask’e girdiğinde şifreyi girmesi gerekecektir.

Şifreyi girdikten sonra MetaMask, yazılım veya donanım hatası nedeniyle tarayıcıya veya cüzdan dosyalarına erişimi kaybetmeniz durumunda üretilen adresleri yeniden üretebilmeniz için gerekli bir kelime listesi gösterecektir.

Bu liste yazdırılmalı ve cüzdanlarınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız güvenli bir mekânda saklanmalıdır. Kâğıt cüzdan kullanmayı düşünebilirsiniz.

MetaMask Hesap Özellikleri

Bu süreç tamamlandıktan sonra tek hesaplı yeni bir ekran açılacak: Hesap 1.

Fare imlecini hesap adına götürürseniz, adını değiştirmenizi sağlayacak Düzenle seçeneği  görünecektir.

Sol üst köşede ağları değiştirebilirsiniz. “Ana Ağ”a tıklayınız ve Ropsten gibi bir tanesini seçiniz. Hesap adının hemen yanındaki üç nokta menüye bağlantı düğmesidir ve hesabınız hakkında Etherscan’deki hesabınızı kontrol etmek (bu yalnızca MetaMask Mainnet’e veya bir halka açık testnete bağlı olduğunda mümkündür) gibi bazı seçenekler sunarlar. Telefonla kolayca bilgilerin taranabilmesi veya kağıt bir cüzdan yazdırabilmek için adresin QR kodunu gösterirler. Adresi (bir cüzdan yazılımına yapıştırmak için) kopyalarlar ve Özel Anahtar Çıkar, açık bir hesaptan özel bir anahtar (şifreden farklı olarak rakam ve harflerden oluşan bir dizidir) yaratmanıza olanak tanır. Bu, cüzdanı başka bir yazılıma aktarmak için çoğu cüzdan uygulamasının oluşturduğu şifrelenmiş JSON dosyası yerine kullanılabilir.

Üç noktanın üzerinde iki buton bulunmaktadır: (şu an için bizi ilgilendirmeyen) ayarlar menüsüne yönlendiren üç yatay çizgi ve kavisli oklarla çevrili bir insan silueti simgesi.  Bu, yeni hesap yaratmanızı veya önceden yaratılmış olanları içeri aktarmanızı sağlayan “Hesap” menüsüdür.

Hesap Yarat seçeneği, UI’de kullanılabilir yeni bir hesap oluşturur.

“Hesabı İçeri Aktar” seçeneği, (önceden bahsettiğimiz seçenekte dışa aktarılanlar gibi) JSON dosyaları veya özel anahtarlarını içeri aktarmanıza olanak sağlayan ekrana sizi yönlendirir. JSON dosyaları genellikle MyEtherWallet veya Mist gibi programlar aracılığıyla oluşturulur. Bu açıkça, bu cüzdanlardan herhangi birinin herhangi başka bir cüzdanın kullanımına uyumlu veriler oluşturabileceği ve böylece varlıklarınızı yazılımda güvende ve taşınabilir tutabileceği anlamına gelir.

Transfer İşlemleri : Coin Gönderme ve Alma

Şimdi de biraz Ether alıp göndermeyi deneyelim.

Öncelikle, Ropsten ağına geçelim. Eğer bunu henüz yapmadıysanız, MetaMask’teki sol üst menüden Ropsten’i seçiniz. Adresin aynı kaldığına dikkat edin – çünkü bir anahtar çifti oluşturmak için kullanılan algoritma aynıdır ve ağa değil teknolojiye bağlıdır. Bir ağdaki özel bir anahtar başka bir ağdaki cüzdanın kilidini açabilir, bu nedenle Testnet özel anahtarınızı dahi paylaşırken dikkatli olun! Bu hesapların yalnızca bakiyeleri farklıdır. Burada daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Sonra, bu hesap için “Adresi Kopyala” seçeneğine tıklayın.

Ardından musluk sitelerinin birinden ücretsiz Ether alınız – bu siteler bu amaçla özel olarak tasarlanmıştır.

  •       https://faucet.metamask.io tarayıcınızın MetaMask adresini otomatik olarak okur ve Ether’i bu adrese gönderir.
  •       http://faucet.ropsten.be:3001 Ether gönderilecek adresi elle girmenizi gerektirir. Siteyi kullanıyorsanız, önceden kopyaladığınız adresi yapıştırmak için ilk alanı kullanın.

Bu seçeneklerden ikisi de iyidir. Bu musluk siteler gerçek Ethereum Blockchain (Testnet üzerinde değil) kullandığı için varlıkların ulaşması bir dakikaya kadar zaman alabilir.

Hesaplarımızdan birinde Ether’iniz olduğuna göre bir başka hesaba göndermeyi deneyin. Önce yarattığınız hesabı seçip adresini kopyalayın. Sonra Ether hesabına girin ve Gönder’e tıklayın.

Bu ekranda alıcı adresini gireceksiniz. Miktar kısmında 0,1 gibi bir miktar belirtin ve işlem verisi alanını öyle bırakın. Sonraki’ne tıklayın.

Uygulama, imzalamanız için bir işlem (TX) yaratıp size gösterecektir.

Gaz Ücreti ve Gaz Limiti değiştirilebilir ve bu makalede açıklandığı gibi ağdaki meşguliyet oranına bağlıdır. Ropsten ağında, varsayılan ayarlarda iki değer de uygundur. Reddet’e basmak TX’i iptal edecek ve sizi önceki ekrana aktaracaktır. Yeniden Başlat, herhangi bir değişiklik yaptıysanız değerleri varsayılana dönüştürecektir. Gönder, gönderimi gerçekleştirecektir.

En fazla birkaç dakika içinde işlem onaylanmış olacaktır.

MetaMask ile Kullanılabilecek Para Birimleri

MetaMask’ın para birimi desteği en iyi deyimle sınırlıdır. Şu anda yalnızca standart ERC20 paralarını, yalnızca kısmi olarak desteklemektedir – MetaMask’ten ERC20 göndermek kolay değildir, yalnızca görüntülemesi nispeten kolaydır. Neyse ki MetaMask hesabı kilitsiz ve açık olduğu sürece aşağıdaki üç sayfadan herhangi biri, açık olan adresinizden para göndermenize olanak sağlayacaktır:

Web3 Uyumluluğu ve Eklentileri

MetaMask uzantısının kilidini açık tuttuğunuz sürece girdiğiniz her siteye Web3j.s enjekte ettiğini unutmamanız önemlidir. Web3, internet sitelerinin Ethereum Blockchain’iyle kolayca iletişime geçmesini sağlayan bir yazılım kitaplığıdır.

Web3 enjeksiyonu kendi başına bir güvenlik tehdidi olmasa da, öyle olamayacağı anlamına gelmiyor. Ziyaret ettiğiniz tüm internet siteleri giriş yaptığınız zaman MetaMask Ethereum adresinizi görmekle kalmıyor. Ayrıca birisi Web3’e, MetaMask’in kendisine ve hatta ziyaret ettiğiniz internet sitesinin kendisine zararlı birtakım kodlar girerse paylaşmak istediğinizden daha fazla özel bilgiyi elde edebilir (internet adresindeki kullanıcı bilginiz ve bunun Ethereum adresiyle bağlantısı, bu şekilde kimlik bilgileriniz ele geçirilebilir).

Bu nedenle bu cüzdanınızda küçük miktarlarda Ether saklamanız ve MetaMask’i yalnızca temiz, başka uzantılar olmayan bir tarayıcıda kullanmanız önerilir.

Daha sonraki bir yazımızda Web3’ten detaylı olarak bahsedeceğiz.

Kripto Para Cüzdanı MetaMask – Sonuç

Uygulama, Ethereum blockchain kullanmak ve tarayıcınızda Ether tutmak için çok pratik bir çözümdür. Bazı güvenlik meseleleri bulunsa da MetaMask, basitlik ve kullanım kolaylığıyla blockchain teknolojisi ve genel olarak kripto paranın yaygınlaştırılmasına büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır (kendi özel blockchain’inizi yönetmekle ilgili bir yazımızda bununla ilgili bilgiler göreceksiniz).

_____________________________________________________

Tüm kripto para cüzdanı incelemelerimiz için ; Kripto Para Cüzdanları

_____________________________________________________

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir