Ana Sayfa > Haber > Kripto Para Madenciliği Rehberi – Donanım ve Masraflar

Kripto Para Madenciliği Rehberi – Donanım ve Masraflar

Kripto para madenciliği rehberi

Kripto paraların popüler hale gelmesi ve artık devasa bir endüstri oluşturmuş olması ve her geçen gün işlem sayısının sürekli olarak artıyor olması daha fazla madenciye ihtiyaç duyulması anlamına geliyor. Beş yıl kadar önce henüz Bitmain gibi dev tesisler kendi ürünlerini geliştirmeye başlamadan önce madencilikten para kazanmak çok daha kolaydı. İşlem sayısının artması ile çok daha fazla insanın devreye gireceği beklenirken bu iş için açılan dev tesisler ortalığı karıştırdılar. Özellikle enerji masrafları çok düşük olan bölgelere kurulan bu kripto para madenciliği tesisleri pek çok alanda rekabeti olanaksız hale getiriyor.

Ancak yine de henüz çok geç sayılmaz. Blockchain teknolojisinin tam olarak ne yönde evrileceği belli değil. Hatta şimdiden ana kollara ayrılmış durumda olan teknoloji ileride bir gün dev tesislerin varlığına olanak tanımayan bir hale gelebilir. EOS ile Houbi arasında yaşanan oy ve delege olayları ve Bitmain’in Bitcoin üzerinde %51 atak saldırısı yapabilme ihtimalinin doğması geliştiricileri böyle büyük tesislere izin vermeyen bir yapıyı düşünmeye itecektir. Son olarak Tron’un içerik paylaşım platformu ola Bittorent için ödül mekanizması geliştirmesi yeni döneme renk katacak. Şimdi muhtemelen içerik depoları oluşturulacak ve bu şekilde para kazanan tesisler türeyecek. Yani aslında veri paylaşımı ve işlemci gücü ile önümüzdeki dönemde para kazanmak mümkün olabilecek.

Evde Kripto Para Madenciliği Donanımı Maliyeti

Kasa : Aslında madencilik yapmak için bir kasaya ihtiyacınız olmayabilir. Ancak daha derli toplu bir görüntü, tozdan pislikten uzak bir donanım ve daha az gürültülü bir atmosfer için bir kasa hiç fena olmaz. Eğer bir kasa almayı tercih edecekseniz uzmanlar en iyi tercihin bir alüminyum kasa olduğunu söylüyorlar. Oyun kasaları yeterli olabilir.

Maliyet : 600 – 1000 TL

Kripto para maden ana kartı

Anakart : Kripto para madenciliği için kullanacağız donanımın ana karta uyumlu olması gerekiyor. Daha doğrusu ana kartın bu donanıma uyumlu olması gerekiyor. Seçeceğiniz ana kart 4 ya da 8 PCI-E yuvalı olmalı. Bu şekilde daha fazla PCI-E bağlayarak daha fazla hash gücü elde edebilirsiniz. Gigabyte GA-EP35-DS3L ve Asus P5Q Deluxe gibi ana kartlar işinizi görecektir. Daha ucuz ürünler arayanlar için de Z270 tabanlı Gigabyte GA-Z270P-D3 oldukça uygun bir ürün.

Maliyet : 700 – 1200 TL

İşlemci : Z270 uyumlu bir sistem için Celeron G3930 ve Core 2 Duo E7300 CPU hem ucuz hem de kaliteli tercihler olacaktır. Intel Core i3, i5, i7 gibi çok çekirdekli işlemciler Monero gibi Cryptonight algoritması kullanan kripto para birimleri için daha etkili bir kullanım doğuracaktır.

Maliyet : 300 – 700 TL

RAM : Madencilik için 4GB RAM yeterli görülüyor. RAM konusunda dikkat edilmesi gereken kullanılacak tüm donanımların uyumlu olması açısında DDR3 ya da DDR4 seçeneklerini diğer cihazlara göre belirlemek. DDR3 daha ucuz olacaktır. Ancak almışken 8GB almak da faydalı olabilir.

Maliyet : 250 – 400 TL

Hard Disk : Hard diskler sadece log kaydına yarayacağından çok büyük ya da çok hızlı bir donanım almanıza gerek yok. Eğer maliyeti düşürmek isterseniz şansınız hard disk alımında kullanabilirsiniz. İkinci el bir cihaz bile yeterli olacaktır. 50 GB ya da üstü madencilik için yeterli. Ancak içerik paylaşımı için de ayrıca kullanmak isterseniz daha yeni donanımlar gerekebilir.

Maliyet : 200 – 400 TL

Kripto Madenciliği için En Önemli Parçalar

Güç Kaynağı : Madenci cihazımızın en önemli parçalarından biri olacak güç kaynağı konusunda her zaman daha iyisini almak daha verimli bir üretim sağlayacaktır. Güç kaynaklarında kalite göstergesi olarak Plus, Plus Bronze, Plus Silver, Plus Gold ve Plus Platinum sınıflandırması kullanılıyor. Plus Gold kategorisi madencilik için en uygun görünen klasman. Plus Gold 750 watt bir ürün işinizi görecektir.

Maliyeti : 450 – 800 TL

Ekran Kartı : Geldik madencimiz için en önemli parçaya. Ekran kartı uzak ara bu cihazın en önemli donanımı olacak. Ekran kartlarının doğal olarak ana karta göre seçilmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu ekran kartlarını almadan önce mutlaka hangi altcoin’i kazmayı düşündüğünüzü önceden planlamanız faydalı olacaktır. Örneğin Zcash ve Bitcoin Private gibi Equihash coinleri kazmayı düşünüyorsanız NVidia GTX serisi bu iş için daha fazla öneriliyor. Ethereum gibi kripto paralar Ethash kullandığından RX580 ekran kartı 30 Mhash/s güce ulaşabiliyor. Aynı işi GTX 22 Mhash/s kapasite ile yapabiliyor. NVidia kartların daha az enerji harcadığını da ekleyelim.

Nvidia ürünleri : Nvidia GTX 1050 Ti (15−16 Mhash/s, 190 Sol/s, $180−$210), GTX 1060 6GB (20−22 Mhash/s, 310 Sol/s, $350−$400), GTX 1070 (32 Mhash/s, 470 Sol/s, $550−$600), GTX 1080 Ti (50 Mhash/s, 750 Sol/s, $900−$1,000)

AMD ürünleri :  RX560 (14−15 Mhash/s, 120−130 Sol/s, $150−$180), RX580 (30−31 Mhash/s, 290 Sol/s, $380−$400), Vega 64 (43 Mhash/s, 400 Sol/s, $850−$1000)

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir