Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > Kripto Para Dolandırıcılığından Korunmak için 5 Adım

Kripto Para Dolandırıcılığından Korunmak için 5 Adım

Dolandırıcılıktan Korunmanın Yolları

Eğer konuya bütün detayları ile vakıf olmayan bir kripto para meraklısıysanız, portföyünüzün büyük kısmının kripto para cüzdanlarınızda bulunuyor olması muhtemeldir. Bu durum güvenli gibi görünse de, zar zor kazanmış olduğunuz paranız saniyeler içinde Mt. Gox gibi bir bilgisayar korsanlığı faaliyetine kurban gidebilir.

Dolandırıcılık Bu Dünyanın Bir Gerçeği

Sahte Vitalikler. Sahte McAfeeler. Yorum yaptığınız Twitter’ın dahi gerçek olduğundan emin misiniz? Mavi tik gerçek mi? Duvarınıza şöyle bir bakınca, @vitalkbuterin’deki “i”nin olmama ihtimali var mı?

Gittikçe artan dolandırıcılıklara ek olarak, bir gecede tüm kripto paranızı boşaltmak için tasarlanmış çokça farklı plan bulunmaktadır.

Şu an için çok kaygılanmanıza gerek yok, çünkü sanal para birimleri daima kontrol edilmesi çok zor sorunlar getirmiştir ve getirmeye devam edecektir. Aynı zamanda bilgisayar korsanlarına, sanal saldırılara veya tek bir hatalı kod parçası yüzünden gerçekleşen varlık kayıplarına açıktır.

Endüstri her ne kadar bankaların yerini almak ve insanlara paranın gücünü vermek üzerine kurulmuş olsa da, kripto sektörüne kaynaklık eden çok güvenilir yan kurumlar bulunmaktadır ve bu yüzden dijital para birimleri finansal güvenlik konusunda rahat bir durumdadır.

Ancak bir kripto para sahibi, güvenliğinizi ele almak zorundadır

Birçok dolandırıcılığın üstesinden gelebilmek ve finansal güvenliğin en doğru şekilde sağlanması için aşağıdaki 5 adımlık liste çok dikkatli okunmalı

1. ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞİFRE OLUŞTURUN.

Cüzdan Şifresi Nasıl Olmalı

Evet. Yapılması gereken en önemli şey bu olsa da insanlar bunu gerektiğince yapmıyor.

Sevdiğiniz kişinin, köpeğinizin en sevdiği mamanın, en sevdiğiniz şehrin veya bir Elvis Presley şarkısından mısrayı şifreniz olarak kullanamazsınız. Şifrenin sonuna birkaç rakam eklemek de çok işe yaramaz. Saniyede 300 MİLYAR şifre çözebilen ve 30 dolara satılan şifre kırıcılar olduğunu unutmayın.

şifre123” gibi bir şifreyi kırmak için ne kadar zaman gerekeceğini kendinize sorun. Zeki olun ve “XcomBiT#3wel1@#45” gibi güçlü bir şifre seçin. Büyük ve küçük harflerin, işaretlerin ve rakamların gelişigüzel bir kombinasyonu olsun.

Önerimiz Google Authenticator veya Authy’yi her girişte kullanarak 2FA’yı her zaman açık tutmanızdır. Tüm siteler için farklı şifreler kullanmanız ve güvenli bir yerde sakladığınız bir kağıda şifrelerin tamamını not almanız önerilir.

Şifrelerinizin resimlerini alıp telefonunuzda saklamayın. Soğuk depolama yapmanız doğru olur. Bir yazılım cüzdanı edinin ve güçlü şifre ve imzalar üretmek için kullanın.

2. İŞLEM YAPMADAN ÖNCE HER ZAMAN TEST EDİN.

Endüstri hala oluşma aşamasında olduğu için ve girdiğiniz adresin yanlış olması durumunda (bu şekilde milyonlar kaybedilmiştir) tüm paranızı sonsuza dek kaybetme riski nedeniyle, bir işlem yapmadan önce çok küçük bir miktar göndermeniz önerilir. Kredi kartlarının aksine Bitcoin’de geri ödeme olmadığını unutmayın.

Adresleri tek tek yazmaya veya farklı sekmeler üzerinde çapraz kontrol etmeye kalkışmayın. Daha akıllıca olanı, adresi kopyalayıp yapıştırmak veya mümkün olduğu her zaman QR kodlarını taratmaktır.

3. GERÇEKLE SAHTEYİ AYIRT EDİN.

Önünüzde duran ekrandaki her bilgiyi almak için gözünüzü olabildiğince açın. Girdiğiniz site gerçekte neresi? Antivirüs programınızın tespit ettiği kötü amaçlı bir site mi? Yanlış yazılmış veya gizlenmiş bazı harfler içeren dolandırıcı bir Binance sitesi mi? Yoksa sadece göze yanlış gelen bir site mi?

Gözünüze ve içgüdülerinize güvenin ve dolandırılmamak için her şeyi tekrar tekrar gözden geçirin. En iyi yöntemler daima kullandığınız siteleri sık kullanılanlara eklemek ve sitelere daima bu işaret çubuğundan giriş yapmaktır. Ayrıca MetaMask gibi bir uzantı kullanabilirsiniz, sahte bir MyEtherWallet’i otomatik olarak tespit edecektir.

Bir Trezor veya Ledger satın alıyorsanız, doğrudan Amazon veya doğrulanmış bir satıcıdan alın. Asla Ebay’den veya ikinci el satış yapılan bir siteden almayın. Eğer bunu yaparsanız cihazın tehlikeli olma ve tüm özel şifre bilginizi dolandırıcıya gönderme ihtimali bulunmaktadır. Böyle olursa aldığınız en iyi güvenlik önlemleri işe yaramaz.

4. SOĞUK DEPOLAMA KULLANIN.

Başka bir dondurucu almaktan bahsetmiyoruz. Bu bağlamda “soğuk”, çevrim dışı anlamına geliyor. Paranızı tutmak için bir yazılım cüzdanı alın veya kağıt cüzdan olarak tutmak için cüzdanınızı yazdırın. Bunun gibi küçük ve basit adımlar portföyünüzü güvende tutmaya ve içinizi rahatlatmaya yardımcı olur.

5. GÜVENMEYİN. DOĞRULAYIN.

Dolandırıcılık site ve hizmetlerini listelemek için özel olarak yaratılmış birkaç çevrim içi hizmet vardır. Örneğin Badbitcoin.org, kullanıcılar tarafından doğrulanmış veya rapor edilmiş dolandırıcılıkların geniş bir listesini sunmaktadır.

Yeni bir diğer hizmet de Twitter’de @thatsascam olarak bulunmaktadır. Bu bot istenmeyen hesapları tespit ederek sizi bilgilendirir. Aynı zamanda sahte görünen takipçi/takip edilen oranını kontrol eder ve mümkün olandan çok daha fazla retweet içeren hesapların izini sürer. Şiddetle tavsiye edilir.

Güvende kalmanız dileğiyle.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir