Ana Sayfa > Haber > 30.07 – 05.08 | Kripto Para Dünyasında Geçen Hafta Neler Yaşandı?

30.07 – 05.08 | Kripto Para Dünyasında Geçen Hafta Neler Yaşandı?

Kripto para dünyasında bu haftanın dikkat çeken olayları

Geçtiğimiz hafta kripto para dünyasında önemli gelişmeler oldu. Çin hükumeti şifre bilimcileri işe alacağını duyurdu. McDonald’s da Maccoin çıkaracağını açıkladı. Bitmain giderek daha da zengin oluyor. Tüm bunlar ve daha fazlası bu haftanın önemli gelişmeleri arasında yer alsa da belki de en önemli gelişme profesör Paul Krugman’ın The New York Times’da yayınlanan kripto para karşıtı görüşleri oldu.

Vitalik Buterin Daha Fazlasını İstiyor

Pazar günü Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, kripto paraların Wall Street’e girmesi için harcanan enerjinin, kripto paraların yaygınlaşması için harcanandan daha fazla olduğunu açıkladı. Buterin, kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada BTC/ETH gibi yatırım fonlarına harcanan zamanın, insanlara kripto paraların yaklaştırılması için harcanması gerektiğine değindi.

Bitmain Her Geçen Gün Zenginleşiyor

Bu haftanın en büyük haberlerinden birisi de Bitmain’in değerini 2 milyar dolar artırması oldu. Çinli madencilik devi böylelikle yaklaşmakta olan IPO’ya 14 milyar$’lık değeri ile girecek. Bitmain tarafından yapılan açıklamaya göre şirket sadece 2018’in 1. çeyreğinde 1.1 milyar$ kar elde etti. Aynı dönemde toplamda 1.3 milyar$ değerinde Bitcoin madenciliği yapıldı. Görünen o ki dijital para madenciliği yapmak yerine bunu yapmaya yarayan aletleri satmak daha fazla kar elde ettiriyor. Bitmain’in IPO’sunun ne zaman gerçekleşeceğine dair herhangi bir kesin bilgi olmasa da bu çok yakında gerçekleşecek.

McDonald’s, Kripto Para Birimi Maccoin’i Duyurdu

Bu hafta, Big Mac’in 50. yılını kutlayan McDonald’s kısıtlı sayıda Maccoin çıkaracağını duyurdu. 2 Ağustos tarihinden itibaren Amerika’daki 14.000 restorandan Big Mac alan müşteriler Maccoin kazanacak. Bu Maccoin’ler ile Amerika ve 50 ülke de ücretsiz Big Mac alınabilecek. Şirket, 50’den fazla ülke de 6.2 milyon Maccoin dağıtılacağını duyurdu.

Poloniex Soruşturma Altında

Delaware merkezli kripto para borsası Poloniex’e Amerikan Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma bir grup kullanıcının kendi hesaplarına erişememesi sonucunda başlatıldı. Amerikan Adalet Bakanlığının, Yatırımcı Koruma Birimi, aktif Poloniex kullanıcılarına, hesaplarına girmekte zorluk yaşadıkları takdirde kendilerine bildirmeleri için mail gönderdi.

Çin Kriptograf Arıyor

Cuma günü, Çin daha fazla sansür uygulayabilmek için uzman kriptograf aradığını duyurmuştu. İş ilanı, Radyo ve Televizyon Kurulu altında yer alan Çin Yayın Araştırma Kurulu tarafından verildi. İş ilanında işe alınacak olan elemanın kriptografi alanında uzman ve Blockchain ile kripto para teknolojilerinde çalışmaya yatkın olması gerekliliği yer aldı. İlana göre işe alınacak olan eleman kripto para algoritmaları ve optimizasyonlarında uzmanlık yapacak. İş tanımında ayrıca farklı kriptografi uygulamalarından gelecek saldırıları izleyecek araçların geliştirilmesi de yer alıyor.

Jeju Belediye Başkanı Bitcoin Cüzdanı Kullanıyor

Güney Kore’nin Jeju şehrinin belediye başkanı Won Hee-ryong, kendi bölgesinde kripto paranın kullanımını yaygınlaştırmak için Bitcoin ve Bitcoin Cash ile bazı planlarının olduğunu duyurdu. Won Hee-ryong, Jeju adasını, Güney Kore’nin kripto para vadisi yapmak istiyor. Üstelik meclis ile gerekli anlaşmalar da yapıldı. Won, Bitcoin CEO’su Roger Ver ile projenin hayata geçmesi için görüşmelere başladı. Görüşmelerde Roger Ver, Won Hee-ryong’a akıllı telefonuna Bitcoin cüzdan uygulamasını nasıl indireceğini ve kurabileceğini gösterdi.

Paul Krugman Yine Yanılıyor

Bu haftanın en çok ses getiren haberlerinden birisi de Paul Krugman’ın The New York Times’da yayınlanan makalesi oldu. Profesör Krugman, kripto para fikrini ağır bir şekilde eleştirdi. Krugman, spekülatörlerin Bitcoin’in aslında değersiz bir şey olmasından korktuğu anda, Bitcoin’in değersiz hale geleceğini açıkladı.

Bitcoin

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir