Ana Sayfa > Haber > Kripto Para Cüzdanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kripto Para Cüzdanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kripto Para Cüzdanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kripto para ticareti yapmak ya da yatırımlarınızı biriktirmek için hangi kripto para cüzdanını seçeceğiniz çok önemli. Herkesin titizlikle karar verdiği bu konuda en önemli kriterlerden biri güvenlik, ikincisi ise kullanım kolaylığı.

Güvenlik Kripto Para Cüzdanı için Olmazsa Olmaz

Bir kripto ara cüzdanını seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus güvenlik kuşkusuz. Dijital para birimlerinin son zamanlarda uğradığı siber saldırılar kullanıcıları tedirgin ediyor ve her yatırımcı en önemli unsur olarak en üst derecede güvenlik sağlayan cüzdanları tercih etmeye çalışıyor. Siber saldırılar sonucu milyarlarca dolarlık kripto para çalınmasıyla sonuçlanan çok ciddi siber saldırılar gerçekleşti. Bunlara örnek vermek gerekirse, 2018 yılında NEM bir siber saldırıya uğradı ve 500 milyon dolar değerinde NEM tokeni çalındı. Bunun yanı sıra yine 2018 yılında Coinrail ve Bithumb siber saldırıya maruz kaldı. Bütün bu saldırılarda hackerların ilk hedefi çevrimiçi cüzdanlar oldu.

Hal böyle olunca yatırım için en üst derecede güvenliğe sahip cüzdanları kullanmak en mantıklı hamlelerden biri haline geldi. Bu aşamada cüzdanın güvenliğinin yüksek olup olmadığını anlamak için iki faktöre sahip olması gerektiğini unutmamalıyız. Bunlar kimlik doğrulama (2FA) ve çoklu imza (çoklu imza protokolü).  2FA ve çoklu imza, cüzdanda saklanılan kripto varlıklarınıza gelişmiş koruma sağlayan ek güvenlik katmanları. 2FA, normal pin/parolaya ek olarak ikinci bir güvenlik kodu ister. Çoklu imza ise herhangi bir işlemin cüzdanınızda onaylanmadan önce güvenilir bir tarafın ek izin vermesini ister.

Kullanım Kolaylığı İlgiyi Artırıyor

Optimize edilmiş kullanıcı ara yüzü ve birden çok kripto para birimi saklayabilme özelliği bir cüzdanın kullanım kolaylığına önemli ölçüde katkı sağlar. Gerçekten iyi bir cüzdan açıkça belirtilen satın al ve sat kelimelerini kullanması ile kolay bir kullanım sağlar. Bununla birlikte sanal para birimleri alışverişi esnasında herhangi bir hata vermemelidir. Bu faktörler göz önüne alındığında 2018 yılında piyasaya sürülen en iyi beş kripto para cüzdanına bir göz atalım:

Naga Wallet

Naga Wallet birinci sınıf bir kullanıcı ara yüzü ve şifreli alım satım işlem kolaylığı açısından en iyi cüzdanlardan biri diyebiliriz. Naga Wallet ayrıca tüm önemli kripto para birimini destekliyor ve kripto para uyumluluğunun yolunu açıyor.

Ledger Nano S

Ledger Nano S tartışmasız piyasada yer alan en iyi güvenlik donanımına sahip cüzdan. Bilgisayar gereksinimini ortadan kaldıran yerleşik bir ekrana da sahip. Bunun yanı sıra çoklu jeton desteği, PIN kodu ve yedekleme özellikleri de var. Tek dezavantajı ise diğerlerine göre pahalı bir cüzdan olması.

Exodus

Exodus göz alıcı bir tasarıma sahip zengin ve kullanışlı bir ara yüze sahip. Temel özellikleri arasında tek tıklamalı değişim ve çoklu para desteği var.

JAXX

Jaxx hala Windows ve Linux işletim sistemleriyle uyumlu ama piyasadaki lider mobil tabanlı cüzdanlardan biri. Sorunsuz bir şekilde cüzdan oluşturabilme işlemi ve çoklu depolama avantajları bulunuyor.

Electrum

Electrum piyasadaki en güvenilir yazılıma sahip cihazlardan biri. Electrum Android, Windows ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. 2FA ve şifreli anahtar gibi birinci sınıf güvenliğe sahip, hızlı ve hafif. Dezavantajı ise sadece Bitcoin depolayabiliyor olması.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir