Ana Sayfa > Haber > Kripto Para Dolandırıcılarından Nasıl Korunabiliriz?

Kripto Para Dolandırıcılarından Nasıl Korunabiliriz?

Kriptolarınızı Güvende Tutmanın Yolları

Son yıllarda kripto para sektöründen para kazanmak oldukça karlı bir iş oldu. Çok küçük miktarlarla bu sektöre giren kişiler bile paralarının katlamayı başardılar. Hal böyle olunca, dolandırıcılar da iş başına geçti. Son yıllarda dolandırıcıların en önemli hedefi kripto para piyasası oldu. Peki bu dolandırıcıların tuzağına düşmemek için bizler neler yapabiliriz?

ETH Vermeyin!

Sektörde çok fazla dolandırıcılık projesi var ve bunları birbirinden ayırt etmek gerçekten çok zor.

Kripto para piyasasında dolandırıcılıklar genellikle sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşiyor. Özellikle de Twitter bu konu için ana adres. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin gibi önemli isimler kripto para topluluklarının bu konudan haberdar olmasını sağlamak için “not giving away ETH”  (ETH vermeyin) gibi yazılar paylaşıyorlar.

Aslında bu dolandırıcılık hikayesinin başlangıcı tipik olarak, sosyal medya üzerinden insanlar bir şekilde sizden belirli bir adrese BTC veya ETH göndermenizi isterler. Çünkü bu şekilde size daha fazla ETH veya BTC kazandıracağını vaad eder. Bu çok net bir şekilde aldatmaca gibi görünse de “not giving away ETH” içeren profillerin sayısı bu tür aldatmacaların ne kadar çok kişiye ulaştığını ve kullanıldığını bariz bir şekilde gözler önüne seriyor. Bununla birlikte hediye kazandınız, size hediye gönderilecek gibi yazılara da itibar etmemek gerekiyor. Çünkü hiçbir hediye gönderiminde kullanıcıdan ne para ne de kripto para talep edilmez.

Kripto Para Dolandırıcılarından Nasıl Korunabiliriz?

ICO’larda “Garantili Kazançlar”

Bazı finansal işlemlerde örneğin, tahviller gibi, bankalar belirli bir tutar kar sağlayacağınızın garantisini verirler. Ancak genel anlamda normal piyasalarda bu böyle değildir. Borsada olduğu gibi kripto para piyasasında kar garantisi almanızın imkanı yoktur. Dolayısıyla size alacağınız jetonun bir süre içerisinde belli bir oranda yükseleceğini söyleyen herhangi bir ICO yüksek ihtimalle aldatmacadır. ICO dolandırıcılığı özellikle dünya genelinde belirli düzenlemelerin eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle kripto para piyasasında önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir kripto para biriminin, belirli bir süreç içerisinde belirli miktarlarda değer kazanması elbette ki mümkün fakat dolandırıcılar burada kazanç garanti gibi ifadeler kullanırlar. Bu gibi ifadeleri gördüğünüzde o sayfadan uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu tuzağa düştüğünüzde sizden, dolandırıcının cüzdanına BTC, ETH veya diğer kripto para birimlerinde belirli tutarlarda para göndermenizi talep edecekler. Sonuç olarak ise siz paranızı göndermiş oluyorsunuz ve karşılığında herhangi bir şekilde size jeton gönderimi yapılmıyor.

ICO Dolandırıcılığını Meşru ICO’lardan Nasıl Ayırt Edeceğiz?

ICO projelerinde meşru olanlar, diğer sahte olanlar gibi para iadesi gibi bir garanti vermezler. Bununla birlikte meşru ICO’lar, olumlu değerlendirmelere, KYC ve AML kontrolleri ile onaylanmış ekip üyelerine sahiptirler. Bununla birlikte stratejik ortaklıklar kurma gibi özelliklere sahiptir.

Bulut Madenciliği Dolandırıcılığı

Bulut madenciliği de dolandırıcıların önemli hedeflerinden biri. Aslında bulut madenciliği dolandırıcılığı diğerlerine göre daha meşru görünür ve bazı bulut madenciliği şirketleri para iade garantisi verirler. Tabi ki kripto para birimlerinde ki dalgalanmaları önceden tahmin edemeyecekleri için bu da bariz bir aldatmaca yöntemidir. Bazı sahte bulut madencilik şirketleri ise iade garantisi vermez ve bu şekilde daha iyi gizlenirler. Sadece kullanıcılardan bir abonelik ücreti talep ederler. Zaten, en popüler ve meşru bulut madencilik şirketlerinin bile yatırım için çok karlı olduğu söylenemez. Bulut madenciliği hizmetine girmek isteyenler, bu işin kazanç getirisinin çok fazla zaman alacağını bilmeleri gerekir.

Dolayısıyla kripto para sektöründe yatırım yaparken çok titiz davranmalısınız. Yatırım yapacağınız kuruluşu iyi takip edip, en önemlisi meşru olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Detaylı bir şekilde araştırma yapmadan kısa yoldan kar sağlamak isterseniz dolandırıcıların tuzağına düşebilirsiniz ve elinizde ki paradan da olabilirsiniz.

coincentral

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir