Ana Sayfa > Haber > Kripto Para Depolamasında En Sık Yapılan Hatalar

Kripto Para Depolamasında En Sık Yapılan Hatalar

Kripto Para Cüzdanı

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre 4 milyondan fazla Bitcoin yanlış bir şekilde saklandığı için erişilemez hale geldi. Üstelik yapılan bu hatalar son derece basit hatalar. Bitcoin ve diğer kripto paraların fiziksel paralara göre büyük avantajları bulunuyor. İnternet üzerinden finansal bir işlem ya da sıradan bir bilgi alışverişi sırasında siber saldırganların müdahalesine uğramak ya da sıradan bir güvenlik açığından dolayı veri kaybı yaşamak son derece mümkün. Diğer taraftan Blockchain ise kripto para transferlerinin kayıtlarının tutulduğu halka açık bir kayıt defteri. Blockchain, bloklardan oluşan bir zincir ve her blok bir önceki bloğun bir izi olarak görev yapan hash kodunu içeriyor. Bu süreç ilk bloğa kadar uzanıyor. Kullanıcılar Blockchain defterini indirip, geçmişi görebiliyor. Bunun içerisinde yapılan tüm transferler, miktar, gönderilen hesap, alıcı hesap ve diğer bilgiler de yer alıyor. 

Kripto Para Cüzdanı ile En Sık Yapılan Hatalar

Kripto paraları birçok saklama yöntemi bulunuyor. Günümüzün en popüler depolamalarından bir tanesi Coinbase. Coinbase gibi çevrimiçi cüzdanların problemi giriş için özel bir anahtar gerekiyor. Özel anahtar bilgisini paylaşmamak gerekiyor. Ancak bu anahtarlar herhangi bir yere not alınabiliyor. Bu not kaybedildiğinde cüzdandaki kripto paralara bir daha erişim şansı kalmıyor. Ayrıca bu notlar kolay bir şekilde çalınabiliyor. Yeni kripto para sahipleri paraları cüzdanlarındayken kendilerini güvende hissediyor ve sadece kendi anahtarlarıyla girebileceklerini zannediyorlar. Ancak bu tarz çevrimiçi cüzdanlar siber saldırganlar için kolay hedefler. Kullanıcıların kripto para aldıktan sonra bunları internete kapalı bir ortamda saklamaları tavsiye ediliyor. Bu kripto para yatırımı için en güvenli saklama yöntemi. 

Bir diğer önemli nokta ise insanların sürekli olarak bir şeyler kaybetmesi. Bir miktar kripto paraya sahip olduğunuzu kanıtlamanın tek yolu kriptografi anahtarlar. Bu anahtarı kaybettiğinizde yaptığınız bütün kripto para yatırımı da kayboluyor. Kullanıcıların yeni bir şifre ya da PIN alabileceği Blockchain müşteri hizmetleri bulunmuyor. Kriptografik anahtarların son derece karmaşık olması aynı zamanda hatırlaması zor bir hale getiriyor. Bu tarz bir anahtarı bir bilgisayarda, word dosyasında ya da kişisel bir bilgisayarda saklamak son derece tehlikeli. Bu noktada yapılması gereken şey bu anahtarların yazdırılması. Bu şekilde hesapların ortaya çıkması ve çalınması ortadan kalkıyor. Bilgisayarlar bozulabiliyor ya da hard diskler yanabiliyor. Bu yüzden güvenilmezler. Cüzdanın daima yazdırılıp saklanması gerekiyor. 

Yapılan bir diğer hata ise bir telefonda ya da bilgisayarda yavaş, stabil olmayan ve düşük güvenlikli internet ile kullanılan uygulamalar. Bu uygulamalar sadece kolay bir şekilde ele geçirilmiyor aynı zamanda uygulama çöktüğünde çeşitli problemlere de neden olabiliyor. Düşük miktarlı ödemelerde uygulamalar son derece pratik ancak büyük çaplı yatırımların saklanması doğru değil. Veri kayıplarından ya da saldırganlardan etkilenmemek için en etkili depolama yöntemi soğuk depolama. Bunun için kripto paranızı bir flash bellekte, herhangi bir medya depolayıcıda, bir kağıtta ya da çevrimdışı bir kripto para donanımında saklamak her zaman güvende olmanızı sağlamaktadır. 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir