Ana Sayfa > Haber > Kripto Para Madenciliğinde Dünden Bugüne

Kripto Para Madenciliğinde Dünden Bugüne

Bitcoin Madenciliği

2009 yılında Bitcoin ilk ortaya çıktığında bir bilgisayar ile bir gün içerisinde neredeyse 10-12 adet Bitcoin çıkarmak mümkündü. O tarihlerde kimse Bitcoin’in bu kadar değerli olacağını tahmin etmiyordu.

2009 yılında Bitcoin’in değerinden dolayı madencilik yapmak çok az para getiren bir işti ve bu yüzden de madencilik sadece kripto para meraklıları tarafından yapılıyordu. 10 yıldan kısa bir süre sonra bugün artık kripto para kavramını neredeyse herkes biliyor. Lise öğrencilerinden milyar dolarlık şirketlerin yöneticilerine kadar birçok kişi kripto para madenciliğine yatırım yapmayı çalışıyor. Bitcoin’in geçirdiği evrim inanılmaz bir şey ve bu evrim kısa süre içerisinde duracağa benzemiyor.

Kripto Para Madenciliğinde Nereden Nereye?

2009 yılında Bitcoin madenciliği yapan kişilerin sayısı neredeyse iki elin parmakları kadardı. Anca yavaş yavaş yıllar içerisinde, teknolojinin gelişmesi ile beraber dağınık yapıya sahip kripto paralar modern dünyanın gerçekliği haline geldi. Bitcoin madenciliği ilk başlarda ortalama bir bilgisayar ile yapılabiliyordu. Daha sonra ise devreye ekran kartları girdi. Günümüzün en popüler madencilik donanımı ise ASIC adı verilen uygulama tabanlı baskılı devre kartları. ASIC donanımları ile beraber Bitcoin madenciliği hobiden, bir endüstri haline geldi.

Büyük Ölçekli Endüstriyel Madencilik

Bitcoin madenciliği popüler hale geldikçe, küçük ölçekli madencilerin para kazanması neredeyse imkansız hale geldi. Burada problem değeri hızla yükselen, birçok madenciyi kendine çeken Bitcoin’in kendisi değil. Bitcoin’in değerinin hızla yükselmesi Bitcoin madenciliğinin endüstriyel hale gelmesine neden oldu. Geniş çaplı madencilik giderlerin daha kolay karşılanmasını ve perakendecilere daha uygun fiyat sunulmasını sağladı. Bitcoin gibi birçok popüler kripto paranın artık küçük ölçekli madenciliği yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Küçük çaplı madencilik hala birçok coin için kar getirebilir ancak bu pazar giderek daralıyor.

Büyük Çaplı Madenciliğin Anahtarı

Endüstriyel çapta madencilik ilk başta yönetim maliyetleri daha kolay karşılıyor. Madencilik yüksek miktarda elektrik tüketen bir işlem. Güvenilir ve düşük fiyatlı elektrik sağlamak maliyetleri  düşürmeye yarıyor. Bunun yanı sıra çevreye büyük bir etki bırakmamak için bu elektrik kaynağının yenilenebilir olması gerekiyor. Çin’de olduğu gibi termik santrallerden elde edilen elektrik çevreye büyük zararlar veriyor. Diğer taraftan jeotermal, hidrotermal, dalga, rüzgar ve güneş enerjilerinden elde edilen temiz enerji çevreye neredeyse minimum seviyede zarar veriyor.

Diğer taraftan elektrik fiyatları ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Norveç gibi daha serin bir iklime sahip ülkede madencilik yapmak aynı zamanda madencilik donanımlarını soğutmak için daha az enerji tüketimi anlamına geliyor. Son olarak donanım maliyetleri yer alıyor. En etkili donanımlar, ucuza mal olmuyor. Bu donanım ile çalışacak olan optimize edilmiş yazılım da maliyeti beraberinde getiriyor.

Ambcrypto

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir